Úspešnosť liečby lymfómu zvyšujú pokrok v medicíne a včasná diagnostika
Lymfóm patrí medzi najčastejšie hematologicko-onkologické ochorenia.
Ročne na Slovensku lymfóm postihne 300 ľudí. Úspešnosť liečby zvyšujú pokrok v medicíne a včasná diagnostika. Vyplýva to z vyjadrenia prednostu kliniky onkohematológie Lekárskej Fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a Národného onkologického ústavu (NOÚ) Ľuboša Drgoňu. Uviedol to pri príležitosti piatkového Svetového dňa povedomia o lymfóme.
„Malígne lymfómy sú nádorové ochorenia lymfatického systému a zahŕňajú viacero podtypov s rôznymi spoločnými vlastnosťami, ale aj odlišnosťami,“ skonštatoval. Za ochorením je nekontrolovateľné delenie buniek, ktoré sú zodpovedné za imunitný systém človeka.
Najčastejším typom je difúzny veľkobunkový lymfóm. Vyskytuje sa najmä u dospelých, ale môže sa objaviť aj u detí a dospievajúcich. Najčastejšie sa prejavuje zväčšením lymfatickej uzliny. „Niektorí pacienti nemusia mať hmatné uzliny, no majú ťažkosti prameniace z ich zväčšenia, napríklad v medzihrudí – kašeľ a dýchavicu, v brušnej dutine – poruchy trávenia, bolesti brucha či bolesti chrbta,“ priblížil Drgoňa.
Pri ochorení je dôležitá včasná diagnostika. Lekári pri podozrení na lymfóm vykonajú biopsiu. Odoberú pri nej vzorku podozrivého tkaniva, najčastejšie lymfatickú uzlinu a odošlú ju na histologické vyšetrenia. „Nasledujú zobrazovacie vyšetrenia ako CT, PET/CT, laboratórne vyšetrenia, vyšetrenie kostnej drene, ktorými sa zisťuje rozsah ochorenia,“ doplnil lekár.
Hlavným cieľom liečby je zničiť choré lymfómové bunky a zabrániť ich nekontrolovateľnému množeniu. Pacienti s novodiagnostikovaným veľkobunkovým lymfómom sa za posledných 20 rokov liečili štandardnou liečbou, a to takzvanou chemoimunoterapiou. Tá podľa Drgoňu dokáže v priemere vyliečiť v priemere 60 percent chorých s daným ochorením. „Aktuálne sa vďaka pokrokom vo výskume a zlepšenej dostupnosti modernej a inovatívnej liečby aj na Slovensku posúvame na úroveň približne 70 percent, čo predstavuje sedem z desiatich pacientov,“ dodal.
Zraneného 85-ročného muža odviezol z Medzihorskej doliny vrtuľník
Horskí záchranári pomáhali v stredu popoludní v Lúčanskej Malej Fatre 85-ročnému mužovi, ktorý si po páde v Medzihorskej doline spôsobil vážne poranenie dolnej končatiny.
František Majerský: Stačilo vydierania, vráťme sa k riešeniam pre pacientov
Už štyri mesiace sa v slovenskom zdravotníctve nepomáha pacientovi, politici i združenia by sa mali upokojiť a konečne riešiť zdravotníctvo.
Kamil Šaško ocenil schválenie zdravotníckeho zákona v parlamente
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) ocenil prijatie zákona súvisiaceho s dohodou s Lekárskym odborovým združením v Národnej rade SR.
Poslanci v stredu ukončili schôdzu k zdravotníckemu a stavebnému zákonu
Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v stredu poobede mimoriadnu schôdzu. Urobili tak po odhlasovaní zdravotníckeho zákona, stavebného zákona a ďalších úprav s ním súvisiacich.
NRSR: Poslanci schválili zmeny v zdravotníckej legislatíve podľa dohody s LOZ
Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili v stredu legislatívu, ktorá je súčasťou dohody s Lekárskym odborovým združením.