Demokrati predstavili svoj program, nazvali ho Plán pomoci ľuďom
Plán pomoci ľuďom má podľa Demokratov priniesť konkrétne riešenia.
Bezpečné, spravodlivé, zdravé a vzdelané Slovensko, ale aj spolupráca štátu so samosprávami a občianskou spoločnosťou či posilnenie sociálnej oblasti a ekonomickej prosperity. Aj to sú priority programu strany Demokrati, ktorý v utorok predstavil líder strany Eduard Heger.
„Nie je to program, ktorý by ponúkal populistické sľuby alebo utkvelé predstavy, ale je to program založený na skúsenostiach, reálnych skúsenostiach z riadenia štátu,“ vyhlásil Heger. Tvrdí, že program strany sa dá realizovať okamžite, pričom nerozdeľuje, ale spája. Dodal, že Demokrati nestrašia ľudí, nenazývajú ich pliagou a nie sú ani „povaľači vlád“.
Program rozdelil do siedmich oblastí. Prvou je bezpečné Slovensko, hovorí o zachovaní jasného geopolitického kompasu a ukotvenia Slovenska v západných štruktúrach. V oblasti spravodlivosti deklaruje rovnosť pred zákonom. Podčiarkol tiež záujem o silné partnerské vzťahy so samosprávami a občianskou spoločnosťou, zamestnancami a zamestnávateľmi. Program sľubuje investície do vedy a výskumu. V školstve chce docieliť, aby sa žiaci učili kriticky myslieť a po štúdiu boli pripravení pre pracovný trh. V oblasti ekonomiky a prosperity mienia Demokrati investovať do infraštruktúry a inovácií.
Volebná líderka strany Andrea Letanovská skonštatovala, že v sektore zdravotníctva štát roky nemal zrozumiteľnú štátnu politiku, ktorá by jasne povedala, čo robiť, aby ľudia nezomierali predčasne. Absentujú podľa nej primerané regulácie. Zdôraznila potrebu zvýšiť financovanie zdravotníctva a dobudovať 200 ambulancií v regiónoch. Zefektívniť chce strana nemocnice a skrátiť čas medzi vznikom príznakov a začatím liečby. Do kapitoly zdravotníctva zaradili Demokrati aj zdravé životné prostredie.
V sociálnej oblasti predstavila Jana Žitňanská ambíciu pracovať na lepšej dostupnosti pomôcok či podporu žiakov so znevýhodnením. Za kľúčovú označila reformu posudkovej činnosti, aby sa v správny čas k človeku dostalo to, čo potrebuje. Vyzdvihla potrebu zvýšiť podporu opatrovateľov starajúcich sa o blízkych s ťažkým zdravotným postihnutím. Presadiť chce ich lepšie finančné ocenenie, zastaviť krátenie príspevkov a zvýšiť odvody sociálnej poisťovne, aby mali lepšie dôchodky. Zastaviť podľa nej treba výrazný odchod opatrovateliek do zahraničia.
Jozef Mihál dodal, že strana chce opraviť chyby v sociálnom systéme a presadiť ústavný zákon o dôchodkovom systéme s cieľom garantovať udržateľnosť prvého dôchodkového piliera pre budúce generácie. Za chybu označil nedostatočnú valorizáciu dôchodkov, ktorú chcú Demokrati nastaviť systémovo. Vyriešiť podľa neho treba nedostatky v invalidných, vdovských či rodičovských dôchodkoch a opraviť nedostatky pri druhom pilieri. Hovoril o špecifikácii Zákonníka práce, náraste minimálnych miezd a ďalších opatreniach, ktoré nestoja veľa, ale pomôžu veľkému množstvu ľudí.
Zraneného 85-ročného muža odviezol z Medzihorskej doliny vrtuľník
Horskí záchranári pomáhali v stredu popoludní v Lúčanskej Malej Fatre 85-ročnému mužovi, ktorý si po páde v Medzihorskej doline spôsobil vážne poranenie dolnej končatiny.
František Majerský: Stačilo vydierania, vráťme sa k riešeniam pre pacientov
Už štyri mesiace sa v slovenskom zdravotníctve nepomáha pacientovi, politici i združenia by sa mali upokojiť a konečne riešiť zdravotníctvo.
Kamil Šaško ocenil schválenie zdravotníckeho zákona v parlamente
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) ocenil prijatie zákona súvisiaceho s dohodou s Lekárskym odborovým združením v Národnej rade SR.
Poslanci v stredu ukončili schôdzu k zdravotníckemu a stavebnému zákonu
Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v stredu poobede mimoriadnu schôdzu. Urobili tak po odhlasovaní zdravotníckeho zákona, stavebného zákona a ďalších úprav s ním súvisiacich.
NRSR: Poslanci schválili zmeny v zdravotníckej legislatíve podľa dohody s LOZ
Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili v stredu legislatívu, ktorá je súčasťou dohody s Lekárskym odborovým združením.