Ako správne skladovať slaninu? Na svoj doterajší postup zabudnite
- 18:40 10.12.2023
- Bratislava
Aj taká odolná potravina ako je údená slanina sa môže pokaziť. Tomuto scenáru sa však viete vyhnúť správnym skladovaním.
Ak patríte k obľúbencom mäsitých jedál, určite sa vo vašej domácnosti často nájde aj slanina. Prerastený tuk z ošípaných sa používa ako základ pri príprave mäsa a omáčky, hodí sa ako prísada do vajíčok a na halušky, ale pokojne sa dá jesť aj samá.
Napriek tomu, že slanina prakticky tvorí základ väčšiny kuchýň na Slovensku, len máloktorý z nás ju skladuje správne. Nesprávne skladovanie ju pritom oberá o celé dni až týždne sviežosti a kvalitnej chuti.
Ako správne skladovať slaninu
Jednou z najčastejších chýb skladovania tohto pokrmu je to, že ho nechávame v pôvodnom balení. Slaninu by sme namiesto toho mali vybrať a odložiť do pevne uzatvorenej nádoby.
Pre slaninu je problematický kyslík, ak je mu vystavená po dlhší čas. Jeho kontakt s tukom totiž spôsobuje zmenu sfarbenia a textúry, čo sa napokon odrazí aj na chuti výrobku.
Kyslík zrýchľuje kazenie slaniny najmä preto, že poskytuje živnú pôdu pre baktérie. Jeho nepriaznivým účinkom sa však vyhnete skladovaním v uzatvárateľnom vzduchotesnom vrecku alebo v pevne uzatvorenej nádobe.
Ako zachovať jej čerstvosť
Neotvorené balenie slaniny vydrží v chladničke po dobu asi dvoch týždňov. Surová slanina preložená do uzatvárateľnej nádoby vydrží v chlade asi týždeň a tepelne spracovanú slaninu môžete jesť ešte po štyroch až piatich dňoch.
Ak neplánujete okamžite použiť kúpenú slaninu, môžete ju odložiť do mrazničky, kde vydrží až osem mesiacov. To isté môžete spraviť s otvoreným balením slaniny, ktoré v mrazničke vydrží šesť mesiacov (treba ju však chrániť pred vzduchom vyššie zmienenou metódou) a tepelne spracovaná slanina vydrží v mrazničke asi mesiac.
V pevne uzatvárateľnej nádobe môžete skladovať aj masť zo slaniny – v chladničke vydrží šesť mesiacov a v mrazničke asi deväť mesiacov.
Ako zistiť, či je pokazená?
Ku klasickým známkam poškodenia slaniny patrí:
- zmena farby na sivú, hnedú alebo zelenkastú
- slizký a lepkavý povrch namiesto mäkkého a vlhkého
- kyslastý zápach hniloby
V prípade, že na slanine spozorujete známky hniloby, rýchlo ju odstráňte, aby v chladničke nepoškodila iné jedlá.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.