Fico reagoval na prezidentku: Hlava štátu sa postavila na stranu Lipšica
Podľa premiéra existuje riadny dôvod na skrátené legislatívne konanie pri novele Trestného zákona.
Na skrátené legislatívne konanie pri novele Trestného zákona a zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) je riadny dôvod, a to ohrozovanie základných práv a slobôd. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD).
Právo prezidentky SR Zuzany Čaputovej na vetovanie zákona rešpektuje. Napriek tomu ho chce mať schválený do konca roka 2023. V súvislosti so zmenami v trestnom systéme hovorí o významnom cieli z vládneho programu.
„Skrátené legislatívne konanie je povolené okrem iných prípadov aj vtedy, ak sú ohrozené základné práva a slobody. Ostatné tri roky činnosti ÚŠP sú plné porušovania základných práv a slobôd,“ vyhlásil Fico. Neprekvapilo ho, že sa hlava štátu „postavila na stranu špeciálneho prokurátora“ Daniela Lipšica.
Fico naďalej trvá na vyjadreniach o jeho protiprávnych konaniach. „ÚŠP zlyhal na celej čiare a z garanta zákonnosti v exponovaných kauzách sa stal vykonávateľom zvráteného politického cieľa,“ podotkol premiér. Za daných okolností preto nevidí iné riešenie, ako zrušenie úradu a presun jeho agendy.
Opoziční politici sa stotožňujú s Čaputovou
Foto: TASR/Jakub Kotian
Opoziční politici sa stotožňujú s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v kritike vládnych návrhov týkajúcich sa trestnej politiky. Prezidentka v piatok uviedla, že nevylučuje prípadné veto ani podanie na Ústavný súd SR v prípade rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).
„Prezidentka sa zastala princípov právneho štátu a jasne sa postavila na stranu spravodlivosti a slušných ľudí na Slovensku. My budeme proti únosu právneho štátu bojovať v parlamente, v Európskej únii aj na uliciach a oceňujeme, že prezidentka spraví zo svojej pozície všetko, čo jej ústava umožňuje, aby sme spoločne ukázali, že demokracia sa vie brániť,“ skonštatovalo hnutie Progresívne Slovensko. Jeho predseda Michal Šimečka sa zhoduje s prezidentkou v tom, ako upozornila na „absurdnú rýchlosť a brutalitu“ vlády pri pretláčaní zmien. Jediným vysvetlením je podľa neho snaha o pomstu a zrušenie inštitúcie, ktorá si len robí svoju prácu.
Poslankyňa parlamentu za SaS Mária Kolíková upozornila, že prezidentka sa ozvala ešte predtým, ako návrh prešiel. Je podľa nej zjavné, že hlava štátu je vyrušená tým, akým spôsobom koalícia robí zmeny. Došlo podľa nej k porušeniam štandardného legislatívneho procesu.
Predseda KDH Milan Majerský sa stotožňuje s tým, že prezidentka kritizuje rýchlosť prípravy návrhov. Koalícia mala ísť podľa neho na to „s rozumom“ a pomaly. „Odstráňme, čo je chybné, ale nezrušiť celú inštitúciu,“ reagoval.
Prezidentka v piatok kritizovala koalíciu, že chce zmeny prijať v skrátenom legislatívnom konaní bez diskusie s odbornou a laickou verejnosťou. Rušenie ÚŠP sa javí Čaputovej ako účelový a neprípustný personálny zásah zo strany politickej moci do fungovania prokuratúry. V návrhu podľa nej absentujú reálne dôvody na skrátené legislatívne konanie. Zároveň poukázala, že vládny návrh oslabuje aj ochranu oznamovateľov korupcie. Z právnej ochrany sa má vybrať jedna celá profesijná skupina policajtov.
Útok medveďa: ŠOP vyzýva na vyhlásenie mimoriadnej situácie
Lokalitu monitoruje po útoku medveďa zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR.
Pri nehode zahynul motocyklista, polícia varuje motorkárov
Polícia apeluje na všetkých motocyklistov, aby zvážili jazdu na motorke.
Kolaps turistu: Na miesto vyslali horských a leteckých záchranárov
V Nízkych Tatrách dostal turista kolaps.
PS reagovalo na návrhy Danka k schôdzi a podpredsedovi NR SR
Opozičné hnutie PS považuje návrhy a názory lídra koaličnej SNS Andreja Danka za irelevantné.