Si Ťin-pching: Čína musí chrániť práva a duševné vlastníctvo zahraničných firiem
- 9:11 28.11.2023
- Peking

Čínsky vodca Si Ťin-pching nariadil väčšiu ochranu práv a duševného vlastníctva zahraničných firiem. Oznámili to v utorok štátne médiá.
Peking sa snaží prilákať do krajiny zahraničné spoločnosti, ktoré odrádzajú tvrdé zásahy úradov a slabá ekonomika.
Americké a európske firmy v Číne sa sťažujú, že podnikanie v krajine je ťažšie ako kedykoľvek predtým, keďže politika, zákon proti špionáži, razie v nadnárodných spoločnostiach a priaznivejšie zaobchádzanie s domácimi konkurentmi negatívne vplývajú na ich dôveru. Peking sa preto snaží vyslať signály, ktoré by pritiahli zahraničné spoločnosti späť.
Si Ťin-pching v písomnom prejave pre samit riaditeľov firiem z členských štátov Združenia pre hospodársku spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) vyzval na investície v Číne. Sľúbil pritom opatrenia, ktoré „uľahčia zahraničným spoločnostiam investovať a pôsobiť v Číne“.
Na pondelkovom (27. 11.) stretnutí politbyra Komunistickej strany Číny, najvyššieho orgánu krajiny, povedal, že Čína musí zabezpečiť „komplexné, otvorené a transparentné“ právne zaobchádzanie so zahraničnými subjektmi, uviedla štátna televízia CCTV.
Čínsky právny systém by mal „posilniť ochranu práv duševného vlastníctva, ako aj chrániť legitímne práva a záujmy zahraničných podnikov“, citovali prezidenta médiá.
Peking musí „vytvoriť trhovo orientované, právne a prvotriedne medzinárodné podnikateľské prostredie“, povedal Si Ťin-pching.
Zahraniční podnikatelia sa už dlho sťažujú na vágne a svojvoľné predpisy v Číne a na krádeže duševného vlastníctva. Na tento problém upozornili aj americkí predstavitelia počas tohtoročných návštev v Číne.
Americké a európske podnikové lobistické skupiny v septembri varovali, že dôvera zahraničných podnikateľov v Čínu dosiahla najnižšie úrovne za celé roky, keďže spomaľujúci sa rast a geopolitické napätie zasiahli investičné vyhliadky. Ale zaznamenali tiež náznaky, že by sa to mohlo zlepšiť po intenzívnejšej komunikácii medzi USA a Čínou a stretnutí čínskeho a amerického prezidenta Joea Bidena tento mesiac.

Spojeným štátom hrozí nedostatok elektroniky pre clá, varuje taiwanský Pegatron
Taiwanská spoločnosť Pegatron, dôležitý dodávateľ pre Apple a Dell, v pondelok upozornil, že clá prezidenta Donalda Trumpa prinášajú zmätky a takisto riziko nedostatku spotrebnej elektroniky v USA.

Spojené štáty zvýšia dodávky LNG do Európy
USA zvýšia dodávky skvapalneného zemného plynu do Európy. Uviedol to v pondelok americký minister energetiky Chris Wright počas návštevy Varšavy.

Ráž: NDS začína s opravami na ďalších deviatich diaľničných mostoch
Národná diaľničná spoločnosť od začiatku roka začala s rekonštrukciou siedmich diaľničných mostov, s opravami pokračuje od apríla 2025 aj na ďalších deviatich mostoch.

Villeroy: ECB má stále určitý priestor na zníženie úrokových sadzieb
Hrozby Donalda Trumpa vysokými dovozným clami predstavujú neistotu pre ekonomiky vo svete, napriek tomu má ECB určitý priestor na ďalšie zníženie úrokových sadzieb.

V Jaslovských Bohuniciach bude v stredu havarijné cvičenie
V areáli spoločnosti JAVYS v Jaslovských Bohuniciach sa v stredu 30. apríla uskutoční celoareálové havarijné cvičenie SMREK 2025.