• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 3.2.2025Meniny má Blažej
Bratislava

K protestom sa v Česku pridali stovky krajanov

  • 20:27 01.02.2024
  • Praha
K protestom sa v Česku pridali stovky krajanov

V Prahe a Brne sa vo štvrtok opäť zišli stovky slovenských krajanov, aby podporili protesty proti novele Trestného zákona. Publicista Fedor Gál v prejave apeloval na ľudskosť a slušnosť, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Zrieďujme lži a nenávisť ich opakom. Je to jednoduché, dve slová - ľudskosť a slušnosť. Definitívne víťazstvo je naše... Táto viera nám dáva nádej, nádej nám dáva cestu a cieľ,“ povedal Gál.

Sledujú nás, čo si myslíme, ako sa vyjadrujeme k veciam. Už ovplyvňujeme veci na Slovensku,“ povedal Samuel Zubo, predseda spolku Srdcom doma, ktorý sa zasadzuje za možnosť pre krajanov voliť poštou. Podľa neho Slováci v zahraničí stále viac ovplyvňujú to, čo sa deje na Slovensku. Všetkých krajanov tiež vyzval, aby v marci prišli na Slovensko a zapojili sa do prezidentských volieb.

V Prahe sa občiansky protest uskutočnil už po štvrtýkrát. Podľa organizátorov zo spolku Pražská kaviareň sa na ňom zúčastnilo asi 400 ľudí. Do 300 ľudí sa podľa spoluorganizátora brnianskeho protestu Mareka Pravdu po druhýkrát zišlo na Námestí slobody v Brne. Ľudia tam podľa neho vyjadrili nesúhlas so smerovaním Slovenska pod súčasnou vládou.

Okrem českých miest sa zhromaždenia krajanov uskutočnili aj v Bruseli, Luxemburgu, Paríži, Newbridge či Krakowe. Na Slovensku protesty zvolávajú opozičné Progresívne Slovensko (PS), KDH a SaS proti novele Trestného zákona, ktorá predpokladá aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Orbán prijme v Budapešti kandidátku nemeckej AfD na post kancelárky

Orbán prijme v Budapešti kandidátku nemeckej AfD na post kancelárky

DNES - 13:24Zahraničné

Spolupredsedníčka nemeckej nacionalistickej strany Alternatíva pre Nemecko Alice Weidelová pricestuje na budúci týždeň v utorok do Budapešti, kde sa stretne s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.

Musk: Spolu s prezidentom Trumpom zatvoríme USAID

Musk: Spolu s prezidentom Trumpom zatvoríme USAID

DNES - 13:12Zahraničné

Americký miliardár Elon Musk v pondelok vyhlásil, že spolu s prezidentom Donaldom Trumpom plánujú zrušiť Agentúru USA pre medzinárodný rozvoj.

Poľský prezident varuje pred nebezpečenstvom po skončení vojny na Ukrajine

Poľský prezident varuje pred nebezpečenstvom po skončení vojny na Ukrajine

DNES - 12:54Zahraničné

Potenciálne ukončenie vojny na Ukrajine môže viesť k rozšíreniu medzinárodného organizovaného zločinu, vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda.

Frederiksenová: Neželám si, aby bolo Dánsko označované za zlého spojenca USA

Frederiksenová: Neželám si, aby bolo Dánsko označované za zlého spojenca USA

DNES - 12:40Zahraničné

Dánska premiérka Mette Frederiksenová v pondelok zdôraznila, že Dánsko je jedným z najbližších spojencov USA.

Kallasová: Potrebujeme Ameriku a Amerika potrebuje nás

Kallasová: Potrebujeme Ameriku a Amerika potrebuje nás

DNES - 12:22Zahraničné

Potrebujeme Ameriku a Amerika potrebuje nás, vyhlásila v pondelok šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová s tým, že v obchodných vojnách "niet víťazov".