Štát chce šetriť na väzňoch, chystá elektronické náramky

Na ministerstve spravodlivosti odštartovala činnosť odborná pracovná skupina na prípravu legislatívy potrebnej na zavedenie elektronického systému monitorovania osôb.
Ako informovala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová, cieľom projektu financovaného z eurofondov je modernizácia trestnej politiky, účinný boj proti vybraným druhom kriminality, ako aj využitie tohto monitorovacieho systému v civilnom konaní.
Úlohou pracovnej skupiny je pripraviť také legislatívne prostredie, v ktorom bude možné naplno využiť potenciál zavádzania takzvaných elektronických náramkov. V pracovnej skupine sú zastúpení odborníci z akademickej oblasti, zástupcovia súdov, prokuratúry, Policajného zboru SR, advokácie a Ministerstva spravodlivosti SR.
Domáce väzenie bude alternatívou
Priame náklady štátu na jedného väzňa predstavujú ročne vyše 13 500 eur. "Skúsenosti navyše ukazujú, že po výkone trestu odňatia slobody sa odsúdený len ťažko zaraďuje do normálneho života. Má problém nájsť si prácu, čo vyvoláva ďalšie výdavky štátu na jeho sociálnu podporu a zvyšuje tak riziko, že bude páchať ďalšiu trestnú činnosť," hovorí Donevová.
Tvorba vhodných podmienok na častejšie ukladanie alternatívneho trestu domáceho väzenia je preto podľa nej aj vzhľadom na preplnenosť väzníc jednou z priorít súčasného vedenia ministerstva spravodlivosti v oblasti trestnej politiky v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR.
Projekt elektronického systému monitoringu osôb bude zároveň využiteľný aj v netrestnej oblasti, napríklad pri opatreniach v záujme prevencie pred domácim násilím, ochrany detí či zamedzeniu prístupov na vymedzené priestranstvá. Prvé legislatívne zmeny týkajúce sa alternatívnych trestov bude obsahovať už momentálne pripravovaná novela Trestného zákona v zmysle legislatívneho plánu úloh na rok 2013, ktorá otvorí možnosť podmienečného prepustenia osôb z výkonu trestu odňatia slobody odsúdených za menej závažnú trestnú činnosť do domáceho väzenia.
Zreformujú tresty
Pri príprave reformy alternatívnych trestov bude MS SR dbať na to, aby bol trest domáceho väzenia reálnym a primerane prísnym trestom. Preto je napríklad nevyhnutné vytvoriť technické podmienky na kontrolu zákazu požívania alkoholických nápojov počas výkonu trestu domáceho väzenia či probačného dohľadu.
Projekt elektronického systému monitoringu osôb bude plne financovaný z prostriedkov Operačného programu Informatizácia spoločnosti. V súčasnosti je projekt schválený na financovanie a prebieha proces zabezpečenia podpisu zmluvy s Ministerstvom financií SR.
Zároveň po rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý konanie o podaných námietkach zastavil, v súčasnosti v súlade so zákonom pokračuje aj verejné obstarávanie dodávateľa tohto elektronického systému.

Gazda: Konkláve je už len volebný akt, teraz je priestor na diskusie o pápežovi
Konkláve, teda voľba nového pápeža, by sa mohlo začať 5. mája a nemuselo by trvať dlho.

Michal Šipoš: Prezident aj premiér svojimi krokmi odštartovali predvolebnú kampaň
Prezident Peter Pellegrini vetovaním niektorých zákonov a premiér Robert Fico svojimi vystúpeniami odštartovali predvolebnú kampaň a chystajú sa na predčasné voľby.

Prezident dosiaľ nepovolil Slovákom službu v ukrajinskej armáde
Prezident SR Peter Pellegrini dosiaľ nepovolil službu Slovákov v ukrajinskej armáde.

Danko chce prelomiť veto prezidenta pri tzv. covidových amnestiách
Predseda koaličnej SNS Andrej Danko bude robiť všetko pre to, aby prelomil veto prezidenta Petra Pellegriniho pri tzv. covidových amnestiách.

Rannú dopravnú nehodu neprežil 26-ročný chodec
Polícia vyšetruje zrážku osobného auta a chodca, ktorá sa stala v nedeľu skoro ráno na hlavnom ťahu medzi obcou Veľká Mača a Sereďou v okrese Galanta.