Škótsko bojuje za nezávislosť, kráľovnú i libru si nechávajú
- 16:27 26.11.2013
- GLASGOW

Škótsky premiér Alex Salmond v utorok predstavil plán jeho vlády na dosiahnutie nezávislosti od Veľkej Británie, o ktorej majú škótski občania rozhodnúť v referende v septembri budúceho roku.
"Budúcnosť Škótska je teraz v rukách Škótska," vyhlásil Salmond, ktorý stojí na čele Národnej strany. Jeho vláda chce podľa neho vybudovať "bohatší a spravodlivejší štát", pričom poukázal na bohaté zdroje plynu a ropy, ktoré v najbližších rokoch pomôžu škótskej ekonomike.
Hlasovanie za nezávislosť bude budúci rok
Všeľudové hlasovanie nezávislosti je naplánované na 18. septembra 2014. "Malo by byť Škótsko nezávislou krajinou?" bude znieť referendová otázka. Britský premiér David Cameron Škótov vyzval, aby sa vyslovili proti vlastnej nezávislosti.
Najnovšie prieskumy verejnej mienky však naznačujú, že odtrhnutie podporuje asi len 30 percent Škótov. Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva už viac než tri storočia a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia. Samostatne si spravuje rezorty školstva, zdravotníctva, životného prostredia či súdnictva.
Chcú kráľovnú i libru, no jadrový arzenál nie
Osamostatnené Škótsko si chce ponechať britskú kráľovnú ako svojho monarchu, libru ako svoju menu, nebude dvíhať dane, ale chce sa zbaviť britského jadrového arzenálu umiestneného na jeho území. Tieto závery vyplývajú z plánov vlády na nezávislosť, ktoré v utorok predstavil škótsky premiér Alex Salmond.
Dokument, ktorý má asi 670 strán, rozoberá riešenie problémov a určuje podrobné plány v oblastiach ako sú budúca mena, dane, sociálna starostlivosť a ďalšie záležitosti, ktoré bude musieť nezávislé Škótsko zvládnuť.
Vláda chce takto o výhodnosti samostatnosti presvedčiť zatiaľ nerozhodnutých občanov. Všeľudové hlasovanie o nezávislosti je naplánované na 18. septembra 2014.
Zverejnený dokument napríklad konštatuje, že Škótsko má dostatok zdrojov ropy a zemného plynu na nasledujúcich 50 rokov, potom sa bude musieť sústrediť na obnoviteľné zdroje energie. Vláda prisľúbila, že britské jadrové hlavice Trident umiestnené v Škótsku odstráni najneskôr do roku 2020. Samostatné Škótsko by si malo ponechať libru ako menu a kráľovnú ako hlavu štátu, ktorý bude mať vlastnú ústavu. Krajina by mala mať aj vlastnú armádu. Vláda chce podľa Salmonda vybudovať "bohatší a spravodlivejší štát".
Najnovšie prieskumy verejnej mienky naznačujú, že odtrhnutie podporuje asi 38 percent Škótov, 47 percent je proti samostatnosti. Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva už viac než tri storočia a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia. Samostatne si spravuje rezorty školstva, zdravotníctva, životného prostredia či súdnictva.

Európa sa obáva, že Trump sa chystá vycúvať z rokovaní o Ukrajine
Európski a ukrajinskí predstavitelia sa obávajú, že americký prezident Donald Trump by mohol využiť malý pokrok v rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou na to, aby z nich vycúval.

Auto narazilo do budovy školskej družiny, hlásia viacerých mŕtvych a zranených
Pri náraze auta do budovy školskej družiny zomreli štyria ľudia.

Voľby v Kanade podľa prognóz opäť vyhrali liberáli
Liberálna strana (LPC) premiéra Marka Carneyho sa stala víťazom pondelňajších predčasných parlamentných volieb v Kanade, čím si zabezpečila ďalšie funkčné obdobie.

Zelenskyj označil Putinovo prímerie za ďalší pokus o manipuláciu
Putinov návrh z pondelka Zelenskyj označil za ďalší pokus o manipuláciu.

Západní spojenci sa podľa Macrona chystajú zvýšiť tlak na Rusko
Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník Paris Match.