Božik: Na nelegálnu migráciu musí byť štát pripravený
Prvotné dôsledky nelegálnej migrácie inak dopadajú na mestá a obce.
Upozornil na to predseda Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik. Podotkol, že kompetentné zložky štátu musia byť v pohotovosti a samosprávy s občanmi im môžu byť len súčinní. Zároveň vyzval Ministerstvo vnútra SR, aby zmonitorovalo náklady, ktoré vznikli dotknutým samosprávam, a patrične ich refundovalo. Podčiarkol pritom potrebu finančnej stability samospráv a finančnej predvídateľnosti v takýchto akútnych situáciách.
„Nie je možné, že nie sme pripravení, nemáme systém a operatívnosť v reakcii a musí sa to prevaliť ako problém, ktorý pre mestá a obce určite je, pri hoci aj jednodňovom masívnom návale migrantov. Nie sme proti tomu, aby boli v našich mestách a obciach, veď tam je infraštruktúra a služby ako stanice, obchody, ale ako prvé jednoducho musia reagovať silové zložky štátu. Bezpečnosť obyvateľov našich miest nemôže byť ohrozená,“ skonštatoval Božik.
Upozornil, že mestá a obce nemôžu byť tie, ktoré budú reagovať ako prvé a vynakladať zdroje, energiu a financie na riešenie problematiky. Deklaroval, že ZMOS vie byť súčinný krízovým zložkám štátu. „Pokiaľ opatrenia nebudú systémové a koordinované v reakcii na tieto situácie, budeme požadovať prefinancovanie všetkých nákladov, ktoré nám dotknutým samosprávam vznikajú v týchto situáciách,“ avizoval.
Podotkol, že rezort vnútra musí mať identifikované územia tranzitu a „odpočinku“ nelegálnych migrantov, kde vie vytvoriť pevné krízové body. „Vieme, aké sú pravidlá v západných európskych krajinách, a vieme, že sme predovšetkým tranzitom, ktorý pokiaľ konečne nezačne byť koordinovaný, systémový a operatívny, stále bude 'rozbuškou' v našich samosprávach,“ uviedol s tým, že rezort komunikuje s okolitými krajinami a pozná platné pravidlá. Preto predpokladá, že problémom riešení sú financie. Myslí si, že dodržiavanie európskych pravidiel bezpečnosti by malo byť sprevádzané aj zdrojmi z rozpočtov Európskej únie, ktoré tieto pevné body budú financovať, keď nevieme nájsť zdroje v našom rozpočte.
Zraneného 85-ročného muža odviezol z Medzihorskej doliny vrtuľník
Horskí záchranári pomáhali v stredu popoludní v Lúčanskej Malej Fatre 85-ročnému mužovi, ktorý si po páde v Medzihorskej doline spôsobil vážne poranenie dolnej končatiny.
František Majerský: Stačilo vydierania, vráťme sa k riešeniam pre pacientov
Už štyri mesiace sa v slovenskom zdravotníctve nepomáha pacientovi, politici i združenia by sa mali upokojiť a konečne riešiť zdravotníctvo.
Kamil Šaško ocenil schválenie zdravotníckeho zákona v parlamente
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) ocenil prijatie zákona súvisiaceho s dohodou s Lekárskym odborovým združením v Národnej rade SR.
Poslanci v stredu ukončili schôdzu k zdravotníckemu a stavebnému zákonu
Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v stredu poobede mimoriadnu schôdzu. Urobili tak po odhlasovaní zdravotníckeho zákona, stavebného zákona a ďalších úprav s ním súvisiacich.
NRSR: Poslanci schválili zmeny v zdravotníckej legislatíve podľa dohody s LOZ
Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili v stredu legislatívu, ktorá je súčasťou dohody s Lekárskym odborovým združením.