Slzy majú zvláštny vplyv na mužské správanie. Kľúčový je pach
Vedci spozorovali zaujímavý vplyv ženských sĺz na správanie mužov.
Podľa vedcov môže vôňa ženských sĺz znížiť agresívne správanie mužov. Výskum môže pomôcť vysvetliť, prečo sa vlastne plač vyvinul u ľudí. Hoci sú slzy bez zápachu, štúdia publikovaná v odbornom žurnále PLOS Biology ukázala, že slzy vysielajú chemický signál, ktorý blokuje agresiu u mužov. Ovoniavanie týchto sĺz vedie k zníženiu mozgovej aktivity súvisiacej s agresiou. Tento účinok by však mohol byť rovnaký aj u opačného pohlavia.
Už dlho je známe, že agresivita samcov u hlodavcov klesá, keď cítia samičie slzy, čo je príklad sociálnej chemosignalizácie, procesu, ktorý je bežný u zvierat, ale menej bežný u ľudí. Aby výskumníci zistili, či majú slzy rovnaký účinok aj u ľudí, vystavili skupinu mužov hrajúcich hru buď ženským emocionálnym slzám alebo fyziologickému roztoku.
Hra bola navrhnutá tak, aby vyvolala agresívne správanie voči druhému hráčovi, o ktorom sa muži domnievali, že podvádza. Keď mali muži príležitosť, mohli sa druhému hráčovi pomstiť tým, že mu spôsobili stratu peňazí. Muži nevedeli, čo ovoniavajú a nedokázali rozlíšiť medzi slzami a soľným roztokom. Výsledky experimentu ukázali, že agresívne správanie pri hľadaní pomsty počas hry kleslo o viac ako 40 % po tom, ako muži ovoňali ženské slzy.
Magnetická rezonancia ich mozgov odhalila, že pri ovoniavaní sĺz sa znížila aktivita v dvoch oblastiach mozgu mužov súvisiacich s agresiou - prefrontálna kôra a predná insula. Čím väčší bol rozdiel v tejto mozgovej aktivite, tým menej zriedkavejšie sa hráči chceli počas hry pomstiť.
Foto: PorporLing/Shutterstock.com
Autori však poznamenali, že tento efekt je pravdepodobne rovnaký aj u žien. Tím skúmal vplyv ženských sĺz len na mužov, pretože väčšina dobrovoľníkov, ktorí odpovedali na inzerát, aby "darovali" slzy, boli ženy.
Podľa vedcov je toto obzvlášť relevantné v prípade detských sĺz, keďže malé deti nemajú verbálne nástroje na potlačenie agresie voči nim, preto je pravdepodobnejšie, že sa budú spoliehať na chemosignály. Vedúca autorka Shani Agronová dodala: "Zistili sme, že rovnako ako u myší, aj ľudské slzy obsahujú chemický signál, ktorý blokuje agresiu samcov rovnakého druhu. To je v rozpore s predstavou, že emocionálne slzy sú jedinečné pre ľudí. Zistenie tohto prepojenia medzi slzami, mozgovou aktivitou a agresívnym správaním naznačuje, že sociálna chemosignalizácia je faktorom ľudskej agresie, a nie len zvieracou kuriozitou.“
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.