Zomrel najstarší žijúci lekár na Slovensku Imrich Sečanský
Vo veku 99 rokov zomrel v piatok 29. novembra v Bratislave najstarší žijúci lekár na Slovensku, dietológ a publicista Imrich Sečanský.
Imrich Sečanský bol zakladateľom štátneho ústavu pre výživu ľudu, zakladateľom zdravotníckej školy pre diétne sestry, spoluzakladateľom prvej hotelovej školy v Piešťanoch a prvých diétnych jedální v Československu.
V povojnovom období presadil v nemocniciach stravovanie podľa druhu a stupňa choroby a zasadil sa o vybudovanie spoločného stravovania v závodoch, úradoch a školách v celoslovenskom meradle. Vydal historicky prvú knihu Diétne stravovanie.
Bol nositeľom ocenení za vedeckú a publikačnú činnosť, za diela odborné i literatúry faktu. Ako lekár pracoval až do svojich 82 rokov. V tomto roku bol uvedený do Dvorany slávy Slovenskej lekárskej spoločnosti, podľa ktorej bol najstarším žijúcim lekárom na Slovensku. Taktiež ho uviedli do Siene slávy Hotelovej školy Ľudovíta Wintera v Piešťanoch. Ocenený bol aj spoločnosťou Ferdinanda Martinenga, ktorá každoročne udeľuje cenu pre najslušnejšieho Bratislavčana.
Sociálny tlak a sviatky: Alkohol môže byť rizikom pre zraniteľné skupiny
Sviatky sú z hľadiska pitia alkoholu rizikovejším obdobím. Ohrození sú najmä mladí, osoby so psychickými problémami či ľudia s problémami s alkoholom.
Sv. Štefan: Prvý mučeník, na ktorého kresťania spomínajú počas Vianoc
Druhý sviatok vianočný je pre veriacich kresťanov dňom spomienky na diakona a prvého mučeníka sv. Štefana, ktorý bol pre vieru v Ježiša Krista ukameňovaný.
Zverejnili nahrávky z poľovníckej chaty: Príbuzné policajtov ich zverejnili ako „vianočný darček“
Kompletné nahrávky z poľovníckej chaty v Čifároch sa v predvianočnom čase opäť dostali na verejnosť.
Polícia v pohotovosti: Bankomat v Bešeňovej zničila explózia
Polícia vyšetruje prípad stredajšej rannej explózie bankomatu v obci Bešeňová v okrese Ružomberok.
Nepodceňte silu zvyku: Psychologička radí, ako prekonať ‘čertíka’ v hlave
Ak ľudia bilancujú starý rok a vidia ho negatívne, mali by zmeniť uhol pohľadu a pozrieť sa na veci napríklad spôsobom, čo všetko sa za ten rok naučili, aj z nepríjemných zážitkov.