Hrabko: Schôdza k vysloveniu nedôvery Šutajovi Eštokovi bola zbytočne dlhá
Odvolávanie Matúša Šutaja Eštoka sa v parlamente natiahlo nie kvôli novým argumentom, ale kvôli obštrukciám.
Opozícia má právo iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR s cieľom vysloviť nedôveru členovi vlády kedykoľvek na to vidí dôvody, bez ohľadu na to, že jej reálne šance odvolať ministra sú malé. Rokovanie parlamentu o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutaj Eštokovi (Hlas-SD) však bolo kvôli obštrukciám opozície aj koalície zbytočne dlhé. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.
Opozícia sa podľa neho iniciovaním takejto schôdze v prvom rade snaží nastoliť do verejného diskurzu tému, na ktorej jej záleží, samotné odvolanie člena vlády jej však parlamentná väčšina takmer nikdy neumožní. „S výnimkou jediného prípadu, odvolania ministra zdravotníctva Viliama Soboňu pred mnohými rokmi, si vládna koalícia toto vždy stráži,“ pripomenul Hrabko.
Mimoriadne dlhá rozprava podľa neho nebola spôsobená množstvom nových argumentov v prospech alebo neprospech postupu ministra, ale obštrukciami. „Tak dlho bola zbytočná, ale, zase, poslanci sa vyrozprávali, každý sa musel aj predstaviť a vyskúšať si to. Mimovládni poslanci použili obštrukciu a koalícia nechcela byť horšia. A tým pádom sa to naťahovalo,“ poznamenal. Odpoveď na otázku, či bol postup ministra pri policajných vyšetrovateľoch v súlade so zákonom, podľa Hrabka parlamentná diskusia nedala.
Diskusia o Expo Dubaj v parlamente nič nevyrieši
Na margo mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorú iniciuje vládny Smer-SD v súvislosti s pochybeniami okolo výstavy Expo Dubaj 2020, Hrabko povedal, že odvedie pozornosť verejnosti od aktuálnych krokov vlády. „Pozornosť verejnosti a médií sa sústredí na dianie v parlamente, kde budú hovoriť proti Richardovi Sulíkovi a on sa bude brániť. Ale vecnosť v tom nevidím,“ skonštatoval. Parlament podľa neho nemá ako otázky výstavy v praxi riešiť, môže len niečo konštatovať v uznesení.
Na margo návštevy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v Českej republike Hrabko zhodnotil, že to bola zdvorilostná návšteva, aká sa realizuje vždy po voľbách v jednej alebo druhej krajine. „Je to akási nostalgia. Česko a Slovensko sú dva suverénne a samostatné štáty, rozdiel medzi nimi sa neustále zväčšuje,“ tvrdí Hrabko.
Vymenovanie Dušana Keketiho za splnomocnenca vlády pre cestovný ruch a šport považuje Hrabko za logický krok. Plánované vytvorenie nového ministerstva pre cestovný ruch a šport sa podľa neho môže, ale aj nemusí podariť k avizovanému termínu 1. január 2024, splnomocnenec vlády však môže niektoré prípravné procesy rozbehnúť už skôr.
V nedeľu sa na Zlatých pieskoch otužuje na pomoc ľuďom bez domova
Na Zlatých pieskoch v Bratislave sa bude verejnosť v nedeľu (2. 2.) doobeda otužovať na pomoc ľuďom bez domova.
Útok medveďa: ŠOP vyzýva na vyhlásenie mimoriadnej situácie
Lokalitu monitoruje po útoku medveďa zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR.
Pri nehode zahynula mladá žena, polícia varuje motorkárov
Polícia apeluje na všetkých motocyklistov, aby zvážili jazdu na motorke.
Kolaps turistu: Na miesto vyslali horských a leteckých záchranárov
V Nízkych Tatrách dostal turista kolaps.
PS reagovalo na návrhy Danka k schôdzi a podpredsedovi NR SR
Opozičné hnutie PS považuje návrhy a názory lídra koaličnej SNS Andreja Danka za irelevantné.