Video: Kométa Ison možno prežila prelet okolo Slnka

Kométa Ison podľa vedcov možno nezanikla počas preletu okolo Slnka úplne.
Ešte vo štvrtok večer sa pritom domnievali, že teplota približne dvetisíc stupňov Celzia a silná gravitácia kométu zničili. Na najnovších snímkach sa im však podarilo spozorovať žiarenie niečoho, čo by mohlo byť malým úlomkom kométy.
Astronómovia netajili prekvapenie a potešenie, avšak sú si vedomí, že počas najbližších hodín a dní sa môže stať čokoľvek.
Úlomok Isonu môže totiž naďalej žiariť, ale aj úplne zmiznúť. "Túto kométu sme sledovali už rok a celý čas nás prekvapovala a miatla," povedal astrofyzik Karl Battams pre BBC. Koľko toho ostalo z dva kilometre širokého kusu ľadu po prelete okolo Slnka však zatiaľ vedci nezistili.
"Chceme od ľudí, aby nám dali niekoľko dní, nech sa môžeme pozrieť na viac záberov. Umožní nám to zhodnotiť zmeny žiarenia objektu, ktorý momentálne vidíme. Možno nám to povie z čoho sa objekt skladá a čo sa s ním bude diať v najbližších dňoch a mesiacoch," dodal Battams.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.