Prečo v zime chrápeme viac ako inokedy? 30-sekundový trik, ako si s tým poradiť

Chrápanie je u mnohých oveľa hlasnejšie v zimných mesiacoch. Rýchly a jednoduchý cvik však pomáha riešiť tento problém.
Spánok vedľa chrápajúceho človeka je sám o sebe zlý, no v zime zvykne byť ešte horší ako inokedy, keďže vzduch v domácnosti je vtedy suchší, a dutiny sa tak rýchlejšie vysušujú a zapchávajú.
Keďže ľudia v zime okrem toho trávia viac času vnútri, vzduch v domácnosti nie je dobre vetraný a hromadia sa v ňom prach a nečistoty, čo je ďalší faktor podporujúci chrápanie.
Posledný prvok, ktorý podporuje hlasnosť a intenzitu chrápania, je hrubšie pyžamo, ktorým v zime nahrádzame ľahké látky z leta. To má totiž na svedomí vyšší tlak na hruď a hrdlo, čo opäť vedie k obmedzeniu prúdenia vzduchu cez dýchacie cesty.
30 sekúnd k lepšiemu spánku
Na chrápanie našťastie existuje rýchly liek, ktorý navyše nič nestojí. Sľubuje pritom 59-percentné obmedzenie chrápania pri spánku.
Spánkový expert spoločnosti Mattress Next Day Martin Seeley radí čitateľom britského denníka Mirror, aby vždy pred spaním absolvovali aspoň 30-sekundové cvičenie jazyka. Posilňovanie jeho svalov totiž prispieva k lepšej odolnosti voči chrápaniu.
Postup je jednoduchý: Zatvorte si ústa a desaťkrát presuňte jazyk do ľavej strany, následne postup zopakujte s pravou stranou úst. Na záver môžete ešte desaťkrát pohybovať jazykom zhora nadol. Seeley tvrdí, že rozdiel v kvalite spánku si vďaka cvičeniu všimnete už po troch nociach.
Spoločnosť Sleep Foundation takisto podporuje jazykové cvičenia pred spaním. Podľa jej zástupcov môžete priložiť špičku jazyka k zadnej časti vrchných predných zubov. Následne pomaly presúvajte špičku po vrchnom podnebí smerom k hrdlu. Postup opakujte 5 až 10-krát.
Pozor na tieto príznaky
Hlasné chrápanie môže predstavovať značnú nepríjemnosť pre spiacich vedľa chrápajúceho, no v niektorých prípadoch môže ísť o príznak vážnejšieho ochorenia známeho ako spánkové apnoe, pri ktorom dochádza k náhlemu prerušeniu dýchania počas spánku.
V prípade, že sa apnoe nelieči, môže viesť k ďalším vážnejším poruchám, vrátane vysokého tlaku.
K ďalším príznakom spánkového apnoe patrí nadmerná únava počas dňa, časté prebúdzanie v noci a ťažkosti s dýchaním, prebúdzanie sa s vyschnutým hrdlom a suchom v ústach, ranná bolesť hlavy a ťažkosti so sústredením počas dňa.

Opuch tváre po alkohole: Nejde len o opicu, muž naň ťažko doplatil
Opuch tváre po konzumácii alkoholu nemusí súvisieť len s klasickými príznakmi opice.

Krvná skupina môže ovplyvniť riziko rakoviny. Tieto skupiny sú najviac ohrozené
Vaša krvná skupina môže značiť vyššie riziko rakoviny. Na toto si dávajte pozor.

Pozor na tieto voľnopredajné lieky, môžu spôsobiť závislosť!
Lekári upozorňujú na niekoľko druhov voľnopredajných liekov, ktorých nadmerné užívanie môže viesť k vzniku závislosti.

Doktor varuje pred nesprávnym obliekaním spodnej bielizne. Takto riskujete infekciu
Poradie, v akom si na seba dávate kúsky oblečenia, môže ovplyvniť aj riziko infekcií.

Lekár upozorňuje: Až 50 % prípadov rakoviny ovplyvňuje tento faktor
Odborník na výskum rakoviny uviedol, aké kroky je možné urobiť na zníženie rizika rakoviny.