Lajčák vyzval Kosovo a Srbsko na urýchlenie snáh o normalizáciu
- 21:41 30.01.2024
- Priština

Osobitý predstaviteľ Európskej únie pre dialóg medzi Srbskom a Kosovom Miroslav Lajčák vyzval v utorok Prištinu a Belehrad, aby sa ešte pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu (EP) pohli vpred v neistých rokovaniach o normalizácii. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.
Lajčák v utorok v Prištine tri hodiny rokoval s lídrami Kosova - prezidentkou Vjosou Osmaniovou, premiérom Albinom Kurtim a vicepremiérom Besnikom Bislimim. V pondelok navštívil Belehrad.
„Nemusíme sa sami seba pýtať, ako ju uzavrieť (dohodu). Otázkou je kedy a ak sa spýtate mňa, tak by som povedal, že neodkladne, čím skôr,“ povedal Lajčák.
Európska únia a Spojené štáty tlačia na Srbsko a Kosovo, aby naplnili dohody, ktoré vlani vo februári a v marci uzavrel srbský prezident Vučič a kosovský premiér Kurti.
V júni sa budú konať voľby do EP a v Spojených štátov budú v novembri prezidentské voľby. Lajčák poukázal na to, že v priebehu tohto roka sa pozornosť sústredí hlavne na tieto dva procesy.
V rokovaniach o normalizácii medzi Srbskom a Kosovom, ktoré sprostredkuje EÚ, sa nedarí dosiahnuť pokrok. Zablokovali sa najmä po septembrovej prestrelke medzi maskovanými srbskými ozbrojencami a kosovskou políciou, ktorá si vyžiadala štyri obete na životoch.
Srbsko aj Kosovo pritom majú záujem vstúpiť do Európskej únie. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell ich preto varoval, že neochota pristúpiť na kompromis ohrozuje aj ich šance na vstup do EÚ.
Lajčák vníma ako pozitívne znamenie to, že Kosovo i Srbsko sa zaoberajú dohodou o platbách za energie spotrebované na severe Kosova, kde žije etnická menšina Srbov. Poukázal aj na to, že obe krajiny si navzájom začali uznávať evidenčné čísla vozidiel.
Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, no vláda v Belehrade ju neuznáva.

Nespokojný pacient v nemocnici zabil lekára
Lekár napriek okamžitému zásahu kolegov podľahol zraneniam.

Polícia zverejnila záverečnú pitevnú správu Gena Hackmana
Polícia zverejnila hlavné príčiny smrti Gena Hackmana.

Na konkláve sa nezúčastní kardinál Becciu
Taliansky kardinál s volebným právom Angelo Becciu v utorok oznámil svoju neúčasť na nadchádzajúcom konkláve, pri ktorej zástupcovia katolíckej cirkvi zvolia nového pápeža.

Peter Pellegrini: Musíme bojovať proti preregulovanosti v EÚ
Slovenský prezident Peter Pellegrini vo Varšave v utorok vyzval na boj proti preregulovanosti na európskej úrovni.

Európa sa obáva, že Trump sa chystá vycúvať z rokovaní o Ukrajine
Európski a ukrajinskí predstavitelia sa obávajú, že americký prezident Donald Trump by mohol využiť malý pokrok v rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou na to, aby z nich vycúval.