Šéf seneckých sýkoriek pôjde za mreže, Rus dostal 21 rokov
Šéfovi seneckej podskupiny sýkorovcov Martinovi Bihárimu alias Rusovi, ktorý je na úteku, vo štvrtok potvrdili 21-ročný trest. Ešte o rok vyšší trest dostala jeho pravá ruka Alexander Botló a ďalší obžalovaný Ivica Kostrič má potvrdený trest osem rokov väzenia.
Odporúčame:
Trom údajným sýkorovcom predĺžili väzbu, podali sťažnosť
Sýkorovci prehovorili, Diničovcov asi popravili konkurenti
Údajnú sýkorku najvyšší súd neriešil, neprišiel šéf senátu
Prípad sa dostal na najvyšší súd už druhý raz – prvýkrát pôvodný verdikt zrušil a vrátil nižšiemu súdu. Ten pôvodne dvojici Bihári - Botló neprávoplatne vymeral po 24 rokov väzenia. "Tĺkli ľudí na uliciach, chodili po Senci so samopalmi," konštatoval sudca s tým, že policajti s tým nič nerobili. Boj so štátom sa však podľa sudcu nedá vyhrať, možno sa to tak dalo robiť v 90. rokoch. Obžalovaní podľa sudcu museli rátať s tým, že sa to raz skončí, ako končia aj iné skupiny.
Proti rozsudku sa už neodvolával Boris Žuffa, ktorý v máji dostal tri roky a dva mesiace. Toho prvý raz odsúdili na osem rokov, počas procesu u neho nastali vážne zdravotné problémy.
Rusova pravá ruka
V máji prvostupňový súd v porovnaní s prvotným rozsudkom podstatne znížil tresty pre trojicu obžalovaných, ktorá sa po vrátení prípadu na nižší súd priznala. Milan Bilčík vtedy dostal 13 rokov, František Letanovský 12 rokov a Milan Janík 13 rokov. V prvotnom rozsudku, keď vinu popierali, dostali všetci traja po 23 rokov a štyri mesiace. Voči novému verdiktu sa už neodvolali.
Po úplne prvom odsudzujúcom rozsudku Špecializovaného trestného súdu z februára 2012 právoplatnosť nadobudol len osemročný trest pre Jaroslava Pittnera, ktorý sa priznal už v prvom kole procesu a podmienečný trest pre Štefana Zamatockého, ktorý sa neodvolal.
Alexander Botló sa v máji ohradil voči všetkým obvineniam, tvrdil, že nepáchal trestnú činnosť, snažil sa podnikať. Pozná obžalovaných, ktorí sa stretávali v jeho podniku, čo sa mu nepáčilo. Tvrdil, že nikomu nedával súhlas na trestné skutky. „Nech ukáže na mňa niekto z týchto ľudí prstom a aký trestný čin som s nimi spáchal, nie som členom žiadnej zločineckej skupiny,“ povedal na súde Botló a opýtal sa „ja som bol nejaká pravá ruka Rusova?“ Milan Bilčík na jeho slová reagoval výzvou, že keď je chlap, nech sa tiež prizná.
Prokurátor sa počas procesu opieral predovšetkým o výpovede svedka Radovana G., ktorý v minulosti patril do skupiny. Mal s ňou však problémy pre údajné dlhy v kasíne a z obavy o svoj život išiel na políciu, kde vypovedal proti jej členom.
Rozdelené teritóriá
Okrem toho pribudla výpoveď Pittnera, ktorý sa na súde priznal, ako aj niektorých ďalších svedkov. Žalobca v minulosti pripomenul, že pôvodne obžalovaný Róbert Botló, ktorý sa krátko pred začiatkom procesu obesil v cele, napísal vo väzbe list, ktorým sa priznal.
Podľa prokuratúry po smrti Petra Havásiho prevzal Bihári vedenie skupiny, ktorá „mala na starosti“ oblasť Senca. Vznikla minimálne v roku 2006, skutky sa stali v rokoch 2007 až 2010. Pod Biháriho údajne najvyššie v hierarchii skupiny patril Alexander Botló. Pod ním boli viacerí ľudia spomedzi obžalovaných, niektorí z nich však podľa žalobcu patrili pod bratislavské vedenie skupiny.
Časť obžalovaných nesúdia ako členov skupiny. Sýkorovci majú podľa prokurátora rozdelené teritóriá. Z nasadených odpočúvaní podľa prokurátora vyplýva, že údajní členovia skupiny „sa zbierali“, teda prichádzali pomôcť aj inej časti skupiny, ak to bolo treba. Viacerí obžalovaní účasť v skupine popreli a aj spáchanie pripisovaných skutkov. Hlavného svedka spochybňovali ako chronického dlžníka, ktorý bol v minulosti aj odsúdený za krivú výpoveď.
Na lavici obžalovaných pôvodne sedelo deväť ľudí (ôsmi boli stíhaní väzobne). Prokurátor okrem toho obžaloval aj údajného šéfa skupiny Martina Biháriho, ale ten je dlhodobo na úteku. V prípade pôvodne figuroval ako obvinený aj Róbert Botló - brat Alexandra Botlóa, ale jeho trestné stíhanie zastavili, lebo krátko pred začiatkom súdu spáchal vo väzbe samovraždu.
Obžaloba mala 14 skutkov
Obžaloba obsahovala 14 skutkov. Prokuratúra skupine pripisuje vydieračský únos, hrubý nátlak na údajného dílera drog a podpálenie jeho auta, zapálenie dverí posilňovne, ktorej majiteľ nechcel platiť za ochranu, podpálenie kaderníctva, predávanie falošných diaľničných známok, pokus o zbitie jedného Rakúšana a zapálenie auta v Senci. Našiel sa u nich aj nelegálny granát, hlaveň, náboje, u dvoch obžalovaných marihuana. Ďalší falšoval kolky. V jednotlivých skutkoch v obžalobe figurujú rôzni obžalovaní.
Podľa obžaloby napríklad niektorí členovia skupiny vylákali pod zámienkou dodania dávky drogy mladého muža k jazeru Guláška pri Senci, kde ho spolu s jeho priateľkou s výkrikmi "polícia" spútali a previezli na iné miesto a potom bili. Od jeho brata údajne telefonicky žiadali výkupné dva milióny slovenských korún (66,3-tisíca eur). Po prísľube brata, ktorý bol v zahraničí, že peniaze skúsi zohnať, dvojicu zviazali a odišli.
Ďalší zo skutkov súvisel s mužom, ktorý vraj bol dílerom drog v Modre a nútili ho k plateniu ochrany 5 000 slovenských korún (165 eur) a pokuty 200-tisíc slovenských korún (6,6 tisíca eur) za to, že ešte neplatil. Peniaze nezohnal, údajne mu zapálili auto. S podpálenými dverami skončil podľa obžaloby majiteľ fitnescentra v Senci, ktorého nútili k plateniu za ochranu a dlhovali mu nezaplatené vstupy do posilňovne, kde chodili cvičiť.
Polícia desiatich členov skupiny zatkla v Bratislave, Senci a Pezinku vo februári 2010, deviati vtedy skončili vo väzbe. Podľa prokurátora boli o policajnej akcii vopred informovaní, čo umožnilo útek údajného bosa. Skupina sýkorovcov je pomenovaná podľa jedného z prvých mafiánskych bosov v novodobej histórii Slovenska - Miroslava Sýkoru.
Zrážka dvoch osobných vozidiel si vyžiadala životy dvoch ľudí
K vážnej dopravnej nehode došlo vo štvrtok predpoludním pri obci Kobyly v okrese Bardejov.
Banská Bystrica ponúka zimnú zábavu: Sánkovanie, bobovanie a korčuľovanie zdarma
Mrazivá noc zo stredy (25. 12.) na štvrtok umožnila na plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici dosnežiť celý svah na sánkovanie či bobovanie.
Sociálny tlak a sviatky: Alkohol môže byť rizikom pre zraniteľné skupiny
Sviatky sú z hľadiska pitia alkoholu rizikovejším obdobím. Ohrození sú najmä mladí, osoby so psychickými problémami či ľudia s problémami s alkoholom.
Sv. Štefan: Prvý mučeník, na ktorého kresťania spomínajú počas Vianoc
Druhý sviatok vianočný je pre veriacich kresťanov dňom spomienky na diakona a prvého mučeníka sv. Štefana, ktorý bol pre vieru v Ježiša Krista ukameňovaný.
Zverejnili nahrávky z poľovníckej chaty: Príbuzné policajtov ich zverejnili ako „vianočný darček“
Kompletné nahrávky z poľovníckej chaty v Čifároch sa v predvianočnom čase opäť dostali na verejnosť.