Muži sú čoraz častejšie neplodní. Vedci zistili možný dôvod
Vedci v novej štúdii zistili možný dôvod čoraz častejšej neplodnosti u mužov.
Po celom svete klesá miera plodnosti, pričom sa často predpokladá, že svoju úlohu zohráva aj zlá strava a životný štýl. Vedci z katedry urológie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles (UCLA) sa však rozhodli pozrieť na ďalší aspekt, ktorý môže mať vplyv na plodnosť u mužov.
Možno ste už počulo o črevnom mikrobióme a o kožnom mikrobióme, ale vedeli ste, že aj spermie majú mikrobióm? Podľa vedcov práve ten môže ovplyvňovať plodnosť. Také sú zistenia novej štúdie uverejnenej v časopise Scientific Reports.
Mikrobióm označuje súbor mikróbov, baktérií, húb a vírusov, ktoré ovplyvňujú ľudské zdravie. Aj keď sa uskutočnilo mnoho štúdií o mikrobiómoch nachádzajúcich sa v tráviacom systéme a na koži, menej pozornosti sa venovalo reprodukčným systémom, najmä u mužov.
Tím z UCLA však zistil, že najmä jeden mikrób, baktéria Lactobacillus iners, môže mať priamy vplyv na pohyblivosť spermií, čo následne ovplyvňuje plodnosť.
Tento mikrób je známejší ako pôvodca bakteriálnej vaginózy u žien a je najčastejšie sa vyskytujúcou baktériou v mikrobióme u žien.
Hoci štúdia nedokázala presne určiť súvislosť, predchádzajúci výskum odhalil, že Lactobacillus iners môže produkovať kyselinu L-mliečnu, ktorá môže viesť k zápalu. Tento zápal môže mať vplyv na pohyblivosť spermií.
Okrem toho vedci zistili, že u pacientov s normálnou aj abnormálnou koncentráciou spermií sa našli tri typy baktérií zo skupiny Pseudomonas.
Mikróby nazývané Pseudomonas fluorescens a Pseudomonas stutzeri sa častejšie vyskytovali u pacientov s abnormálnou koncentráciou spermií, zatiaľ čo Pseudomonas putida sa vo vzorkách s abnormálnou koncentráciou spermií vyskytovala menej často.
Toto zistenie poukazuje na to, že aj príbuzné mikróby môžu mať rôzny vplyv na ľudské zdravie a že nie všetky baktérie budú mať vplyv na plodnosť.
"Náš výskum je v súlade s dôkazmi z menších štúdií a vydláždi cestu pre budúce komplexnejšie výskumy s cieľom odhaliť zložitý vzťah medzi mikrobiómom spermií a plodnosťou," povedal hlavný autor štúdie Vadim Osadchiy.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.