4 druhy zeleniny, ktoré treba zasadiť už vo februári
- 8:03 10.02.2024
- Bratislava
Vo februári sa toho v záhrade nedá veľa urobiť, no pre niektoré nenáročné druhy zeleniny je to ideálny čas na sadenie.
Záhradkári sa púšťajú do sadenia väčšinou až po tom, ako odznie zima a v prírode vykvitnú prvé púčiky. Niektoré druhy hospodárskych rastlín sú však vhodnejšie na skoršie sadenie, keďže im dozrievanie trvá dlhšie.
Ide predovšetkým o koreňovú zeleninu, ktorá okrem toho, že dozrieva dlhšie, zároveň nie je príliš náročná na pestovanie, a tak vás nepotrápi ani pri skoršom sadení. Pri vysádzaní by ste si však mali dať pozor na to, aby bola pôda dobre vysušená od roztopeného snehu.
Na sadenie vo februári je vhodná najmä odolná koreňová zelenina; Foto: Valentina_G/Shutterstock.com
Semiačka mrkvy a paštrnáku môžete zasiať už vo februári alebo neskôr až do neskorého augusta. Dozretá zelenina sa dá zbierať po celý rok s výnimkou zimných mesiacov.
Február je vhodný aj na sadenie listovej zeleniny – napríklad špenát je veľmi nenáročný, stačí ho zasadiť do čiastočného tieňa. Semiačka zasaďte priamo do zeme a pravidelne ich polievajte.
V prípade, že sa vonku dramaticky ochladí, zvážte pri špenáte aj mulčovanie alebo sadenie pod malý skleník. Špenát je možné zasadiť najprv v interiéri a potom ho presadiť do zeminy vonku.
Ďalšou populárnou zeleninou na sadenie vo februári je hlávkový šalát, pri ktorom treba postupovať rovnako ako pri špenáte.
Aj reďkovky sa hodia na februárovú výsadbu. Ich výhodou je, že rýchlo rastú a sadia sa priamo do zeme. Semiačka saďte do asi 2,5-centimetrovej hĺbky a počas rastu rastliny prerieďujte, aby sa navzájom neoberali o priestor a živiny. Reďkovky preferujú suchšiu pôdu a pravidelnú zálievku.
Na čo si dať pozor pred sadením
Najväčším rizikom februárovej výsadby je nekvalitná pôda. Je preto nutné ju najprv skontrolovať – mala by byť jemná, výživná a presušená.
Premyslite si aj to, či chcete sadiť priamo do zeminy, alebo začnete s výsadbou v interiéri, ktorý vám poskytuje väčší priestor na manipulovanie podmienok pri klíčení.
Pri sadení postupujte podľa návodu uvedeného na obale semiačok. Počítajte s tým, že niektoré budete musieť vopred namáčať.
Po zasadení jemne a výdatne polejte semiačka a udržiavajte dostatočnú vlhkosť pôdy počas celého klíčenia. Rastliny pravidelne kontrolujte, aby ste sa vyhli napadnutiu škodcami alebo ochoreniami.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.