• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.4.2025Meniny má Slavomír
22°Bratislava

Muž s detektorom kovov narazil na skalu cennejšiu ako zlato. Toto bolo vnútri

  • 18:52 03.12.2023
  • Melbourn
Muž s detektorom kovov narazil na skalu cennejšiu ako zlato. Toto bolo vnútri

Skala v sebe skrývala oveľa viac ako len prírodné bohatstvo.

Hľadanie vzácnych kovov pomocou detektoru je vo väčšine krajín obmedzené a ak aj vedie k vzácnemu nálezu, majiteľ ho musí ohlásiť a odovzdať príslušnému úradu. Mnohí napriek tomu skúšajú šťastie, hoci v lesoch a na lúkach najčastejšie nachádzajú len drobné artefakty z minulosti.

Austrálčan David Hole mal pri hľadaní zlata oveľa viac šťastia ako väčšina iných dobrodruhov. Keď totiž v roku 2015 prechádzal s detektorom cez národný park Maryborough Regional Park pri Melbourne, natrafil na zvláštnu hnedú skalu.

Hole si vzal skalu domov a pokúsil sa ju rozlomiť viacerými nástrojmi, vrátane pílky, mlatu, vŕtačky či dokonca kyseliny, no neúspešne.

Austrálčan pokročil v riešení problému až o tri roky neskôr, keď zobral záhadný kameň do Melbournského múzea, kde tvrdil, že v skale sa určite musí nachádzať zlatá žila. Čoskoro však zistil, že nález má oveľa vyššiu hodnotu ako zlato.

V skutočnosti išlo o 4,6 miliárd rokov starý meteorit, dnes známy ako Maryboroughský meteorit. Jeho výskumom sa ďalej zaoberali geológovia Dermot Henry a Bill Birch.

Skala, ktorú Hole našiel len náhodou, meria 38,5 centimetra na 14,5 centimetra na 14,5 centimetra a váži neuveriteľných 17 kíl, čo pri skalách pozemského pôvodu nie je bežné.

Meteorit sa napokon podarilo rozrezať pomocou diamantovej pílky, pričom vnútri sa našli kryštalizované kvapôčky vytvorené pri zohrievaní hmlovín v ranom veku slnečnej sústavy.

„Niektoré meteority nám poskytujú obraz o vnútri našej planéty. V iných sa zas nachádza 'hviezdny prach' starší ako slnečná sústava. Vďaka nemu vieme, ako vznikli hviezdy a prvky v periodickej tabuľke,“ uviedol Henry vo vyhlásení s tým, že existuje aj tretia skupina meteoritov obsahujúcich organické molekuly ako aminokyseliny, ktoré sú stavebným prvkom života na zemi.

Podľa vedcov Maryboroughský meteorit pravdepodobne vznikol v asteroidovom páse medzi Marsom a Jupiterom. Dodnes nie je celkom isté, kedy dopadol na Zem.

Zdroj: Info.sk, DP, sciencealert.com, museumsvictoria.com.au, twitter.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Objavili sme novú farbu, hlásia vedci

Objavili sme novú farbu, hlásia vedci

DNES - 10:17Zaujímavosti

Podľa vedcov ľudia podobnú farbu ešte nevideli.

Podvod s dubajskou čokoládou: Na toto si dajte pozor

Podvod s dubajskou čokoládou: Na toto si dajte pozor

VČERA - 20:25Zaujímavosti

Na trendovej sladkosti sa pokúšajú zarobiť aj podvodníci. Ako rozoznať podvod?

Karol Duchoň by dnes slávil 75. narodeniny

Karol Duchoň by dnes slávil 75. narodeniny

VČERA - 6:54Zaujímavosti

Slovenská verejnosť si tento rok na Veľkú noc pripomína polokrúhle jubileum od narodenia významnej osobnosti populárnej hudby.

Veterinárka varuje: Ak toto robí váš pes počas spánku, nesmiete ho rušiť

Veterinárka varuje: Ak toto robí váš pes počas spánku, nesmiete ho rušiť

20:04 20.04.2025Zaujímavosti

Veterinárna lekárka upozorňuje chovateľov psov, aby v tomto prípade nikdy nebudili svojho domáceho miláčika.