7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie
Nevítaná opica nie je jediný nepríjemný následok pitia alkoholu. Ukazuje sa, že táto ľahká droga dokáže viac ako jedným spôsobom zásadne poškodiť aj zdravie čriev.
Keďže v črevách sa odohráva najväčšia časť spracovávania potravy, je pochopiteľné, že ak nefungujú správne, telo nezíska potrebné živiny. Zdravie čriev má preto zásadný vplyv aj na fungovanie ďalších orgánov, či dokonca celkovej imunity.
Alkohol má potenciál narušiť rovnováhu v počte zlých a dobrých baktérií v črevách, čím výrazne vplýva na ich chod. Prejavuje sa to prinajmenšom týmito siedmimi spôsobmi:
1. Krehká imunita
Alkohol vychyľuje rovnováhu medzi dobrými a zlými baktériami, zhoršuje priepustnosť čriev a oslabuje imunitu, ktorej obranné zložky sa tvoria zväčša v črevách.
Na to, aby ste čo najlepšie ochránili zdravie čriev, by ste si týždenne mali dopriať aspoň tri dni bez alkoholu. Alkohol sa odporúča piť popri jedle, aby došlo k spomaleniu jeho vstrebávania.
Zdravie čriev a imunitný systém podporíte aj konzumáciou jedál bohatých na prebiotiká, probiotiká a vlákninu.
2. Podráždenie z prísad a doplnkov
Nie je to len alkohol, ktorý škodí črevám. K zápalu prispievajú aj jednotlivé jeho prísady: hrozno, pšenica, jačmeň, kvas či mlieko. Tie okrem toho prispievajú k intolerancii a citlivosti, čo môže vyvolať syndróm dráždivého čreva, nafukovanie, pokles energie, zlú náladu, bolesť hlavy a ochorenia pokožky. Ak môžete, vyhnite sa pridaným sladidlám.
3. Riziko cukrovky
Spomínané pridané sladidlá, ktoré sa vyskytujú predovšetkým v miešaných alkoholických nápojoch, zvyšujú riziko cukrovky, ktorá môže následne viesť k narušeniu presunu potravy zo žalúdka do tenkého čreva.
Ak chcete, aby vás tieto nepríjemnosti obišli, vyhnite sa sladeným alkoholickým nápojom vrátane likérov, cideru alebo sherry.
4. Poškodenie pečene
Nerovnováha v črevnom mikrobióme okrem iného vedie aj ku gastritíde, pri ktorej dochádza k zápalu sliznice žalúdka, a stukovateniu pečene, ktoré oslabuje trávenie.
Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť negatívnym následkom na pečeň, je celkom prestať piť alkohol. Ak netúžite po abstinencii, dodržiavajte aspoň zásady odporúčaného dávkovania.
5. Poruchy trávenia a nafukovanie
Nadmerný príjem alkoholu spomaľuje tvorbu tráviacich enzýmov, takže telo má problém spracovať, stráviť a vstrebať jedlo a živiny. Dochádza tak k nerovnováhe mikrobiómu a čiastočne strávené jedlo vyvoláva pocity nafukovania a plynatosti.
Pri konzumácii alkoholu je dôležité podporiť zdravie čriev vhodnými jedlami, ako sú kvasené potraviny vrátane jogurtu, kefíru, kimčci a kyslej kapusty.
6. Ohrozená psychika
Alkohol prispieva k vzniku depresie, úzkosti a zvýšenej úrovne stresu. Tieto poruchy následne spomaľujú trávenie a v dôsledku prítomnosti toxínov v tele pretrvávajú oveľa dlhšie. Horšie je, že k ich odstráneniu nepomáhajú ani zdravé potraviny.
Pre podporu mentálneho zdravia a psychickej pohody je kľúčové optimalizovať príjem alkoholu alebo ho celkom vylúčiť. Po jeho konzumácii si doprajte dostatok fyzického aj psychického odpočinku.
7. Dehydratácia
Alkohol pôsobí diureticky, takže je pri ňom potrebné piť dostatok čistej vody. Ideálne je po každom poháriku vypiť aspoň pohár vody na doplnenie tekutín a prevenciu pred opicou.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.