Tieto jedlá a lieky nekombinujte, riskujete krvné zrazeniny a poškodenie pečene

Toto je päť kombinácií liekov a jedál, ktoré vám môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.
To, čo jeme, má veľký vplyv na to, ako naše telo spracováva lieky, a niektoré potraviny môžu zvýšiť účinnosť lieku, zatiaľ čo iné ju môžu znížiť. Niektoré kombinácie liekov a potravín môžu dokonca viesť k vzniku krvných zrazenín alebo poškodeniu pečene. Je dôležité, aby ste si pred začatím užívania nového lieku prečítali príbalový leták a skontrolovali, či v ňom nie sú uvedené potraviny, ktoré by ste nemali jesť spolu s liekom.
Tu je päť potravín, ktoré by ste nikdy nemali kombinovať s konkrétnymi liekmi, aby ste sa vyhli nepríjemným komplikáciám.
1. Grapefruit a statíny
Statíny sú lieky, ktoré znižujú hladinu lipoproteínového cholesterolu s nízkou hustotou - známeho aj ako "zlý cholesterol" - vo vašej krvi. Ak užívate lieky na cholesterol, mali by ste sa vyhnúť konzumácii grapefruitov a grapefruitovej šťavy, pretože to môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov, ako sú bolesti svalov.
Lekárnik Shamir Patel pre denník The Sun uviedol: “Grapefruit obsahuje skupinu chemických látok nazývaných furanokumaríny, ktoré inhibujú čas, ktorý telo potrebuje na odbúranie lieku. Zastavujú činnosť určitých enzýmov, čo môže viesť k tomu, že sa do tela vstrebe viac účinnej látky, ako je plánovaná dávka. Predpokladá sa, že rovnaký účinok majú aj iné citrusové plody vrátane limetiek a pomarančov."
Grapefruit môže tiež zosilniť vedľajšie účinky niektorých liekov na krvný tlak a niektorých psychiatrických liekov. Rovnako môžu ovplyvniť účinok blokátorov kalciových kanálov, ktoré sa používajú na liečbu vysokého krvného tlaku a ischemickej choroby srdca.
2. Mliečne výrobky a antibiotiká
Mliečne výrobky ako mlieko, syr a jogurt môžu narúšať vstrebávanie tetracyklínov a chinolónov. Vápnik sa viaže na antibiotikum v tráviacom trakte, čím znižuje jeho vstrebávanie a účinnosť. Aby ste sa tomu vyhli, je lepšie užívať antibiotiká niekoľko hodín pred alebo po konzumácii mliečnych výrobkov.
Shamir povedal, že by ste mali byť opatrní pri konzumácii vyzretých syrov a údenín, keď užívate inhibítory monoaminooxidázy na depresiu. Vysvetlil, že vyzreté a údené potraviny, vrátane camembertu, goudy, salámy a pastrami, obsahujú aminokyselinu nazývanú tyramín.
"Lieky s inhibítormi monoaminooxidázy, ktoré sa predpisujú pri stavoch, ako je depresia a chemoterapia, znižujú schopnosť tela spracovať tyramín. To vás vystavuje riziku vedľajších účinkov vrátane závažného zvýšenia krvného tlaku, bolesti na hrudníku a zrýchleného tepu," dodal lekárnik.
3. Listová zelenina a lieky na riedenie krvi
Ak užívate lieky na riedenie krvi, ako je warfarín, mali by ste venovať pozornosť tomu, koľko listovej zeleniny jete. Potraviny ako špenát, kapusta a brokolica sú bohaté aj na vitamín K, ktorý zohráva úlohu pri zrážaní krvi.
Shamir povedal: "Kapusta spolu s ďalšími druhmi zelenej listovej zeleniny, ako je špenát a rímsky šalát, môžu zvrátiť účinky liekov na riedenie krvi, ako je warfarín, a zvýšiť tak zrážanlivosť krvi. Odborníci radia, že ak užívate warfarín, nemusíte sa úplne vyhýbať konzumácii týchto potravín - len sa nimi neprejedajte."
4. Alkohol a lieky proti bolesti
Antibiotiká, ale aj niektoré lieky proti bolesti, antidepresíva a lieky na cukrovku by mohli pri interakcii s alkoholom spôsobiť celý rad komplikácií. Tieto interakcie môžu viesť k závratom, ospalosti, poškodeniu pečene a ďalším závažným komplikáciám. Nikdy by ste nemali miešať alkohol s antibiotikami metronidazol a tinidazol alebo antidepresívami s inhibítormi monoaminooxidázy.
Nízka dávka alkoholu nemusí byť nebezpečná pri užívaní štandardnej dávky väčšiny voľnopredajných liekov proti bolesti, ako sú paracetamol a ibuprofén. Ak však užívate lieky proti bolesti viazané na lekársky predpis, ako sú tramadol, gabapentín a kodeín a iné lieky podobné morfínu, nesmiete piť žiadny alkohol. Konzumácia alkoholu spolu s týmito liekmi môže byť nebezpečná, môže viesť k silnej ospalosti a ďalším vedľajším účinkom, ako je nevoľnosť.
5. Káva a antipsychotiká
Antipsychotické lieky môžu užívať ľudia so schizofréniou, bipolárnou poruchou a depresívnou poruchou. Ale užívanie liekov spolu s kofeínom vo forme čaju alebo kávy, môže spôsobiť, že vaše telo absorbuje menej účinných látok, ako keď ich užívate s vodou. Kofeín môže zvýšiť vedľajšie účinky niektorých antipsychotických liekov a liekov na ADHD, čo vedie k zvýšeniu srdcovej frekvencie a krvného tlaku.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.

Opuch tváre po alkohole: Nejde len o opicu, muž naň ťažko doplatil
Opuch tváre po konzumácii alkoholu nemusí súvisieť len s klasickými príznakmi opice.

Krvná skupina môže ovplyvniť riziko rakoviny. Tieto skupiny sú najviac ohrozené
Vaša krvná skupina môže značiť vyššie riziko rakoviny. Na toto si dávajte pozor.

Pozor na tieto voľnopredajné lieky, môžu spôsobiť závislosť!
Lekári upozorňujú na niekoľko druhov voľnopredajných liekov, ktorých nadmerné užívanie môže viesť k vzniku závislosti.

Doktor varuje pred nesprávnym obliekaním spodnej bielizne. Takto riskujete infekciu
Poradie, v akom si na seba dávate kúsky oblečenia, môže ovplyvniť aj riziko infekcií.