Prekvapivé zistenie: Tieto druhy mäsa majú schopnosť podporiť boj s rakovinou
Vedci spozorovali prekvapivý vplyv niektorých druhov mäsa na rakovinu.
Aj keď doteraz bolo červené mäso spájané so vznikom rakoviny, nové zistenia naznačujú, že určité zložky v niektorých druhoch mäsa a mliečnych výrobkoch môžu pomôcť v boji proti rakovine.
Vedci zistili, že špecifická mastná kyselina, ktorá sa nachádza v hovädzom a jahňacom mäse a mliečnych výrobkoch, zlepšuje schopnosť organizmu napádať a ničiť nádory. Ide o mastnú kyselinu známu ako kyselina transvakcenová.
Zo štúdie uverejnenej v časopise Nature tiež vyplýva, že pacienti s vyššou hladinou tejto mastnej kyseliny v krvi lepšie reagovali na imunoterapiu, čo naznačuje, že by mohla fungovať ako výživový doplnok na doplnenie klinickej liečby rakoviny.
Spoluautor štúdie profesor Jing Chen z Chicagskej univerzity uviedol: "Keď sme sa zamerali na živiny, ktoré môžu aktivovať T-bunkovú imunitnú odpoveď, našli sme jednu, ktorá skutočne zvyšuje protinádorovú imunitu aktiváciou dôležitej imunitnej dráhy.“
Foto: LADO/Shutterstock.com Foto: pathdoc/Shutterstock.com
Pri štúdii tím vychádzal z databázy približne 700 známych metabolitov, malých molekúl pochádzajúcich z potravín, a zostavil knižnicu "krvných živín". Potom preverili zlúčeniny v tejto novej knižnici z hľadiska ich schopnosti ovplyvňovať protinádorovú imunitu.
Po tom, ako vedci vyhodnotili šesť najlepších kandidátov v ľudských aj myších bunkách, zistili, že najlepšie výsledky dosiahla kyselina transvakcenová. Tím vedcov zistil, že kŕmenie myší stravou obohatenou o kyselinu transvakcenovú významne znížilo rastový potenciál nádorových buniek melanómu a rakoviny hrubého čreva, ako aj zvýšilo schopnosť organizmu infiltrovať nádory.
Potom analyzovali vzorky krvi pacientov z nemocnice, ktorí podstupovali imunoterapeutickú liečbu lymfómu a zistili, že pacienti s vyššou hladinou kyseliny transvakcenovej mali tendenciu reagovať na liečbu lepšie ako pacienti s nižšou hladinou. Nakoniec štúdia zistila, že kyselina transvakcenová zvyšuje schopnosť imunoterapeutického lieku zabíjať leukemické bunky u pacientov.
Autori si však nemyslia, že konzumácia nadmerného množstva červeného mäsa je riešením a dúfajú, že podobné výsledky sa podarí nájsť aj u rastlín. Chen dodal: "Existuje čoraz viac dôkazov o škodlivých zdravotných účinkoch nadmernej konzumácie červeného mäsa a mliečnych výrobkov, takže táto štúdia by sa nemala brať ako zámienka na konzumáciu väčšieho množstva cheeseburgerov a pizze."
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.