Cez "smernice o raňajkách" chce Európsky parlament jasnejšie označovanie medu či džemu v EÚ
- 15:14 12.12.2023
- Brusel/Štrasburg

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) prijali v utorok v Štrasburgu pozíciu k revízii tzv. "raňajkových" smerníc, čiže k aktualizácii pravidiel týkajúcich sa zloženia, názvu, označovania a prezentácie určitých "raňajkových" potravín.
Cieľom revízie, za ktorú zahlasovalo 522 poslancov, 13 bolo proti a 65 sa zdržalo hlasovania, je pomôcť spotrebiteľom prijímať informované a zdravšie rozhodnutia o agropotravinárskych výrobkoch, ako je med, ovocná šťava, džem, rôsoly a marmelády.
Poslanci súhlasia s tým, že na etikete musí byť uvedená krajina, v ktorej bol med zozbieraný. Odobrili aj to, že v prípade ovocných štiav, džemov, rôsolov, marmelád a sladeného gaštanové pyré musí byť na prednej etikete uvedená aj krajina pôvodu použitého ovocia. Ak použitý med alebo ovocie pochádza z viac ako jednej krajiny, europoslanci chcú, aby sa krajiny pôvodu uvádzali na etikete v zostupnom poradí podľa podielu, ktorý majú na konečnom výrobku.
S cieľom obmedziť podvody chcú poslanci vytvoriť systém vysledovateľnosti pre dodávateľský reťazec medu na sledovanie pôvodu výrobku. Takisto chcú, aby EÚ vytvorila referenčné laboratórium pre med s cieľom zlepšiť kontroly a odhaliť falšovanie prostredníctvom systematického testovania.
Zákonodarcovia navrhli, aby na etiketách ovocných štiav bolo možné uvádzať „len prirodzene sa vyskytujúce cukry“. Aby sa uspokojil rastúci dopyt po výrobkoch s nízkym obsahom cukru, preformulované ovocné šťavy môžu byť označené ako „ovocná šťava so zníženým obsahom cukru“.
Nové techniky, ktoré odstraňujú prirodzene sa vyskytujúce cukry v ovocných šťavách, džemoch, želé alebo mlieku, by podľa poslancov nemali viesť k používaniu sladidiel na kompenzáciu vplyvu zníženia cukru na chuť, textúru a kvalitu konečného výrobku. Zdôraznili, že etikety potravín so zníženým obsahom cukru nesmú obsahovať tvrdenia o pozitívnych vlastnostiach, ako sú zdravotné prínosy.
Rakúsky poslanec a spravodajca pre túto oblasť Alexander Bernhuber po hlasovaní vyhlásil, že prehľadnejšie označovanie krajín pôvodu výrobkov zabezpečí väčšiu transparentnosť a spotrebiteľom uľahčí výber zdravších a regionálnych výrobkov. „Zastavíme podvodné praktiky týkajúce sa etikiet medu, ktoré budú musieť v budúcnosti jasne uviesť krajiny pôvodu a v prípade zmiešaných medov príslušné podiely krajín pôvodu v percentách. To spolu s ďalšími opatreniami ochráni spotrebiteľov a včelárov pred falšovaným medom a uľahčí informovaný výber spotrebiteľov prostredníctvom väčšej transparentnosti,“ opísal situáciu poslanec.
Parlament je teraz pripravený začať rokovania s vládami EÚ o konečnej podobe tohto zákona. Európska komisia v apríli 2023 navrhla revíziu obchodných noriem EÚ pre určité smernice o raňajkách s cieľom aktualizovať súčasné normy staršie ako 20 rokov.

Spojeným štátom hrozí nedostatok elektroniky pre clá, varuje taiwanský Pegatron
Taiwanská spoločnosť Pegatron, dôležitý dodávateľ pre Apple a Dell, v pondelok upozornil, že clá prezidenta Donalda Trumpa prinášajú zmätky a takisto riziko nedostatku spotrebnej elektroniky v USA.

Spojené štáty zvýšia dodávky LNG do Európy
USA zvýšia dodávky skvapalneného zemného plynu do Európy. Uviedol to v pondelok americký minister energetiky Chris Wright počas návštevy Varšavy.

Ráž: NDS začína s opravami na ďalších deviatich diaľničných mostoch
Národná diaľničná spoločnosť od začiatku roka začala s rekonštrukciou siedmich diaľničných mostov, s opravami pokračuje od apríla 2025 aj na ďalších deviatich mostoch.

Villeroy: ECB má stále určitý priestor na zníženie úrokových sadzieb
Hrozby Donalda Trumpa vysokými dovozným clami predstavujú neistotu pre ekonomiky vo svete, napriek tomu má ECB určitý priestor na ďalšie zníženie úrokových sadzieb.

V Jaslovských Bohuniciach bude v stredu havarijné cvičenie
V areáli spoločnosti JAVYS v Jaslovských Bohuniciach sa v stredu 30. apríla uskutoční celoareálové havarijné cvičenie SMREK 2025.