Illichov zákon: Ako si zvýšiť produktivitu menším množstvom práce?
- 7:31 13.02.2024
- Bratislava

Čím viac pracujete, tým horší je váš výkon. Ako znie Illichov zákon?
O produktivite počas dňa rozhoduje nielen množstvo práce, ktorú vykonávate, ale aj spôsob, akým si delegujete čas. Ak nechcete premrhať ani minútu, treba si vopred premyslieť, čo budete robiť, kedy to budete robiť a ako dlho sa tomu budete venovať.
Jeden z nosných pilierov ekonomiky, Illichov Zákon klesajúcich výnosov, inak známy aj ako Zákon klesajúcej marginálnej produktivity, hovorí, že po istom čase práce produktivita klesá, až napokon padá do záporu.
Illichov zákon a jeho význam
O produktivite často rozmýšľame ako o množstve vykonanej práce, no tú treba posudzovať aj z hľadiska kvality. Illichov zákon je dielo rakúskeho filozofa a spoločenského kritika Ivana Illicha, ktorý hovorí, že produktivita po čase klesá, až napokon všetka vykonaná práca je kontraproduktívna. Inak povedané, ak sa príliš dlho venujete jednej činnosti, odvediete ju vysoko nekvalitne – horšie, než akoby ste nerobili vôbec nič.
Ako poraziť Illichov zákon
Pokles produktivity v práci sa dá poraziť pomocou vopred naplánovanej stratégie. Najprv si po celý týždeň alebo dva zapisujte, koľko času každý deň strávite pri konkrétnej úlohe. Zakaždým pridajte poznámku o tom, kedy ste začali pociťovať únavu, vyčerpanie alebo nechuť pracovať.
Po zhromaždení údajov pristúpte k aplikovaniu zmien. Najprv sa pokúste teoreticky skrátiť čas venovaný každej jednej úlohe, a následne tento krok uveďte do praxe. Stopku si po novom postavte všade tam, kde máte skúsenosť s klesaním produktivity.
Ďalšie zákony, ktoré je potrebné brať do úvahy, sú Parkinsonov zákon a Yerkesov-Dodsonov zákon. Tie v skratke naznačujú, že ak úlohe venujete priveľa času naraz, začnete ju zbytočne komplikovať. Pri tvorbe nového harmonogramu sa preto netreba báť, že niektorej činnosti pridelíte len krátku chvíľu.
Do časového harmonogramu si okrem pracovných intervalov zaznamenajte aj časy udelené pre prestávky. Medzi každou úlohou by mala byť prestávka – nikdy sa nevrhnite z jednej aktivity hneď na druhú.
Počas prestávok sa snažte odpútať myseľ od stresujúcich informácií. Venujte sa prezeraniu sociálnych sietí, telefonovaniu, pitiu kávy alebo čomukoľvek, čo vás na chvíľu odpúta od práce.

Tradícia 1. apríla vychádza na Slovensku skôr z mestského prostredia
Bláznivé žartíky, kto koho nachytá a to nielen medzi kamarátmi a v rodine, ale aj na celospoločenskej úrovni.

Ruskí veteráni chcú zakázať turecké telenovely
Spolok ruských veteránov viní turecké telenovely z podrývania tradičných hodnôt.

Žena našla na ulici mŕtvu mačku: Hrozné, čo s ňou urobila
Telo mačky a králika našiel na mieste aktivista za práva zvierat.

Video: V centre Moskvy horelo Putinovo auto
Oheň sa z motora rozšíril do interiéru luxusnej limuzíny.

Americký herec na Slovensku: Kaviareň s ním zverejnila fotografiu
Americký herec sa zúčastňuje natáčania na Slovensku. Navštívil aj blízku kaviareň.