3 dôvody, prečo sa aj napriek pitiu kávy cítite unavene
Ak ju pijete nesprávne, môže vás ešte viac vyčerpať. Lekárka prezradila dôvody, pre ktoré sa aj napriek pitiu kávy cítite unavene.
Vďaka vysokému obsahu kofeínu nám káva 5 až 30 minút po vypití prináša zvýšenú mieru pozornosti, viac energie a prebudenie po krátkom spánku. Tento rýchly životabudič, bez ktorého si mnohí nedokážu predstaviť deň, však nemusí zaberať vždy rovnako.
Americká televízna šou Dr. Oz v jednom zo svojich dielov privítala lekárku Carol Ashovú, ktorá bližšie vysvetlila, prečo sa po káve niekedy dostaví únava.
„Sme národ bez spánku,“ poznamenala Ashová. Podľa nej väčšina ľudí pije kávu len preto, aby nezaspala.
„Sú tri spôsoby, akými kofeín vyvoláva únavu,“ pokračuje lekárka. „Kofeín sa viaže na receptory adenozínu v mozgu. Adenozín je neurochemická látka, ktorá vyvoláva pocit únavy.“
Naviazanie kofeínu na adenozín zvyšuje mieru pozornosti, ale zároveň nezabraňuje tvorbe alebo hromadeniu tejto látky, takže keď účinky kofeínu vyprchajú, telo zareaguje na nahromadený adenozín okamžitým pocitom únavy.
Ashová zdôrazňuje, že priemerný dospelý potrebuje osem až deväť hodín spánku za deň, čo je pre telo dôležitejšie ako zásoba kofeínu.
Lekárka ďalej odporúča minimalizovať denný príjem kofeínu na dve až tri šálky kávy, čo slúži ako prevencia pred vznikom tolerancie. „Za deň by ste nemali vypiť viac ako 400 miligramov kofeínu,“ tvrdí Ashová, pričom pripomína, že kofeín sa nachádza aj v iných nápojoch, nielen v káve.
Pri vzniku tolerancie telo nedokáže dostatočne rýchlo reagovať na prijatý kofeín, a tak potrebujeme piť čoraz viac kávy na to, aby sme nepociťovali únavu.
Kofeín sa v tele drží zhruba šesť hodín, takže by sa nemal konzumovať po tretej poobede, aby nenarušil spánok. Poruchy spánku a nespavosť totiž o deň neskôr môžu viesť k ďalšej únave.
Problémy s únavou po pití kávy nesúvisia len s adenozínom. Kofeín totiž takisto podporuje tvorbu adrenalínu v tele, čo neskôr vedie k jeho náhlemu poklesu a únave.
3 dôvody, prečo ste po pití kávy unavení
- Hromadenie adenozínu v tele
- Tolerancia na kofeín
- Narušenie spánku
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.