Zmeny v bankových prevodoch sa dotknú celej EÚ. Na čom sa dohodla Eurokomisia?
- 15:31 08.11.2023
- Brusel

Dohoda medzi vyjednávačmi europarlamentu a členskými krajinami predstavuje významný krok v modernizácii platobných systémov v EÚ.
Európska komisia (EK) v stredu privítala politickú dohodu dosiahnutú medzi Európskym parlamentom a Radou EÚ o jej návrhu sprístupniť okamžité platby v eurách všetkým občanom a podnikom, ktorí majú bankový účet v niektorej z krajín EÚ.
Cieľom pravidiel, ktoré modernizujú nariadenie o jednotnej oblasti platieb v eurách (SEPA) z roku 2012, je zabezpečiť, aby okamžité platby v eurách boli dostupné, bezpečné a spracovávané bez prekážok v celej Únii.
Komisia spresnila, že okamžité platby ponúkajú rýchle a pohodlné riešenia pre občanov v každodenných situáciách, ako je rýchle prijímanie finančných prostriedkov v prípade núdze alebo okamžité rozdelenie zdieľaných nákladov v rôznych sociálnych prostrediach. Zlepšujú tiež riadenie peňažných tokov pre verejnú správu a podniky, najmä malé a stredné podniky, umožňujú charitatívnym organizáciám a mimovládnym organizáciám rýchly prístup k finančným prostriedkom a povzbudzujú banky, aby vyvíjali inovatívne finančné služby a produkty.
Poskytovatelia platobných služieb pre prevody v eurách budú povinní ponúkať okamžité platby všetkým svojim zákazníkom, čím sa zabezpečí, že náklady nebudú vyššie ako náklady na tradičné prevody. Tiež budú musieť overiť, či je platba odoslaná príjemcovi, ktorého určil platiteľ, a upozorniť na prípadnú chybu alebo podvod ešte pred uskutočnením transakcie.
Nové pravidlá navyše zachovajú účinnosť preverovania platných sankcií prostredníctvom harmonizovaného postupu. Namiesto preverovania transakcií jednej po druhej budú poskytovatelia okamžitých platieb povinní kontrolovať svojich klientov podľa sankčných zoznamov EÚ aspoň raz denne.
Eurokomisárka pre finančné služby, finančnú stabilitu a úniu kapitálových trhov Mairead McGuinnessová v správe pre médiá uviedla, že dohoda medzi vyjednávačmi europarlamentu a členskými krajinami predstavuje významný krok v modernizácii platobných systémov v EÚ, ktorý umožní spotrebiteľom a podnikom vykonávať rýchlejšie a pohodlnejšie transakcie.
„Schopnosť posielať a prijímať peniaze v priebehu niekoľkých sekúnd, bez dodatočných nákladov, umožní občanom EÚ lepšie spravovať svoje financie. Podnikom, najmä malým a stredným podnikom a obchodníkom, prináša skutočné a hmatateľné výhody, ktorí si môžu byť istí, že prostriedky, ktoré im boli prevedené, dostanú okamžite,“ uviedla McGuinnessová. Podľa jej slov dohoda medzi inštitúciami EÚ ukazuje silnú politickú vôľu a odhodlanie realizovať okamžité platby v eurách v celej EÚ.

Z trhu sťahujú kontaminovaný olej
Obchodné reťazce žiadajú zákazníkov, aby olej vrátili v predajni.

Pellegrini: Slovensko chce umožniť Ukrajine vlakové spojenie s prístavmi
Podľa prezidenta by Slovensko mohlo byť lídrom v umožnení Ukrajine spojiť sa s prístavmi v Stredozemnom mori.

Ministerstvo práce sa ohradilo voči kritike Remišovej
Podľa ministerstva poslankyňa buď klame alebo nemá naštudovanú problematiku neziskových organizácií.

Matovič: Súčasná vláda zvýšila dlh rýchlejšie ako predchádzajúca v čase kríz
Súčasná vláda Roberta Fica zadlžila Slovensko za 1,5 roka rovnakou sumou 12 miliárd eur, ako predchádzajúce vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera v časoch najväčších kríz.

Hlas-SD podľa opozície rozdáva milióny eur neziskovkám, ktoré patria jej kandidátom
Koaličná strana Hlas-SD rozdáva dotácie v miliónoch eur neziskovým organizáciám, ktoré patria jej kandidátom.