Muž s detektorom kovov narazil na skalu cennejšiu ako zlato. Toto bolo vnútri
- 18:52 03.12.2023
- Melbourn
Skala v sebe skrývala oveľa viac ako len prírodné bohatstvo.
Hľadanie vzácnych kovov pomocou detektoru je vo väčšine krajín obmedzené a ak aj vedie k vzácnemu nálezu, majiteľ ho musí ohlásiť a odovzdať príslušnému úradu. Mnohí napriek tomu skúšajú šťastie, hoci v lesoch a na lúkach najčastejšie nachádzajú len drobné artefakty z minulosti.
Austrálčan David Hole mal pri hľadaní zlata oveľa viac šťastia ako väčšina iných dobrodruhov. Keď totiž v roku 2015 prechádzal s detektorom cez národný park Maryborough Regional Park pri Melbourne, natrafil na zvláštnu hnedú skalu.
Hole si vzal skalu domov a pokúsil sa ju rozlomiť viacerými nástrojmi, vrátane pílky, mlatu, vŕtačky či dokonca kyseliny, no neúspešne.
Austrálčan pokročil v riešení problému až o tri roky neskôr, keď zobral záhadný kameň do Melbournského múzea, kde tvrdil, že v skale sa určite musí nachádzať zlatá žila. Čoskoro však zistil, že nález má oveľa vyššiu hodnotu ako zlato.
Maryborough Meteorite: Massive Stony Meteorite Found in Australia https://t.co/q0p11OdPIZ pic.twitter.com/xKnY3stU4l
— Techviral.Info (@Techviralinfo) August 4, 2019
V skutočnosti išlo o 4,6 miliárd rokov starý meteorit, dnes známy ako Maryboroughský meteorit. Jeho výskumom sa ďalej zaoberali geológovia Dermot Henry a Bill Birch.
Skala, ktorú Hole našiel len náhodou, meria 38,5 centimetra na 14,5 centimetra na 14,5 centimetra a váži neuveriteľných 17 kíl, čo pri skalách pozemského pôvodu nie je bežné.
This Australian prospector thought he had found a giant gold nugget, but his treasure turned out to be a 37.5 pounds meteorite instead #gold #nugget #meteorite #Australia #Melbourne #Maryboroughhttps://t.co/0THph166rY via @Strange_Sounds pic.twitter.com/ukfi6wAlB5
— Strange Sounds (@Strange_Sounds) July 20, 2019
Meteorit sa napokon podarilo rozrezať pomocou diamantovej pílky, pričom vnútri sa našli kryštalizované kvapôčky vytvorené pri zohrievaní hmlovín v ranom veku slnečnej sústavy.
„Niektoré meteority nám poskytujú obraz o vnútri našej planéty. V iných sa zas nachádza 'hviezdny prach' starší ako slnečná sústava. Vďaka nemu vieme, ako vznikli hviezdy a prvky v periodickej tabuľke,“ uviedol Henry vo vyhlásení s tým, že existuje aj tretia skupina meteoritov obsahujúcich organické molekuly ako aminokyseliny, ktoré sú stavebným prvkom života na zemi.
A Victoria gold-hunter has found a 4.6 billion-year-old meteorite just outside Maryborough https://t.co/FgK33jNk3L pic.twitter.com/oYDW76pPs3
— Siglov Freudivan (@DerangedRadio) July 17, 2019
Podľa vedcov Maryboroughský meteorit pravdepodobne vznikol v asteroidovom páse medzi Marsom a Jupiterom. Dodnes nie je celkom isté, kedy dopadol na Zem.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.