4 nenáročné druhy zeleniny, ktorých semiačka treba zasadiť už v januári
- 7:22 14.01.2024
- Bratislava
Január je nielen začiatkom nového roka, ale aj mesiacom, v ktorom sa obnovuje záhradkársky cyklus. Ktoré druhy zeleniny v tomto mesiaci nasadiť?
Zelenina, ktorú si vypestujete doma, je vždy chutnejšia ako tá z obchodu. A nie je ani príliš náročná na pestovanie.
Botanička Nasťa Vasiľčišina pre britský portál Express uviedla štyri druhy zeleniny, ktoré podľa nej vyžadujú len minimálnu starostlivosť a zároveň ich semiačka treba zasadiť už v januári.
Paradajky
Foto: Sofiia Tiuleneva/Shutterstock.com
Či už ich pestujete na okennom parapete alebo v záhone, paradajky môžete vysadiť už na začiatku roka. V prípade pestovania v interiéri však voľte trpasličie kríčky alebo cherry paradajky, ktoré nezaberajú veľa miesta.
Pred vysadením do hliny by ste mali semiačka namočiť do pohára vody so štipkou rozpustenej soli. „Tie s nízkou kvalitou vyplávajú na povrch, takže ich nesaďte,“ radí Vasiľčišina.
Odolnosť semiačok voči ochoreniam môžete posilniť ich namočením do roztoku manganistanu draselného na aspoň 20 až 30 minút.
Do jedného kvetináča zasaďte dve až tri semiačka, počkajte asi dva týždne, kým vyklíčia, a potom odstráňte najslabšie výhonky.
Paradajkám dožičte miernu vlhkosť a pravidelnú zálievku. Nikdy nenechajte celkom vyschnúť pôdu, a to zvlášť pri klíčení a raste plodov.
Uhorky
Foto: MakroBetz/Shutterstock.com
Vasiľčišina odporúča staviť na samoopeľovacie a skoro dozrievajúce druhy uhoriek, čo sú prevažne tie s menšími plodmi.
Pri sadení semiačok treba postupovať rovnako ako v prípade paradajok. Zasaďte ich do malých pohárikov do hĺbky asi 1,5 centimetra pod povrchom zeminy a vrch postriekajte vodou. Poháriky následne prikryte plastovou fóliou.
Fóliu každý deň odkryte, aby k semiačkam prenikol čerstvý vzduch a v prípade potreby polejte. Keď semiačka vyklíčia, odstráňte fóliu a pravidelne ich zalievajte. Keď vyrastú, presaďte ich do väčšieho kvetináča s objemom 5 až 6 litrov.
Reďkovky
Foto: mimagephotography/Shutterstock.com
Reďkovky sa príliš nerozrastajú, a tak nepotrebujú veľa priestoru. Pri ich pestovaní voľte úzky kvetináč, ktorý sa zmestí na parapet a má výšku 15 až 18 centimetrov.
Ponorte semiačka do vody na 20 až 30 minút a zasaďte ich do jemnej zeminy obohatenej humusom. Semiačka saďte do hĺbky 1,5 centimetra vo vzdialenosti 5 až 7 centimetrov od seba. Prikryte ich zeminou, polejte ju a prikryte kvetináč plastovou nádobou, kým nevyklíčia prvé klíčky. Zeminu udržiavajte neustále vlhkú.
Čili papričky
Foto: Peter Vanco/Shutterstock.com
Trpasličie papričky a papričky s malými listami rastú vo forme kríčkov, takže skvele ozdobia okenný parapet.
Podľa Vasiľčišiny treba semiačka najprv umiestniť medzi dve vlhké papierové utierky alebo do vlhkej vaty, a takto držať 4 až 7 dní. Uisťujte sa pritom, že utierka (resp. vata) je stále vlhká.
Po vyklíčení vyberte najzdravšie rastlinky s najbohatšími koreňmi a zasaďte ich do kvetináča do hĺbky zeminy asi 0,5 centimetra a korene jemne prikryte zeminou. Papričky pravidelne zalievajte a doprajte im dostatok slnečného svetla.
Tajomstvo finančného úspechu? Je to táto vlastnosť
Štúdia po 50 rokoch odhalila tajomstvo finančného úspechu, a nemá to nič spoločné s akademickým úspechom, známymi kontaktmi alebo kariérou.
Severný magnetický pól sa posunul k ruskej Sibíri. Ako to ovplyvní bežný život?
Vedci zverejnili model pre rok 2025, v rámci ktorého zaznamenali posun severného magnetického pólu Zeme smerom k Rusku.
Psychológ radí: 3 činnosti, ktoré vynechajte zo života pre viac šťastia
Ako si zaistiť každodenný pocit pohody a radosti? Podľa odborníka treba zo života vynechať tri bežné činnosti.
Betlehemská hviezda nebola vôbec kométa, tvrdí slovenský astronóm
Betlehemskou hviezdou mala byť v skutočnosti pravdepodobne jedna z planét slnečnej sústavy.
Toto je dôvod, prečo si nesmiete požičiavať nabíjačky a káble
Odborník prezradil, prečo by ste nikdy nemali zdieľať nabíjačky a káble s cudzími ľuďmi.