Pozor na nápojové automaty. Toto vám hrozí, ak z nich budete piť

Viac ako 40 % automatov na nápoje v prevádzkach rýchleho občerstvenia obsahuje potenciálne život ohrozujúce baktérie.
Z prvej štúdie svojho druhu vyplýva, že takmer polovica automatov na nápoje je kontaminovaná nebezpečným množstvom baktérií. Výskumníci z Kalifornie tvrdia, že tento problém sa často prehliada. V automatoch našli baktérie E. coli, salmonela a Pseudomonas aeruginosa, ktoré sú spojené s vážnymi zdravotnými následkami, ako je zápal pľúc, meningitída a iné infekcie.
Tím testoval vzorky zo samoobslužných automatov na sódu, automatov na vodu a vonkajších vodovodných zdrojov vo vidieckej oblasti východného údolia Coachella. Zistili, že 41 % automatov na sódu, 20 % automatov na vodu a 50 % vzoriek vody z vodovodu obsahovalo stopy salmonely, Pseudomonas aeruginosa a E. coli.
Zistili ich meraním biofilmov, zhlukov mikroorganizmov, ktoré sa držia na povrchoch. Tie sa môžu tvoriť v plastových rúrkach vodovodných systémov. Výskumníci uviedli, že plastové rúry sú ideálnym prostredím pre rozvoj biofilmov, pretože sa na ne môžu ľahko prilepiť. To znamená, že filtračné systémy v týchto zariadeniach "nepostačujú na to, aby zabránili spotrebiteľom piť kontaminovanú vodu," napísali autori štúdie publikovanej v odbornom žurnále Water Supply.
E. coli môžu spôsobiť množstvo gastrointestinálnych príznakov vrátane žalúdočných kŕčov, krvavej hnačky a zvracania. Malé deti a starší dospelí sú vystavení vyššiemu riziku vážneho ochorenia. V zriedkavých prípadoch sa môže vyvinúť typ zlyhania obličiek nazývaný hemolyticko-uremický syndróm (HUS). Ide o stav, pri ktorom dochádza k abnormálnej deštrukcii krvných doštičiek a červených krviniek.
Baktérie salmonely sa prenášajú z výkalov ľudí alebo zvierat a príznaky infekcie sa zvyčajne začínajú medzi šiestimi hodinami a šiestimi dňami po expozícii. Zvyčajne ustúpia do ďalších štyroch až siedmich dní bez toho, aby si vyžadovali lekársky zásah.
Niektorí ľudia nemajú žiadne príznaky. Ochorenie však môže byť niekedy závažnejšie a viesť k hospitalizácii. Ľudia s už existujúcimi zdravotnými problémami, oslabeným imunitným systémom, deti mladšie ako 12 mesiacov a starší ľudia sú obzvlášť zraniteľní voči vážnemu priebehu alebo dokonca smrti. Potraviny kontaminované salmonelou sú takmer vždy živočíšneho pôvodu, napríklad vajcia. Baktérie sa môžu ukrývať aj v tepelne neupravenom mäse či múke používanej na výrobu cesta.
Pseudomonas aeruginosa sa zvyčajne nachádza v životnom prostredí, napríklad v pôde alebo vo vode. Možno ju nájsť aj vo vlhkých priestoroch, ako sú umývadlá a vane. Táto baktéria môže viesť k infekciám krvi, pľúc, kože, gastrointestinálneho traktu a močových ciest. Infekciou sú najviac ohrození ľudia s oslabeným imunitným systémom.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.

Opuch tváre po alkohole: Nejde len o opicu, muž naň ťažko doplatil
Opuch tváre po konzumácii alkoholu nemusí súvisieť len s klasickými príznakmi opice.

Krvná skupina môže ovplyvniť riziko rakoviny. Tieto skupiny sú najviac ohrozené
Vaša krvná skupina môže značiť vyššie riziko rakoviny. Na toto si dávajte pozor.