• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 1.1.2025Dnes je Nový rok
-2°Bratislava

Polícia zaznamenala dva prípady marenia krajských volieb

  • 9:48 24.11.2013
  • BRATISLAVA
Polícia zaznamenala dva prípady marenia krajských volieb

Bez väčších problémov sa skončilo druhé kolo volieb do orgánov samosprávnych krajov.


Predsedov krajov vyberali voliči od 7:00 do 22:00 v piatich z ôsmich krajov Slovenska – v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom a v Košickom kraji. Hlasovať mohli obyvatelia 1671 obcí v spolu 3584 volebných miestnostiach.

Druhé kolo krajských volieb bolo pokojné. Podľa informácií Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do orgánov samosprávnych krajov sa nevyskytol ani jeden prípad kupovania hlasov voličov.

Ako pre médiá po skončení sobotňajšieho hlasovania povedal predseda ÚVK Štefan Škrabák (KSS), účasť pravdepodobne neprekročí hranicu prvého kola, v porovnaní s hlasovaním 9. novembra bude asi nižšia.

„ÚVK v druhom kole volieb mala trošku lepšiu situáciu, pretože bolo podstatne menej podnetov,“ povedal pre médiá Škrabák. Konkretizoval, že spolu riešili 13 telefonických a písomných podnetov. Prevažná väčšina prišla telefonicky od volajúcich na volebnú infolinku.

Najzávažnejší podnet bol telefonický na propagáciu jedného z kandidátov v Trnavskom kraji. Konkrétne sa týkal Senice, kde vyzývali na veľkoplošnej obrazovke na podporu jedného z kandidátov na predsedu kraja. Predseda ÚVK po prijatí podnetu požiadal predsedu krajskej komisie, aby to preverili a vzápätí dostal informáciu, že obrazovka je vypnutá.

„O kupovaní hlasov sme nedostali žiadny podnet, ani žiadnu informáciu,“ doplnil šéf ÚVK s tým, že podľa posledných informácií má polícia dva podnety na marenie volieb.

Policajný zbor podľa Štefana Škrabáka v tejto veci koná a médiá a verejnosť bude informovať. Predpokladá, že detailnejšie informácie by mohli odznieť na nedeľnej doobedňajšej tlačovej besede ÚVK k oficiálnym výsledkom volieb.

V ÚVK sa sobotu vymenil člen za Slovenskú ľudovú stranu. Na miesto Jakuba Škrabáka nominovala strana Jozefa Valoviča.

Volebná komisia v Bratislavskom samosprávnom kraji sa zaoberala zatiaľ jedným podnetom. Týkal sa volebného okrsku 1 v bratislavskej Vrakuni.

Ako uviedol predseda krajskej volebnej komisie Ján Keselý, za jednou z hlasovacích plent bolo na vzorovom hlasovacom lístku nesprávne uvedené, že sa krúžkuje prvý kandidát. Správne malo byť napísané, že sa krúžkuje jeden kandidát. Podľa Keselého tento podnet oznámil občan a okrsková komisia okamžite chybu napravila.

Situácia v Bratislavskom kraji je počas sobotňajších krajských volieb podľa Keselého pokojná. Ako dodal, počas volebného dňa urobili aj niekoľko náhodných kontrol vo vybraných okrskoch, pričom všetky dopadli dobre.

V druhom kole súperia o post predsedu kraja Pavol Frešo, ktorý získal v prvom kole 48,38 percenta voličských hlasov, a Monika Flašíková - Beňová s podporou 24,1 percenta voličov. Počet oprávnených osôb zapísaných v zoznamoch voličov bol v Bratislavskom kraji 563 131 ľudí, právo voliť využilo 21,65 percenta z nich.

Volebná komisia Trnavského samosprávneho kraja nemusela podľa jej predsedu Róberta Orihela riešiť žiadne závažné podnety. "Voľby sú úplne pokojné, nikde neboli hlásené žiadne problémy,“ dodal Orihel.

Členovia volebnej komisie si na svojich výjazdoch všimli množstvo bilbordov „Na jednej strane tu máme moratórium a kandidáti nemôžu povedať ani slovo, na druhej strane sú tú bilbordy ktoré nikoho netrápia. Je to však systémová chyba, ktorú naša komisia nemôže riešiť,“ povedal Orihel. Podľa neho je to záležitosť, ktorou by sa mali zaoberať zákonodarcovia.

Šéfovia volebných komisií sa k účasti voličov nechcú vyjadrovať. Podľa množstva voličov v okrskových volebných miestnostiach sa dá usudzovať, že dnes nepríde k urnám viac ľudí ako pred dvoma týždňami.

V Trnavskom kraji sa o priazeň voličov uchádzajú Tibor Mikuš, ktorý získal v 1. kole 40,04 percenta a József Berényi s 18,33 percenta hlasov. Možnosť voliť tu využilo 17,46 percenta z celkového počtu 469 160 zapísaných voličov.

Voľby v Nitrianskom kraji prebiehali pokojne a bez problémov. Volebná komisia Nitrianskeho samosprávneho kraja nedostala žiadny podnet týkajúci sa narušenia priebehu volieb či moratória. Agentúru SITA o tom informovala predsedníčka komisie Renáta Klučárová.

Informácie o priebežnej účasti vo voľbách na rozdiel od prvého kola poskytnúť nechcela. „Držíme sa striktne zákona a neposkytujeme žiadne informácie o priebehu volieb. Nemáme ich ani k dispozícii, pretože ani naši zapisovatelia nám tieto informácie neposkytujú,“ povedala.

Obvodné volebné komisie v Nitre, Topoľčanoch, Zlatých Moravciach, Šali a Štúrove rovnako žiadne informácie poskytnúť nechceli. V obvode Nové Zámky prezradila komisia aspoň toľko, že účasť je nižšia ako v prvom kole.

V prvom kole volieb sa volebná účasť v Nitrianskom kraji okolo 16:00 až 17:00 pohybovala približne na úrovni 10 percent, celkovo dosiahla 17,9 percenta. Podľa počtu voličov v okrskových volebných miestnostiach sa dalo usudzovať, že v sobotu nebola vyššia ako v prvom kole.

V Nitiranskom kraji proti sebe súperili Milan Belica, ktorý získal v prvom kole 46,87 percenta hlasov a Tomáš Galbavý, toho podporilo 37,34 percenta voličov.

Sobotňajšie druhé kolo voľby predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) prebiehalo pokojne a bez incidentov. Ako pre agentúru uviedol zapisovateľ volebnej komisie BBSK Tomáš Kulka, komisia sa nemusela zaoberať žiadnym podnetom na porušenie volebných pravidiel.

„Odhadujeme, že účasť bude približne rovnaká ako v prvom kole. V okrskoch, ktoré sme navštívili, odvolil zhruba rovnaký počet ľudí, ako za ten istý čas pred dvoma týždňami,“ uviedol Kulka.

Občania BBSK v sobotu rozhodovali, či ich županom zostane na ďalšie štyri roky Vladimír Maňka alebo ho na čele župy vystrieda Marian Kotleba.

V prvom kole využilo v tomto kraji právo voliť 24,59 percenta oprávnených voličov. Maňku volilo 60 960 občanov a získal tak 49,47 percenta hlasov zúčastnených voličov, Kotlebu volilo 26 251 občanov, čo je 21,30 percenta. V prvom kole volieb tu mohlo hlasovať 530 301 ľudí, príležitosť využilo 24,59 %.
V Košickom samosprávnom kraji očakávali nižšiu účasť voličov ako v prvom kole, kedy bola 17,77 percenta.

V obci Čižatice (okres Košice - okolie) prišlo v sobotu dopoludnia do 10:00 voliť asi 20 obyvateľov, do 16:00 ďalších 35 ľudí. „Účasť je slabšia aj preto, že ľudia celkom nepoznajú kompetencie samosprávneho kraja, ale hádam sa to ešte rozbehne večer, keď ľudia skončia s prácami,“ povedala podvečer predsedníčka čižatickej volebnej komisie Petra Godová. Dodala, že v prvom kole z 308 oprávnených voličov prišlo voliť 83.

Veľmi dobrú volebnú účasť hlásili z obce Háj v tom istom okrese. Ako informoval člen tamojšej volebnej komisie k 16:00 odvolilo asi 45 percent z 244 oprávnených voličov a predpokladali, že účasť presiahne 50 percent.

Ako uviedol podpredseda Volebnej komisie Košického samosprávneho kraja Peter Seman, voľby v Košickom kraji boli pokojné, bez rušivých momentov, ktoré by musela riešiť volebná komisia. „Myslím si, že je predčasný hodnotiť stav. Tá účasť je všade iná, no veľmi sa neodlišuje od prvého kola. Od rána sme neriešili žiadne oficiálne podnety ani sťažnosti. Dopoludnia boli niekoľkí členovia volebnej komisie v okrskoch v Spišskonovoveskom okrese. Popoludní išli niektorí členovia komisie do košických okrskov a ďalšia skupina mapuje situáciu v okrskoch v okrese Košice - okolie,“ povedal Seman.

Jednu nepríjemnosť, ktorá priamo nesúvisela s voľbami, zažila predsedníčka Volebnej komisie KSK Jana Rubická. V bytovom dome, kde býva, totiž neznámy páchateľ vykradol pivničné kobky, a tak sa musela spolu so susedmi zaoberať aj touto nepríjemnou udalosťou.

V Košickom kraji bojovali o post župana Zdenko Trebuľa (48,57 %) a Rudolf Bauer (24,53 %). Voliť mohlo pred dvoma týždňami v tomto kraji 624 153 ľudí, účasť napokon dosiahla úroveň 17,77 percenta.

V Žilinskom, Prešovskom a Trenčianskom samosprávnom kraji predsedov zvolili už v prvom kole. Rovnako 9. novembra zvolili krajských poslancov vo všetkých krajoch.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér: Slovensko si musí nájsť miesto v „rozbláznenom“ svete

Premiér: Slovensko si musí nájsť miesto v „rozbláznenom“ svete

DNES - 11:17Domáce

Premiér Robert Fico bude v tomto roku venovať osobitnú pozornosť predovšetkým nájomným bytom, výstavbe nemocníc a kontrolnej činnosti vo vzťahu k členom vlády a k plneniu vládneho programu.

SaS odmieta spoluprácu s Hlasom-SD: „Neviem si to predstaviť,“ tvrdí Gröhling

SaS odmieta spoluprácu s Hlasom-SD: „Neviem si to predstaviť,“ tvrdí Gröhling

DNES - 9:12Domáce

Opozičná strana SaS odmieta prípadnú spoluprácu s koaličným Hlasom-SD.

Poľadovica, hmla a smog: Výstrahy SHMÚ pretrvávajú po celom Slovensku

Poľadovica, hmla a smog: Výstrahy SHMÚ pretrvávajú po celom Slovensku

DNES - 8:59Domáce

Počas prvého dňa roka 2025 pretrváva výstraha pred poľadovicou i hmlou po celom Slovensku. Pozor si treba dávať aj na silnejší vietor na horách.

Stabilita, zdravotníctvo a obnova Ukrajiny: Priority v roku 2025 podľa prezidenta

Stabilita, zdravotníctvo a obnova Ukrajiny: Priority v roku 2025 podľa prezidenta

DNES - 8:44Domáce

Rok 2025 by mal byť na Slovensku rokom, kde sa bude diskutovať o problémoch nielen jedného volebného obdobia, ale viacerých.

Slovensko oslavuje 32 rokov samostatnosti: Blanár vyzýva na hrdosť a súdržnosť

Slovensko oslavuje 32 rokov samostatnosti: Blanár vyzýva na hrdosť a súdržnosť

DNES - 1:57Domáce

Slovenská štátnosť si v prvých sekundách nového roku 2025 pripomína 32. výročie svojej samostatnosti.