Ako často by ste mali prať uteráky a osušky? Záleží aj na zložení
- 13:40 20.09.2023
- Bratislava
Táto chyba môže mať za následok, že budete po sprchovaní opäť pokrytí baktériami.
Šírenie baktérií a vírusov donútilo spoločnosť viacej dbať na hygienu a umývanie rúk. Mnohí sa preto začali zamýšľať nad tým, ako často by mali meniť uteráky a či je vhodné používať ten istý uterák deň čo deň.
Možno máte pocit, že váš uterák je dokonale čistý, keď si ním osušíte čerstvo umyté ruky alebo telo, keď práve vyjdete zo sprchy. Koniec koncov, používate látku, ktorá sa teoreticky dotkla len vášho práve očisteného tela.
Naša pokožka však nikdy nie je úplne bez mikroorganizmov a tie sa môžu dostať na vaše uteráky. "Čím dlhšie zostávajú uteráky vlhké, tým dlhšie zostávajú kvasinky, baktérie, plesne a vírusy živé a aktívne," vysvetľuje dermatológ Alok Vij pre Cleveland Clinic. "Môžu spôsobiť plesne nechtov na nohách, atletickú nohu, svrab a bradavice, ekzém alebo atopickú dermatitídu."
Z týchto dôvodov by ste mali zabrániť tomu, aby sa z vašich uterákov stal raj pre baktérie. Tu je niekoľko užitočných tipov, ako sa starať o uteráky:
- Veľkú osušku perte (alebo ju vymeňte za čistú) aspoň raz týždenne a menší uterák na ruky niekoľkokrát týždenne.
- Ak ste chorí, perte uteráky častejšie, aby ste sa vyhli opätovnej infekcii. Osušky perte aj častejšie ako raz týždenne, ak je vo vašom dome vysoká vlhkosť, najmä v letných mesiacoch, ak nemáte klimatizáciu.
- Môžete sa o uteráky deliť s manželom alebo partnerom (koniec koncov sa delíte o posteľnú bielizeň), pokiaľ ani jeden z vás nemá kožné ochorenie, ako sú bradavice alebo ekzém, alebo nie je chorý. Deti však zvyčajne nemajú dostatočnú hygienu rúk a je u nich vyššia pravdepodobnosť výskytu ekzému. Preto je najlepšie dať im ich vlastné uteráky. Čo sa týka malého uteráku na tvár, ten musí mať každá osoba vlastný.
- Vlhké uteráky sú živnou pôdou pre baktérie, preto by ste ho mali po použití rozprestrieť na radiátor alebo prevesiť cez tyč. Nemali by ste ho vešať na háčik, aby mohol medzi jednotlivými použitiami dôkladne vyschnúť.
- Ak sa sprchujete v posilňovni a vlhký uterák vám potom niekoľko hodín leží v športovej taške, každý deň si vždy zoberte čistý uterák. "Uteráky na cvičenie sú dosť nechutné - smrdia, páchnu a sú plné baktérií," uviedol doktor Vij.
Záleží aj na zložení uteráka
Teraz, keď ste si uvedomili, že uterákom musíte venovať viac pozornosti, možno zvažujete nákup ďalších uterákov, aby ste ich mali medzi praniami dosť. Pokiaľ ide o výber látky, bavlnené uteráky s vysokým počtom vlákien sú príjemné na pokožke, ale majte na pamäti, že tieto uteráky schnú dlhšie.
"Uteráky z mikrovlákna schnú rýchlejšie ako bavlnené, takže sú vhodnejšie do posilňovne," radí doktor Vij. A ako jednoducho zistíte, že už musíte uterák vymeniť? Urobte čuchový test. Ak váš silno páchne, je už čas na nový uterák.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.