Môže vám transfúzia zmeniť osobnosť?
Zásadný vplyv krvnej transfúzie na psychiku a správanie pacientov je zatiaľ v rovine dohadov. Viaceré výskumy však prinášajú prekvapivé zistenia.
Niektorí pacienti po prijatí krvi od darcu pociťujú náhle zmeny nálady, správania, či dokonca myšlienok, a to aj celé mesiace po transfúzii. S takýmito skúsenosťami sa podľa Ženevskej univerzity stretáva až šesť zo siedmich príjemcov.
„Traja pacienti uvádzajú, že transfúzia im zmenila správanie alebo hodnotový systém,“ uvádzajú švajčiarski profíci v štúdii z roku 2018. „Tento výskum dokazuje, že u pacientov po transfúzii môže dôjsť k zmene správania alebo hodnôt a že niektoré osobnostné črty donora sú prenosné.“
Závery štúdie podporuje aj starší výskum Michiganskej univerzity, ktorý zas preukázal, že „vnútorné orgány jedinca majú kauzálnu moc, čiže – ak sa skombinujú – môžu u prijímateľa zanechať niektoré prvky darcu.“
„Veda túto možnosť síce nijako nepotvrdzuje, no ľudia sú presvedčení o tom, že transplantácia vedie k zmene osobnosti,“ uviedla v roku 2013 jedna zo spoluautoriek štúdie a odborníčka na filozofiu na Princetonskej univerzite Sarah-Jane Leslieová.
Krvou prenosné neduhy
Foto: Komsan Loonprom/Shutterstock.com
Potenciálne účinky transfúzie krvi pripomenula najnovšia štúdia, ktorej autori skúmali jej vplyv na vznik krvných zrazenín v mozgu. Z výskumu vyplýva, že pacienti, ktorým darovali krv ľudia, ktorí neskôr utrpeli mozgovú príhodu, sú takisto dvakrát náchylnejší na takéto poškodenie mozgu.
Výskum zo švédskeho Inštitútu Karolinska a dánskej Kodanskej univerzity približuje, že transfúzia môže rozširovať nervové ochorenie cerebrálnu amyloidnú angiopatiu, ktoré spôsobuje hromadenie bielkovín v cievach mozgu. Ak by sa však tieto obavy potvrdili, stále by sa týkali len mizivého percenta pacientov po zákroku.
„K transfúziám krvi dochádza pomerne často. Možné negatívne účinky sú preto dôležitým verejným problémom,“ uviedol hlavný autor štúdie Gustaf Edgren vo vyhlásení. „V tomto prípade je však vysoko nepravdepodobné, že utrpíte cievnu mozgovú príhodu kvôli prenosu v samotnej transfúzii.“
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.