Počet detí a vek, v ktorom ich máte, ovplyvňuje dĺžku života. Toto je ideálny počet
Veľké a mladé rodiny môžu mať kratší život.
Nedávna štúdia preukázala súvislosť medzi väčším počtom detí a kratšou dĺžkou života. Zdá sa, že niektoré gény, vďaka ktorým sú ľudia plodnejší, zároveň zvyšujú pravdepodobnosť, že zomrú mladí. Tieto závery pochádzajú zo štúdie uverejnenej v časopise Science Advances.
Vedci si už roky kladú otázku, prečo niektoré zvieratá starnú a umierajú rýchlejšie ako iné. Populárna teória hovorí, že príroda u živočíchov zabezpečila kompromis medzi dlhým plodným životom a pravdepodobnosťou, že ich uloví predátor. S touto hypotézou prišiel v roku 1957 evolučný biológ George Williams.
Prečo napríklad myš žije 18 mesiacov, zatiaľ čo kakadu sa môže dožiť 80 rokov? Kakadu môže pred nebezpečenstvom uletieť, takže podľa pravidiel evolúcie sa mu oplatí investovať do génov, ktoré podporujú dlhovekosť. V prípade myší však existuje veľká pravdepodobnosť, že ich ulovia už v mladosti, takže je lepšie mať čo najskôr veľa potomkov v nádeji, že niektorí z nich prežijú.
Ako sa však ukázalo, to isté platí aj pre ľudí. Vedci z Michiganskej štátnej univerzity v USA prešli zdravotné záznamy približne 276 000 Britov. Zistili, že ľudia, ktorým gény predurčili väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať veľa detí, mali aj väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať gény, ktoré ich predurčujú na smrť pred 76. rokom života.
Ideálne sú dve deti
Táto štúdia navyše naznačuje, že ak sa chcete dožiť vysokého veku, existuje ideálny počet detí: dve. "Zaujímavé je, že keď kontrolujeme geneticky predpovedané množstvo a načasovanie reprodukcie, mať dve deti zodpovedá najdlhšej dĺžke života," povedal evolučný biológ Jianzhi Zhang "Mať menej alebo viac detí znižuje dĺžku života." Tento výsledok podporuje zistenia viacerých predchádzajúcich štúdií.
Autori štúdie však upozorňujú, že reprodukciu a dĺžku života ovplyvňuje okrem génov aj prostredie. Faktory prostredia, vrátane vplyvu antikoncepcie a interrupcií na reprodukciu a vplyvu pokroku v medicíne na dĺžku života, hrajú väčšiu úlohu ako genetické faktory.
Priemerná dĺžka ľudského života, pôrodnosť a reprodukčné správanie sa za posledných niekoľko desaťročí výrazne zmenili. Podľa štúdie žije viac ako polovica ľudí v oblastiach sveta, kde sa znížila pôrodnosť a zvýšil sa výskyt antikoncepcie, potratov a reprodukčných porúch.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.