• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 1.1.2025Dnes je Nový rok
-3°Bratislava

Archeológovia objavili významné hradisko, lokalitu taja

  • 14:12 23.11.2013
  • NITRA
Archeológovia objavili významné hradisko, lokalitu taja

Viaceré zaujímavé poznatky priniesli tohtoročné archeologické výskumy na Slovensku.


Tento rok vedci zamerali svoju pozornosť najmä na hrady a výskum slovanských nálezísk. Podarilo sa im tiež objaviť nové významné veľkomoravské hradisko, ktoré chcú začať skúmať budúci rok.

Pre utlmenú stavebnú aktivitu je v posledných rokoch záchranných výskumov na Slovensku výrazne menej, archeológovia sa sústreďujú na tie systematické.

Rozsiahle výskumy a zároveň rekonštrukcie slovenských hradov sú záležitosťou zhruba posledných troch rokov. Súvisia s programom ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom, hovorí riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.

K najväčším patrili tento rok výskumy na hradoch Lietava, Divín, Vinné, Čabraď, Modrý kameň, Gýmeš, Slanec, na Nitrianskom hrade a vo Zvolene na Pustom hrade. „Na jednej strane zisťujeme nové informácie o vývoji a datovaní týchto hradov a na druhej strane ide o záchranu kultúrneho dedičstva. Stabilizujú sa múry, ktorým hrozí pád a hrady zostávajú zachované aj pre ďalšie generácie,“ skonštatoval Ruttkay.

Skúmali zaniknutú dedinu

Okrem hradov sa archeológovia zamerali aj na sakrálne stavby. Na severnom Slovensku pri obci Štrba robili výskum zaniknutej dediny Šoldov, v ktorej stál kedysi opevnený kostol z 13. - 15. storočia. Archeológovia dostanú dotáciu na prístroje

Archeologický ústav SAV v Nitre uspel s projektom technického vybavenia pracoviska. Zo štrukturálnych fondov dostane takmer tri milióny eur na nákup špičkových prístrojov, ktoré budú môcť vedci využívať pri archeologických výskumoch a tiež následne pri spracúvaní nálezov.

Ako informoval riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay, v rámci projektu čiastočne vybavia budovu v areáli bývalých kasární pod Zoborom, ktorú nedávno zrekonštruovali.

Kúpia napríklad rôzne špeciálne mikroskopy, laboratórne prístroje, geofyzikálne prístroje, špeciálne chladničky a mrazničky na skladovanie archeologického materiálu či analyzátory zloženia materiálu.

„Už teraz sme medzi poprednými pracoviskami v Európe, no keď tento projekt dokončíme, budeme jednoznačne v úzkej európskej špičke,“ zhodnotil Ruttkay.

Archeológovia v súčasnosti pri svojej práci využívajú najmodernejšie metódy výskumu ako je letecký a geofyzikálny prieskum, 3D skenovanie, izotopové analýzy a podobne.

V blízkej budúcnosti budú vďaka projektu zo štrukturálnych fondov robiť prieskum s leteckým laserovým skenerom LIDAR, ktorý umožňuje získať obrázky terénu bez lesných porastov. „Tým pádom vidíme všetky možné cesty, mohyly, opevnenia,“ priblížil Ruttkay.

Ďalší zaniknutý kostol preskúmali v Závade pri Topoľčanoch. V oboch prípadoch zistili nové poznatky o pôdoryse, funkčnom vývoji a datovaní kostolov. Výskumy sa stanú podkladom pre budúcu prezentáciu týchto stavieb verejnosti.

Zaujímavé výsledky priniesla aj terénna prospekcia, čiže povrchové vyhľadávanie archeologických nálezísk – či už formou pochôdzok po teréne, leteckým alebo geofyzikálnym prieskumom.

„Podarilo sa nám nájsť ďalšie veľmi významné veľkomoravské hradisko, ktoré sa možno z hľadiska bohatstva blíži Bojnej alebo Pobedimu,“ povedal Ruttkay. Lokalitu archeológovia v obave pred vykrádačmi nálezísk zatiaľ zverejniť nechcú.

Okrem toho lokalizovali celý rad zaniknutých stredovekých dedín na Spiši, ktoré chcú v budúcnosti bližšie preskúmať. Zároveň začínajú podrobný prieskum mohýl v oblasti od Trenčína po Žilinu a Hornú Nitru, od ktorého si sľubujú zaujímavé výsledky.

Nálezisko v Bojnej chcú prezentovať aj naďalej

Ďalšiu časť tohtoročných výskumov sa podarilo zrealizovať vďaka podpore Agentúry na podporu výskumu a vývoja a VEGA - Vedeckej grantovej agentúry ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu a Slovenskej akadémie vied.

Do tejto kategórie spadá výskum slovanského náleziska Bojná v okrese Topoľčany, ktorý tento rok zahŕňal nielen terénny výskum centrálneho hradiska, ale aj prieskum ďalších opevnení v okolí.

Pozornosť archeológovia venovali aj prezentácii náleziska verejnosti. Počas júlových Cyrilometodských slávností tu sprístupnili ďalší slovanský dom. Ide o druhé modelovo zrekonštruované obydlie, prvé tu postavili vlani. Obe stavby stoja na mieste pôvodných nálezov domov.

V prezentácii náleziska verejnosti plánujú archeológovia v spolupráci s obcou Bojná pokračovať aj v ďalších rokoch. „Sme pred ukončením štúdie využitia Bojnej na prezentáciu významných archeologických pamiatok, ktorá bude dôležitým predpokladom, aby sme sa mohli uchádzať o financie cez rôzne projekty,“ priblížil Ruttkay.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovensko oslavuje 32 rokov samostatnosti: Blanár vyzýva na hrdosť a súdržnosť

Slovensko oslavuje 32 rokov samostatnosti: Blanár vyzýva na hrdosť a súdržnosť

DNES - 1:57Domáce

Slovenská štátnosť si v prvých sekundách nového roku 2025 pripomína 32. výročie svojej samostatnosti.

Nová verzia štátnej hymny zaznela v prvých minútach roka 2025

Nová verzia štátnej hymny zaznela v prvých minútach roka 2025

DNES - 0:18Domáce

Nová verzia štátnej hymny SR zaznela vo vysielaní Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu v prvých minútach roka 2025.

Náraz do stredového ostrovčeka: Záchranári sa márne snažili oživiť vodiča

Náraz do stredového ostrovčeka: Záchranári sa márne snažili oživiť vodiča

VČERA - 20:53Domáce

Štyridsaťosemročný vodič v utorok večer na bratislavských Zlatých pieskoch zahynul po dopravnej nehode.

Dračie ovocie pre zdravie: Od imunitného systému po zlepšenie zaspávania

Dračie ovocie pre zdravie: Od imunitného systému po zlepšenie zaspávania

VČERA - 19:31Domáce

Pitahaya alebo dračie ovocie je svojím zložením veľmi prospešné pre imunitný systém.

Novoročné počasie: Výstrahy pred poľadovicou, hmlou aj silným vetrom na horách

Novoročné počasie: Výstrahy pred poľadovicou, hmlou aj silným vetrom na horách

VČERA - 18:30Domáce

Na celom Slovensku naďalej platia výstrahy pred poľadovicou a hmlou. Aktuálne sú vydané až do stredy (1. 1.) obeda.