• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 30.4.2025Meniny má Anastázia
24°Bratislava

Úrad pre reguláciu sa ohradil voči vyhláseniu mobilného operátora 4ka

  • 13:32 19.09.2023
  • Bratislava
Úrad pre reguláciu sa ohradil voči vyhláseniu mobilného operátora 4ka

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb sa ohradil voči vyjadreniu mobilného operátora 4ka.

Ten v pondelok (18. 9.) oznámil, že pokiaľ nezíska na aukcii potrebné frekvencie na dobudovanie mobilnej siete, bude naďalej odkázaný na národný roaming. Pre zmenu zákona mu však ostatní operátori nebudú musieť takúto možnosť ponúknuť, s čím mu podľa neho nepomôže ani úrad.

Úrad zdôrazňuje, že má aj naďalej možnosť rozhodovať spory medzi operátormi vo veciach prístupu k sieťam alebo prepojenia sietí, ale v tom rozsahu, aký určuje smernica. Táto kompetencia mu priamo vyplýva zo zákona o elektronických komunikáciách,“ objasnil úrad.

Vo všeobecnosti úrad konštatuje, že zákon vychádza zo smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ktorou sa stanovuje európsky kódex elektronických komunikácií. Zároveň upozorňuje, že gestorom zákona je Ministerstvo dopravy (MD) SR, nie úrad.

Navyše, v pripravovanej aukcii na frekvencie 900 megahertzov (MHz) a 2100 MHz úrad v záujme zvýšenia konkurenčného prostredia na mobilnom trhu vytvoril podmienky pre operátora, ktorý nateraz nemá pridelené žiadne frekvencie pod 1 GHz,“ dodal úrad s tým, že na základe toho bude 4ka môcť získať národný roaming do konca roku 2030, čo mu umožní dobudovať do tohto termínu svoju sieť.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

DNES - 18:19Ekonomické

Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

DNES - 18:05Ekonomické

Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta

DNES - 17:28Ekonomické

Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží

DNES - 15:29Ekonomické

Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.

Hnutie Slovensko: Vláda neplní sľuby, deficit o pol percenta ročne neznižuje

Hnutie Slovensko: Vláda neplní sľuby, deficit o pol percenta ročne neznižuje

DNES - 15:08Ekonomické

Podľa hnutia Slovensko sa vláde napriek konsolidačným balíčkom nedarí splniť sľub o znižovaní deficitu štátneho rozpočtu.