Ako zistiť, či vám Vianoce poškodili srdce? Zamerajte sa na tieto znaky, radí kardiológ
Sviatky pred koncom roka sú náročné na psychiku aj všetky vnútorné orgány. Ako zistiť, že kvôli nim trpí jeden z tých najdôležitejších?
Keďže medzi najčastejšie vianočné priania patrí štedrosť a pokoj, počas sviatkov zvykne väčšina z nás popustiť uzdu zaužívaným zvyklostiam a oddať sa jedlu, pitiu a času strávenému ležaním na gauči či v posteli.
Nikoho po Vianociach neprekvapí prípadná bolesť žalúdka, tráviace ťažkosti alebo vyčerpanie spojené s pitím alkoholu a ponocovaním. Zabúda sa však na vplyv Vianoc na jeden z našich najdôležitejších orgánov – srdce.
Novozélandský kardiológ Oliver Guttman sa v rozhovore pre britský denník Express podelil o niekoľko tipov ako zistiť, či vám vianočné zvyky ohrozili zdravie srdca.
Čo badať ako prvé pri poškodení srdca počas Vianoc?
Medzi fyzické príznaky zaťaženého srdca patrí vyčerpanie a stres. Náročné predvianočné prípravy, vrátane nakupovania, zdobenia a hosťovania večierkov spôsobujú zvýšenú hladinu stresu.
Stres podporuje tvorbu hormónov, ktoré zvyšujú krvný tlak a srdcový tep. Na zdravie srdca negatívne vplýva aj nadmerná konzumácia jedla a nápojov, často bohatých na cukry, tuky a soľ.
Nadmerná konzumácia takýchto potravín a alkoholu počas sviatkov prispieva k zvyšovaniu hmotnosti a vzniku ďalších rizikových faktorov spájaných s ochoreniami srdca. Ďalším negatívom je aj nedostatok spánku kvôli večierkom alebo stresu.
Záťaž na srdce dokážete zmierniť hlavne tým, že si tieto vzorce uvedomíte a prijmete aktívne kroky na ich riešenie.
Ako vyzerá prvá pomoc?
Nepravidelný tep a zvýšený tlak signalizujú zvýšenú záťaž na srdce. V prípade, že tieto príznaky pretrvávajú, je dôležité čím skôr vyhľadať lekársku pomoc.
Rovnako vyhľadajte rýchlu pomoc v prípade, že pociťujete bolesť na hrudi. V rámci lepšieho zvládania stresu zvážte pravidelné opakovanie uvoľňujúcich cvikov ako meditácia.
Kľúčový je správny výber jedál. Zdravému srdcu prospieva ovocie, zelenina a celozrnné potraviny.
Neignorujte výrazný nárast hmotnosti. Vyhnete sa mu prostredníctvom menších porcií jedál a výberu zdravších potravín. Zdraviu srdca napomáha aj pravidelný pohyb, ktorý by mal byť súčasťou vianočnej rutiny.
Aké praktiky pomôžu vrátiť srdce do jeho pôvodného rytmu?
Ak si počas sviatkov chcete uchovať zdravé srdce, nepodceňte aktivitu. Stačí aj malá každodenná prechádzka. Pri voľbe jedál uprednostnite sezónne ovocie, zeleninu a chudé mäso. Nemusíte obchádzať obľúbené maškrty, len to s nimi neprežeňte.
Zvládnuť stres vám pomôžu relaxačné aktivity. Spánok by mal byť vašou prioritou a krátko pred ním sa venujte pokojným činnostiam.
Po sviatkoch postupne začnite s cvičením, začleňte do jedálnička viac výživných jedál a minimalizujte príjem alkoholu.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.