Svet si pripomína Medzinárodný deň čistého ovzdušia pre modrú oblohu
- 6:50 07.09.2023
- New York/Nairobi/Bratislava
Po štvrtýkrát si tento rok svet pripomenie Medzinárodný deň čistého ovzdušia pre modrú oblohu (International Day of Clean Air for blue skies), ktorý pripadá na dnešný deň - 7. september.
Tento deň vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) 19. decembra 2019 s cieľom posilniť medzinárodnú spoluprácu pri zlepšovaní kvality ovzdušia a znižovaní jeho znečistenia. Príslušnú rezolúciu prijalo VZ OSN bez hlasovania, čo naznačuje, že všetky krajiny uznávajú dôležitosť tejto témy, sú v tejto otázke jednotné a neexistujú žiadne zjavné rozpory.
Cieľom Medzinárodného dňa čistého ovzdušia pre modrú oblohu je zvýšiť povedomie o význame čistého ovzdušia pre zdravie, ekonomiku a životné prostredie, ako aj poukázať na úzku súvislosť kvality ovzdušia s ďalšími environmentálnymi i rozvojovými výzvami, ako je napríklad zmena klímy, a v nie neposlednom rade je to podpora riešení, ktoré zlepšujú kvalitu ovzdušia.
Práve znečistenie ovzdušia patrí medzi najväčšie environmentálne riziká a je jednou z hlavných príčin úmrtí a chorôb na celom svete. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že až 99 percent svetovej populácie dýcha znečistený vzduch, ktorý má na svedomí viac ako šesť a pol milióna predčasných úmrtí ročne.
Téma tohtoročného, štvrtého ročníka Medzinárodného dňa čistého ovzdušia pre modrú oblohu znie „Spoločne za čistý vzduch“.
„Zdôrazňuje naliehavú potrebu silnejších partnerstiev, zvýšených investícií a spoločnej zodpovednosti za prekonanie znečistenia ovzdušia. Znečistenie ovzdušia vo vnútri aj vonku priamo ovplyvňuje zdravie ľudí a ekosystémov. Všetci zdieľame a dýchame rovnaký vzduch, preto sme všetci zodpovední za ochranu našej atmosféry a zabezpečenie zdravého vzduchu pre každého,“ zdôrazňuje sa na stránke Programu OSN pre životné prostredie (UNEP).
Aj Slovensko patrí k štátom, ktoré čelia problémom s kvalitou ovzdušia. Práve preto sa Ministerstvo životného prostredia SR usiluje tento stav zlepšiť aj sprísnením legislatívy v oblasti ochrany ovzdušia.
Národná rada SR prijala 17. februára 2023 Zákon o ochrane ovzdušia, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla 2023. Legislatíva sleduje tri hlavné ciele: znižovanie celkového množstva emisií vypúšťaných do ovzdušia, zvyšovanie kvality ovzdušia a znižovanie množstva emisií priamo v zdroji. Zákon umocňuje právomoci štátu, okresných úradov aj samospráv, zavádza reguláciu spaľovania druhotných tuhých palív a posilňuje možnosti vykonania dôslednej kontroly znečisťovania ovzdušia a ukladanie sankcií zo strany štátu.
Ministerstvo životného prostredia zároveň aktuálne pripravuje Stratégiu ochrany ovzdušia. Jej súčasťou sú dva kľúčové dokumenty – Národný program znižovania emisií a Stratégia na zlepšenie kvality ovzdušia. Verejnosť môže svoje námety a návrhy k týmto dokumentom posielať do 31. októbra 2023.
Ukrajinská rozviedka HUR reagovala na výroky Roberta Fica
Hlavná správa rozviedky ukrajinského ministerstva obrany v sobotu odmietla obvinenia, ktoré v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave zazneli z úst predsedu vlády SR Roberta Fica.
Zomrel bývalý nemecký prezident Horst Köhler
V sobotu ráno po krátkej a ťažkej chorobe vo veku 81 rokov zomrel bývalý nemecký prezident Horst Köhler.
Hamas prepustil dvoch izraelských rukojemníkov
Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu odovzdalo Červenému krížu dvoch rukojemníkov zadržiavaných od 7. októbra 2023.
Homan: S presunom ilegálnych migrantov na Guantánamo sa začne zrejme do 30 dní
Spojené štáty chcú s presunom migrantov do záchytného centra v zálive Guantánamo na Kube začať do 30 dní.
Venezuela po stretnutí Madura s Trumpovým vyslancom prepustila šesť Američanov
Vláda Nicolása Madura prepustila šesť Američanov, ktorí boli v posledných mesiacoch zadržaní vo Venezuele.