Neurologička: Kľúčom k chudnutiu nie je diéta. Za túto zmenu hovorí veda

Pri chudnutí treba preniknúť k jadru problému, nestačí sa zamerať len na pohyb a stravovanie, tvrdí uznávaná neurologička.
Hromadenie tuku na bruchu neprospieva pohľadu do zrkadla u nikoho z nás. Po pribratí niekoľkých kíl navyše sa väčšina ľudí schyľuje k drastickým riešeniam v podobe škrtov v jedálničku a nadmernej fyzickej záťaže pri cvičení.
Hoci pohyb a zdravú stravu rozhodne netreba podceniť, pri chudnutí sa viac oplatí zamerať pozornosť na iný faktor. Ako prezrádza neurologička Tali Sharotová, ktorej slová zverejnil článok v britskom magazíne Mirror, ak vás trápi stres, o chudnutie sa snažíte márne.
Hlavnou príčinou zmarenej snahy o chudnutie je hormón kortizol, ktorý sa do tela uvoľňuje pri vysokých dávkach stresu a u mužov aj žien podporuje ukladanie tuku v okolí brucha. Podľa Sharotovej ide o „mechanizmus prežitia“, ktorý takmer znemožňuje akúkoľvek vonkajšiu snahu o schudnutie.
„Ľudia si často hovoria, och, trochu som pribral okolo brucha, musím s tým niečo spraviť. Takže začnem menej jesť, viac cvičiť, a nepomáha to,“ uviedla Sharotová v podcaste Diary of a CEO (Denník výkonného riaditeľa).
„Vtedy prídem s vysvetlením, že ide o následky pôsobenia kortizolu. Nič sa nezmení, kým ho telo tvorí prebytok,“ pokračuje Sharotová, podľa ktorej nepomôže ani častejší pohyb alebo menšie porcie jedla.
Kortizol nepôsobí len vnútorne – jeho vinou totiž častejšie cítime hlad, takže aj tá najlepšia diéta môže skončiť fiaskom. Podľa neurologičky sa preto pri chudnutí treba v prvom rade zamerať na „koreň problému“.
Tuk, stres a zlá nálada
Sharotová nie je sama, kto kortizolu pripisuje zodpovednosť za neúspešné chudnutie. Aj štúdia z Yaleovej univerzity v roku 2000 potvrdila, že u žien so zdravou hmotnosťou, ktoré citlivejšie vnímajú stres, sa vo väčšej miere ukladá tuk okolo brucha.
„Okrem toho sme zistili, že ženy s väčším množstvom brušného tuku častejšie podliehajú negatívnej nálade a vyššej miere stresu,“ tvrdí autorka štúdie Elissa S. Epelová. „Zvýšenú reaktivitu kortizolu u nich pravdepodobne vysvetľuje vyššia miera stresu alebo psychologická citlivosť na jeho účinky. Kortizol u nich zároveň vyvoláva hromadenie väčšieho množstva tuku okolo pása.“
Britský Národný zdravotnícky systém (NHS) pripomína, že pri chudnutí pomáha aspoň 150 minút aktívneho pohybu týždenne, pravidelné stravovanie s množstvom ovocia a zeleniny, obmedzenie sladených nápojov a všeobecne uprednostnenie zdravších čerstvých potravín pred spracovanými.
Vyhnite sa nárazovým stravovacím obmedzeniam, nezdravým potravinám, nepravidelnému stravovaniu a príliš veľkým porciám jedla.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.

Opuch tváre po alkohole: Nejde len o opicu, muž naň ťažko doplatil
Opuch tváre po konzumácii alkoholu nemusí súvisieť len s klasickými príznakmi opice.

Krvná skupina môže ovplyvniť riziko rakoviny. Tieto skupiny sú najviac ohrozené
Vaša krvná skupina môže značiť vyššie riziko rakoviny. Na toto si dávajte pozor.