• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 11.1.2025Meniny má Malvína
Bratislava

Ako sa starať o robotický vysávač: Toto je častý dôvod, prečo sa vysávač kazí

  • 6:47 22.11.2023
  • Bratislava
Ako sa starať o robotický vysávač: Toto je častý dôvod, prečo sa vysávač kazí

Správna starostlivosť o robotický vysávač je zárukou, že vám prístroj vydrží čo najdlhšie.

Robotický vysávač udržiava vašu podlahu bez nečistôt a prachu a odbremení vás od bežného vysávania. Po čase si však môžete všimnúť, že už nepracuje tak efektívne ako kedysi. Dôvodom je, že ste pravdepodobne zanedbali starostlivosť o tento prístroj a okrem vyprázdnenia priehradky s nečistotami ste sa mu viac nevenovali.

Všetky druhy robotických vysávačov si vyžadujú pravidelné čistenie, aby fungovali čo najlepšie. Táto úloha nie je náročná, len si vyžaduje trochu času. Budete prekvapení, o koľko lepšie bude váš vysávač fungovať po tom, čo ho vyčistíte.

Ako často čistiť robotický vysávač

Foto: Katerina Dalemans/Shuttertock.com

Ak nemáte základňu, ktorá vykonáva automatické odstraňovanie nečistôt, zberný kôš by sa mal kontrolovať a vyprázdňovať aspoň každý druhý deň. Frekvencia závisí od toho, ako veľmi sú vaše podlahy znečistené. Zberný kôš by sa mal čistiť aspoň raz za mesiac, aby sa odstránili malé čiastočky prachu a zabránilo sa jeho upchatiu.

Filter vysávača by sa mal čistiť aspoň raz týždenne, aby sa odstránili jemné častice a chlpy domácich zvierat, ktoré môžu rýchlo obmedziť prúdenie vzduchu. Senzory, nabíjacie časti a kolieska čistite každé dva týždne a kefy raz za mesiac.

Príprava na čistenie vysávača

Skôr ako robotický vysávač rozoberiete alebo začnete čistiť, prečítajte si používateľskú príručku svojho modelu. Ak ste príručku stratili, skúste ju hľadať na internete aj s harmonogramom čistenia a návodom krok po kroku.

Ako čistiť robotický vysávač

Foto: Katerina Dalemans/Shuttertock.com

Vyprázdnite zberný kôš

Odpojte robotický vysávač od nabíjacej stanice a vypnite ho vypínačom. Vyprázdnite zberný kôš nad nádobou na odpad alebo vreckom na odpadky.

Vyberte filter

Vyberte vzduchový filter a vyčistite ho podľa pokynov výrobcu. Niektoré filtre môžete opláchnuť teplou vodou. Iné by sa mali iba oprášiť kefkou s mäkkými štetinami. Informácie o tom, ako často by sa mal filter vymieňať, nájdete v používateľskej príručke vášho modelu.

Čistenie zberného koša

Zberný kôš vytrite handričkou z mikrovlákna alebo ho ručne umyte v horúcej vode so saponátom. Dobre ho vysušte čistou handričkou z mikrovlákna, pričom venujte pozornosť snímačom. Keď je zberný kôš čistý, vložte späť vyčistený filter.

Čistenie vonkajšej kefy

Foto: Katerina Dalemans/Shuttertock.com

Väčšina robotických vysávačov má malú vonkajšiu kefu na čistenie pozdĺž rohov a okrajov stien. Pomocou pinzety alebo malých nožníc odstráňte všetky zamotané chlpy a kefu utrite handričkou z mikrovlákna. Možno budete musieť použiť skrutkovač, aby ste kefu na čistenie vybrali.

Čistenie kolieska

Ak sa koliesko nemôže voľne otáčať, vysávač sa dostane mimo dráhu a môže dôjsť k poškodeniu vašej podlahy. Koliesko je na väčšine vysávačov odnímateľné. Odmontujte ho a odstráňte všetky zachytené nečistoty v dutine kolieska, utrite oblasť handričkou z mikrovlákna, aby ste odstránili prach a zariadenie opäť zložte.

Čistenie kefiek

Kefy, ktoré uvoľňujú a zmetajú nečistoty do zberného koša, sa môžu rýchlo zamotať vlasmi, vláknami a prachom. Odstráňte ich z vysávača podľa pokynov výrobcu. Väčšina z nich má výstupky, ktoré sa dajú stlačiť, aby sa kefy uvoľnili. Na odstrihnutie zamotaných predmetov použite malé nožnice alebo pinzetu. Dávajte pozor, aby ste neodstrihli vlákna kefky.

Prach z dutiny, v ktorej sa nachádzajú kefy, utrite handričkou z mikrovlákna alebo použite vysávač s hadicou a štrbinovým nadstavcom. Uistite sa, že priestor medzi kefami a zberným košom nie je zanesený. Znova vložte kefy.

Čistenie senzorov a nabíjacej stanice

Nakoniec pomocou suchej handričky z mikrovlákna zotrite prach zo senzorov na vysávači a na nabíjacej základni. Ak máte automatický zberný kôš na nečistoty, uistite sa, že ventilátor nie je upchatý, skontrolujte, či vrecko nie je plné a v prípade potreby ho vymeňte.

Tipy na starostlivosť o robotický vysávač

  1. Robotický vysávač každý týždeň kontrolujte a aspoň raz za mesiac mu doprajte dôkladné čistenie všetkých častí.
  2. Venujte pozornosť výstražným kontrolkám a zvukovým signálom, ktoré naznačujú, že vysávač nefunguje správne.
  3. Ak máte stanicu na odstraňovanie nečistôt, často ju kontrolujte, aby ste zabránili upchatiu, ktoré môže spôsobiť, že robotický vysávač prestane fungovať.
Zdroj: Info.sk, TM, bhg.com, thespruce.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend

Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend

VČERA - 16:30Zaujímavosti

Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.

Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku

Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku

VČERA - 7:18Zaujímavosti

Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.

VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh

VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh

6:55 09.01.2025Zaujímavosti

Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.

Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob

Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob

20:01 08.01.2025Zaujímavosti

Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.

Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu

Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu

19:21 08.01.2025Zaujímavosti

Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.