Toto by ste mali vedieť ešte predtým, ako si necháte urobiť pírsing
Pírsing zásadným spôsobom ovplyvňuje zdravie pokožky. Čo vás čaká po jeho aplikovaní?
Bolesť trvá len niekoľko sekúnd a výsledkom je okrasa na celý život. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že za pírsingom sa nemôže skrývať nič zlovestné, drobná ozdoba predsa len zásadne mení zdravie nositeľa.
Ako poukazujú odborníci z McGillovej Univerzity v kanadskom Montreale, pírsing výrazne ovplyvňuje skladbu mikrobiómu pokožky.
Mikrobióm nie je len v črevách
Povrch tela každého z nás je pokrytý triliónmi rôznych baktérií, húb a vírusov, ktoré spolu tvoria mikrobióm pokožky. Týchto drobných votrelcov sa nedokážete zbaviť, a ani by ste sa o to nemali pokúšať.
„Podobne ako mikrobióm v črevách, aj ten na pokožke hrá dôležitú rolu pri ochrane pred škodlivými patogénmi, budovaní imunity a rozklade prírodných látok,“ vysvetľuje článok zverejnený v časopise Nature Reviews Microbiology. „Pri narušení bariéry alebo rovnováhy medzi komenzálmi [neškodný parazit na povrchu tela – pozn. red] a patogénmi dochádza k vzniku ochorení pokožky alebo iných častí tela.“
Pred aplikovaním pírsingu vám postihnutú oblasť najprv sterilizujú, čím dochádza k dočasnému vyhubeniu mikroflóry na tomto mieste, čo vedcom poskytuje skvelú príležitosť na skúmanie opätovnej výstavby mikrobiómu.
Pokožka okolo pírsingu pripomína podpazušie alebo rozkrok
Foto: Pavel L Photo and Video/Shutterstock.com
Výskumu sa zúčastnilo 28 dobrovoľníkov, ktorí si nechali aplikovať pírsing. Vedci zozbierali vzorku ich mikrobiómu predtým a potom, ako im bol aplikovaný, a následne ďalšie vzorky po dvanástich hodinách, jednom dni, troch dňoch, týždni a dvoch týždňoch.
Test priniesol dramatické výsledky: „Napriek sterilizácii, ktorá viedla k zásadnej zmene prostredia a vyhubila mnohé druhy baktérií, po čase došlo v novom prostredí okolo pírsingu k zvýšeniu biodiverzity a ekologickej spletitosti, čím sa zmenila podstata biotických vzťahov.“
Mikrobióm, ktorý v oblasti pírsingu vznikol po jeho aplikovaní, na rozdiel od predošlej verzie pripomínal skôr mikrobióm nachádzajúci sa okolo nosa, podpazušia a rozkroku. Z okolia prepichu sa totiž pomalšie vyparuje voda, a tak sa tu darí skôr mikroorganizmom, ktoré obľubujú vlhkosť pokožky.
Po aplikácii pírsingu sa okolo neho nachádzajú predovšetkým dva známe mikroorganizmy, ktoré za bežných okolností súvisia so vznikom zápalu - Staphylococcus epidermidis a Cutibacterium acnes. Napriek ich výskytu sa však miesto prepichu neinfikovalo, keďže „S. epidermidis aj C. acnes sú bežnými členmi mikrobiómu pokožky a pomáhajú udržiavať jej homeostázu“.
Vedci v štúdii dodávajú, že svojím zistením prispeli k dosiaľ malému množstvu dôkazov o tom, čo sa deje na pokožke po jej sterilizácii a následnom prepichnutí.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.