Škótsko bojuje za nezávislosť, kráľovnú i libru si nechávajú
- 16:27 26.11.2013
- GLASGOW
Škótsky premiér Alex Salmond v utorok predstavil plán jeho vlády na dosiahnutie nezávislosti od Veľkej Británie, o ktorej majú škótski občania rozhodnúť v referende v septembri budúceho roku.
"Budúcnosť Škótska je teraz v rukách Škótska," vyhlásil Salmond, ktorý stojí na čele Národnej strany. Jeho vláda chce podľa neho vybudovať "bohatší a spravodlivejší štát", pričom poukázal na bohaté zdroje plynu a ropy, ktoré v najbližších rokoch pomôžu škótskej ekonomike.
Hlasovanie za nezávislosť bude budúci rok
Všeľudové hlasovanie nezávislosti je naplánované na 18. septembra 2014. "Malo by byť Škótsko nezávislou krajinou?" bude znieť referendová otázka. Britský premiér David Cameron Škótov vyzval, aby sa vyslovili proti vlastnej nezávislosti.
Najnovšie prieskumy verejnej mienky však naznačujú, že odtrhnutie podporuje asi len 30 percent Škótov. Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva už viac než tri storočia a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia. Samostatne si spravuje rezorty školstva, zdravotníctva, životného prostredia či súdnictva.
Chcú kráľovnú i libru, no jadrový arzenál nie
Osamostatnené Škótsko si chce ponechať britskú kráľovnú ako svojho monarchu, libru ako svoju menu, nebude dvíhať dane, ale chce sa zbaviť britského jadrového arzenálu umiestneného na jeho území. Tieto závery vyplývajú z plánov vlády na nezávislosť, ktoré v utorok predstavil škótsky premiér Alex Salmond.
Dokument, ktorý má asi 670 strán, rozoberá riešenie problémov a určuje podrobné plány v oblastiach ako sú budúca mena, dane, sociálna starostlivosť a ďalšie záležitosti, ktoré bude musieť nezávislé Škótsko zvládnuť.
Vláda chce takto o výhodnosti samostatnosti presvedčiť zatiaľ nerozhodnutých občanov. Všeľudové hlasovanie o nezávislosti je naplánované na 18. septembra 2014.
Zverejnený dokument napríklad konštatuje, že Škótsko má dostatok zdrojov ropy a zemného plynu na nasledujúcich 50 rokov, potom sa bude musieť sústrediť na obnoviteľné zdroje energie. Vláda prisľúbila, že britské jadrové hlavice Trident umiestnené v Škótsku odstráni najneskôr do roku 2020. Samostatné Škótsko by si malo ponechať libru ako menu a kráľovnú ako hlavu štátu, ktorý bude mať vlastnú ústavu. Krajina by mala mať aj vlastnú armádu. Vláda chce podľa Salmonda vybudovať "bohatší a spravodlivejší štát".
Najnovšie prieskumy verejnej mienky naznačujú, že odtrhnutie podporuje asi 38 percent Škótov, 47 percent je proti samostatnosti. Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva už viac než tri storočia a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia. Samostatne si spravuje rezorty školstva, zdravotníctva, životného prostredia či súdnictva.
Vrtuľník narazil do budovy nemocnice, zahynula celá posádka
Štyri osoby zahynuli na juhozápade Turecka, keď vrtuľník záchrannej služby narazil do budovy nemocnice a zrútil sa na zem.
Trump hrozí, že Spojené štáty preberú kontrolu nad Panamským prieplavom
Novozvolený americký prezident Donald Trump označil v sobotu za nespravodlivé poplatky, ktoré platia americké lode za prechod Panamským prieplavom.
Pred útokom v Magdeburgu varovali migračný úrad v Nemecku
Nemecký úrad pre migráciu a utečencov v nedeľu oznámil, že v minulom roku obdržal upozornenie na muža, ktorého nemecké úrady v nedeľu obvinili z útoku na vianočné trhy v meste Magdeburg.
Zelenskyj pohrozil ďalšími útokmi na ruské vojenské ciele
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na nedeľu pohrozil ďalšími útokmi na vojenské zariadenia v Rusku.
Izrael na kritiku zo strany pápeža zareagoval jeho obvinením z "dvojakého metra"
Izrael v sobotu obvinil pápeža Františka z používania "dvojakého metra". Reagoval tak na vyhlásenie, v ktorom pápež odsúdil letecký útok, pri ktorom v Gaze zahynulo sedem detí z jednej rodiny, ako "krutosť".