• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 11.1.2025Meniny má Malvína
Bratislava

S príchodom snehu štartuje aj zimné prikrmovanie vtáctva

  • 12:33 26.11.2013
  • BRATISLAVA
S príchodom snehu štartuje aj zimné prikrmovanie vtáctva

Príchodom zimy nastáva správny čas na vyloženie vtáčích kŕmidiel. Nepriaznivé dni, kedy si vtáky nenájdu dostatok potravy v prírode, môžeme pomôcť práve prikrmovaním.

Viaceré druhy, ktoré u nás prezimujú, s obľubou navštevujú kŕmidlá. Na kŕmidlách je možné pozorovať desiatky druhov vtákov. Preto je prikrmovanie nielen pomocou pre vtáky, ale umožní poznávať a sledovať život operencov v našom okolí.

Prikrmovanie vtáctva má v našej krajine na mnohých miestach tradíciu. Vykladajú sa kŕmidlá rôznych veľkostí a konštrukcií, vykladá sa často loj či bobule a ovocie. Aj hmyzožravé vtáky, ktoré zotrvajú na zimu v Európe prechádzajú na tuhú potravu a živia sa rôznymi semienkami, bobuľami a ovocím, preto je najvhodnejšie do kŕmidiel vkladať nekorenené a nepražené zrná, semienka a oriešky. Ideálnymi sú slnečnica, proso a pšenica. Možné je zhotoviť aj tukové zmesi z rozpusteného živočíšneho tuku s pridaním rôznych semien a zŕn. Potraviny, ktoré konzumujú ľudia nie sú vhodné pre vtáky a môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti až úhyn. Najčastejšou chybou je vykladanie kože z údenej slaniny, ktorá na prikrmovanie vtáctva nie je vôbec vhodná. Prikrmovať môžeme všade, kde to je možné: na vidieku, v mestách, na balkónoch, záhradách či parkoch.

Sledujte on-line prenos z vtáčieho kŕmidla

„Pre tých, ktorí nemôžu prikrmovať, sme pripravili v spolupráci s CHKO Záhorie on-line prenos z vtáčieho kŕmidla. Sústavné dianie na kŕmidle môžete sledovať na stránke: http://www.vtaky.sk/video/vtacie-krmidlo.html.“ informuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Očakáva, že na kŕmidle sa zastavia desiatky druhov vtáctva a dodáva: „Zo sledovania prenosu na kŕmidle nám môžu záujemcovia zasielať svoje postrehy o zaznamenaných druhoch či o dianí na kŕmidle. Priebežne budeme aktualizovať zoznam zaznamenaných vtáčích druhoch na krmovisku.“

Zima a obdobie núdze núti vtáky priblížiť sa bližšie k ľuďom. Druhy, ktoré sú obyčajne veľmi plaché, môžeme zahliadnuť takmer z bezprostrednej blízkosti. Môžeme vtáky sledovať alebo fotiť. Treba však dbať na bezpečnosť vtákov i ľudí. Kŕmidlá treba umiestniť na bezpečné miesto s dostatočným priestorom na odlet vtákov v prípade nebezpečenstva. Odporúča sa kŕmidlá pravidelne čistiť a udržiavať v dobrom stave. Kŕmidlá neumiestňujme ani blízko frekventovaných ciest a presklených plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať. Všetky druhy vtákov sú chránené, a preto nie je možné ich chytať. 

Zdroj: Info.sk, SOS/BirdLife Slovensko, Foto: SOS/BirdLife Slovensko
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline

Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline

VČERA - 20:27Domáce

Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.

Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha

Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha

VČERA - 19:37Domáce

Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.

Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja

Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja

VČERA - 18:50Domáce

Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.

Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra

Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra

VČERA - 17:52Domáce

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.