Ruská promierová politička odovzdala dokumenty nutné na prezidentskú kandidatúru
- 8:20 21.12.2023
- Moskva
Ruská politička Jekaterina Duncovová, vyzývajúca na mier na Ukrajine, v stredu odovzdala volebnej komisii dokumenty potrebné na to, aby ju zaregistrovali ako kandidátku v prezidentských voľbách v roku 2024.
Oblastná zákonodarkyňa Duncovová dúfa, že bude opozičnou súperkou ruského prezidenta Vladimira Putina. Propaguje svoju víziu „humánneho“ Ruska, ktoré je „mierové, priateľské a ochotné spolupracovať s každým na princípe rešpektu“.
Novinárom v Moskve v stredu povedala, že dúfa, že tento krok povzbudí jej podporovateľov. Ak túto bývalú novinárku schvália ako nezávislú kandidátku, bude musieť získať 300.000 podpisov z najmenej 40 ruských oblastí.
„Mám teraz dobrý pocit: Urobili sme všetko, čo bolo treba,“ uviedla. „Dúfam, že ma prinajmenšom zaregistrujú (ako kandidátku). Ale, samozrejme, zbieranie podpisov je obrovská práca a dúfam, že ľudia sa do toho aktívne zapoja.“
Ruský parlament tento mesiac stanovil pre prezidentské voľby termín 17. marca 2024. Bol to krok, ktorý Putina priblížil k piatemu obdobiu v úrade.
Vďaka pevnej kontrole nad politickým systémom v Rusku, ktorú si Putin vybudoval za 24 rokov pri moci, je jeho znovuzvolenie v marci takmer isté. Poprední kritici, ktorí by mohli byť jeho vážnymi vyzývateľmi, sú buď vo väzení, alebo žijú v zahraničí, a väčšina nezávislých médií je zakázaná.
V predchádzajúcim interview pre AP Duncovová povedala, že má obavy z toho, ako Kremeľ aj v minulosti zaobchádzal s opozičnými aktivistami a protestujúcimi ľuďmi. Zdôraznila však, že je nutné „priniesť alternatívu“ k Putinovi a jeho politike.
Vyhlásila, že ak ju zvolia, jej prvým nariadením bude prepustiť politických väzňov, ale mená neuviedla. V skorších vyjadreniach spomenula ochotu prepustiť Putinovho zarytého nepriateľa, protikorupčného aktivistu Alexeja Navaľného.
Duncovová urobila prvé kroky smerujúce k štatútu kandidáta v nedeľu, keď jej uchádzanie sa o zvolenie schválilo 500 podporovateľov, ako to prikazuje ruský volebný zákon.
V Moskve sa zhromaždilo vyše 500 ľudí, ktorí podporili jej snahu o kandidovanie, napísalo na sociálnej sieti Telegram ruské spravodajské masmédium Sota venujúce sa témam ako opozícia, protesty a ľudské práva.
Zhromaždenie nakoniec prebehlo nerušene napriek krátkemu výpadku elektriny na mieste akcie a tomu, že členovia bezpečnostnej služby najprv odmietali vpustiť do budovy niekoľkých ľudí.
Scholz a Macron po nástupe Trumpa volajú po silnej a jednotnej Európe
Francúzsko a Nemecko sa musia zasadzovať o silnú Európu, zhodli sa prezident Emmanuel Macron a spolkový kancelár Olaf Scholz v stredu na stretnutí v Paríži pri príležitosti 62. výročia podpísania Elyzejskej zmluvy.
Zelenskyj žiada o zahraničných vojakov: Toto potrebujeme pre mier
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si myslí, že akákoľvek mierová dohoda uzavretá s Ruskom by vyžadovala, aby na jej implementáciu dohliadalo najmenej 200.000 príslušníkov európskych mierových síl.
Šéf MAAE Grossi: Irán pri obohacovaní uránu "šliape na plyn"
Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi uviedol, že Irán "šliape na plyn" a urán obohacuje takmer na úroveň potrebnú na výrobu jadrových zbraní.
Po dobodaní 12-ročného chlapca zadržala polícia 14-ročného podozrivého
Polícia v britskom Birminghame preveruje kamerové záznamy a zhromažďuje dôkazy.
Guterres: K prímeriu v Pásme Gazy významne prispeli diplomatické aktivity Trumpa
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres v stredu ocenil diplomatické úsilie amerického prezidenta Donalda Trumpa.