Smer, Hlas a SNS podpísali memorandum. Ako bude vyzerať nová vláda?
Lídri strán Smer, Hlas a SNS podpísali memorandum, v ktorom si rozdelili posty a ministerstvá.
Smer-SD, Hlas-SD a SNS podpísali memorandum o porozumení, dohodli sa na podpise koaličnej zmluvy a prerozdelení pozícií. Premiérsky post má patriť Smeru-SD, predsedu Národnej rady (NR) SR nominuje Hlas-SD. Vzniknúť má aj nové ministerstvo.
Smeru-SD má okrem premiérskeho postu patriť šesť ministerstiev, Hlasu-SD sedem. SNS má obsadiť tri rezorty, z toho jedno s účinnosťou od prvého januára 2024.
V podpísanom memorande garantujú zahraničnopolitickú orientáciu SR na základe členstva v Európskej únii a NATO, ako aj v ďalších významných medzinárodných organizáciách „pri plnom rešpektovaní suverenity a národnoštátnych záujmov SR a posilňovaní zdravého vlastenectva“.
Za základný cieľ koalície si dávajú zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov. Zaručujú, že konsolidácia verejných financií nepôjde na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu a umožní prijatie mnohých opatrení na zabezpečenie vyššieho ako predikovaného hospodárskeho rastu.
Chcú tiež „ústavným a zákonným spôsobom“ realizovať reformu slovenského trestného systému a mechanizmu ochrany ľudských práv.
Strany tiež garantujú, že pri tvorbe orgánov Národnej rady (NR) SR budú rešpektovať štandardné zastúpenie opozičných strán a „dôsledné naplnenie zákonných požiadaviek na zastúpenie predstaviteľov opozičných strán v orgánoch NR SR.“
Polícia stotožnila viaceré osoby z bratislavského gangu
Polícia zistila totožnosť viacerých maskovaných osôb, ktoré mali v Bratislave napádať iné osoby.
Danko volá po členstve v Európskej únii a NATO v novej podobe
SNS je podľa jej lídra zástancom reformy Európskej únie a reformy spolupráce členských štátov v oblasti bezpečnosti.
LOZ vyzýva poslancov na prijatie dohodnutej legislatívy, odmieta dodatočné zmeny
Pokiaľ by sa legislatívu nepodarilo do konca februára schváliť, 3300 lekárov odíde k 28. februáru z nemocníc.
Poslanci za PS sa v úvode mimoriadnej schôdze nebudú prezentovať
Opoziční poslanci z hnutia PS sa v úvode mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k zdravotníckemu a stavebnému zákonu nebudú prezentovať.
V Jasnej zasahovali leteckí záchranári
Banskobystrická posádka leteckých záchranárov dvakrát zasahovala v pondelok v nízkotatranskom lyžiarskom stredisku Jasná.