Ako prestať fajčiť aj pomocou jedla: 5 potravín, ktoré vyhoďte z jedálnička
Ako sa navždy vzdať cigariet a túžby po nich? Pomôže aj zmena jedálnička. Týmto jedlám a nápojom sa vyhnite.
Fajčenie je jedna z najnávykovejších a najškodlivejších nerestí, v dôsledku čoho sa od neho len ťažko odvyká. Ak však máte pevné odhodlanie a naozajstnú chuť prestať fajčiť, vašu snahu podporí aj správny výber jedálnička.
Pri odvykaní od fajčenia sa vo všeobecnosti odporúča vyhýbať sa potravinám bohatým na cukry, ktoré môžu podporovať vznik novej závislosti. Iné zas zosilňujú abstinenčné príznaky. Čomu sa teda vyhnúť?
Jedlá a nápoje, ktoré pri odvykaní môžu uškodiť
Foto: Vova Shevchuk/Shutterstock.com
Vyhýbajte sa pikantným a sladkým jedlám, ktoré zosilňujú pocit túžby po nikotíne. Niektorí fajčiari pri odvykaní nahrádzajú tabak cukrom, ktorého nadmerný príjem však vedie k vzniku ďalšej závislosti.
Ďalšou položkou, ktorú vyškrtnite z jedálnička, sú vyprážané jedlá, ktoré prispievajú k ukladaniu tuku v oblasti brucha a zvyšovaní tlaku na vnútorné orgány. Tlaku čelia aj pľúca, čím sa zároveň sťažuje dýchanie.
Pozor si treba dať aj na soľ, ktorej nadmerný príjem vedie k zadržiavaniu vody v tele, čím sa opäť zaťažuje bránica a dýchacie cesty.
Nie je náhoda, že mnohí fajčiari popri cigarete siahajú aj po šálke kávy. Kofeín totiž podporuje účinky nikotínu a zvyšuje tvorbu energie v tele. Z tohto dôvodu by ste si pri odvykaní od cigariet mali odvyknúť aj od kávy.
Káva v tomto prípade nie je vyslovene škodlivá, no rutina, ktorú ste si k nej vytvorili, predstavuje psychologickú záťaž.
Pripravte sa na abstinenčné príznaky
Foto: Drazen Zigic/Shutterstock.com
K hlavným abstinenčným príznakom pri odvykaní od fajčenia patria zmeny nálady, kašeľ, problémy so spánkom a chuť na nezdravé jedlá. Tieto nepríjemnosti po čase odznejú, no dajú sa zmierniť aj pomocou dychových cvičení, meditácie, pravidelného pohybu a optimistickému pohľadu na svet. V prípade potreby je vhodné vyhľadať pomoc terapeuta.
Na zmiernenie kašľa sa odporúča dôsledná hydratácia, horúca sprcha na uvoľnenie hlienu v dýchacích cestách a pitie čaju s medom, ktorý pomáha zmierniť podráždenie hrdla.
Pri problémoch so spánkom opäť pomáha obmedzenie príjmu kofeínu, dodržiavanie spánkovej rutiny a uvoľňujúci kúpeľ pred spánkom.
Tieto cviky pomáhajú
Pri odvykaní od nikotínu sa zamerajte na cviky, ktoré vám pomôžu obnoviť zdravie a kapacitu pľúc. Ide predovšetkým o posilňovacie cviky a cviky s posilňovacou gumou, ktoré budujú svalstvo a zlepšujú okysličenie tela.
Na posilnenie kapacity pľúc je vhodný aj pilates, a pre tých, ktorým sa ťažko dýcha, sú zas vhodné aerobické cvičenia ako rýchla chôdza alebo plávanie. Vhodnou alternatívou je aj joga, ktorá zlepšuje dýchanie.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.