3 dôvody, prečo sa aj napriek pitiu kávy cítite unavene

Ak ju pijete nesprávne, môže vás ešte viac vyčerpať. Lekárka prezradila dôvody, pre ktoré sa aj napriek pitiu kávy cítite unavene.
Vďaka vysokému obsahu kofeínu nám káva 5 až 30 minút po vypití prináša zvýšenú mieru pozornosti, viac energie a prebudenie po krátkom spánku. Tento rýchly životabudič, bez ktorého si mnohí nedokážu predstaviť deň, však nemusí zaberať vždy rovnako.
Americká televízna šou Dr. Oz v jednom zo svojich dielov privítala lekárku Carol Ashovú, ktorá bližšie vysvetlila, prečo sa po káve niekedy dostaví únava.
„Sme národ bez spánku,“ poznamenala Ashová. Podľa nej väčšina ľudí pije kávu len preto, aby nezaspala.
„Sú tri spôsoby, akými kofeín vyvoláva únavu,“ pokračuje lekárka. „Kofeín sa viaže na receptory adenozínu v mozgu. Adenozín je neurochemická látka, ktorá vyvoláva pocit únavy.“
Naviazanie kofeínu na adenozín zvyšuje mieru pozornosti, ale zároveň nezabraňuje tvorbe alebo hromadeniu tejto látky, takže keď účinky kofeínu vyprchajú, telo zareaguje na nahromadený adenozín okamžitým pocitom únavy.
Ashová zdôrazňuje, že priemerný dospelý potrebuje osem až deväť hodín spánku za deň, čo je pre telo dôležitejšie ako zásoba kofeínu.
Lekárka ďalej odporúča minimalizovať denný príjem kofeínu na dve až tri šálky kávy, čo slúži ako prevencia pred vznikom tolerancie. „Za deň by ste nemali vypiť viac ako 400 miligramov kofeínu,“ tvrdí Ashová, pričom pripomína, že kofeín sa nachádza aj v iných nápojoch, nielen v káve.
Pri vzniku tolerancie telo nedokáže dostatočne rýchlo reagovať na prijatý kofeín, a tak potrebujeme piť čoraz viac kávy na to, aby sme nepociťovali únavu.
Kofeín sa v tele drží zhruba šesť hodín, takže by sa nemal konzumovať po tretej poobede, aby nenarušil spánok. Poruchy spánku a nespavosť totiž o deň neskôr môžu viesť k ďalšej únave.
Problémy s únavou po pití kávy nesúvisia len s adenozínom. Kofeín totiž takisto podporuje tvorbu adrenalínu v tele, čo neskôr vedie k jeho náhlemu poklesu a únave.
3 dôvody, prečo ste po pití kávy unavení
- Hromadenie adenozínu v tele
- Tolerancia na kofeín
- Narušenie spánku

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.

Opuch tváre po alkohole: Nejde len o opicu, muž naň ťažko doplatil
Opuch tváre po konzumácii alkoholu nemusí súvisieť len s klasickými príznakmi opice.

Krvná skupina môže ovplyvniť riziko rakoviny. Tieto skupiny sú najviac ohrozené
Vaša krvná skupina môže značiť vyššie riziko rakoviny. Na toto si dávajte pozor.

Pozor na tieto voľnopredajné lieky, môžu spôsobiť závislosť!
Lekári upozorňujú na niekoľko druhov voľnopredajných liekov, ktorých nadmerné užívanie môže viesť k vzniku závislosti.

Doktor varuje pred nesprávnym obliekaním spodnej bielizne. Takto riskujete infekciu
Poradie, v akom si na seba dávate kúsky oblečenia, môže ovplyvniť aj riziko infekcií.