Družica Mangalján preletela obežnou dráhou Mesiaca a pokračuje k Marsu
Družicu s hmotnosťou 1350 kilogramov čaká cesta dlhá 780 miliónov kilometrov. Obežnú dráhu Marsu by mala dosiahnuť na budúci rok v septembri.
India vypustila v utorok 5. novembra 2013 svoju prvú vesmírnu sondu, ktorej cieľom je Mars. Sondu Misie Mars Orbiter (MOM), v prepočte za takmer 55 miliónov eur, vypustili z juhovýchodného pobrežia Indie.
Prvá indická družica - Mangalján - preletela obežnou dráhou Mesiaca a pokračuje v púti k planéte Mars. Informovala o tom dnes indická vesmírna agentúra ISRO.
"Mangalján je už za Mesiacom a letí do hĺbok vesmíru," uviedla agentúra s tým, že sonda je od Zeme vzdialená vyše 536.000 kilometrov.
Tlačová agentúra DPA pripomína, že India svoju prvú sondu Mars Orbiter Mission (MOM), nazývanú v hindčine Mangalján, vypustila 5. novembra; obežnú dráhu Zeme opustila 1. decembra.
Družicu s hmotnosťou 1350 kilogramov čaká cesta dlhá 780 miliónov kilometrov. Obežnú dráhu Marsu by mala dosiahnuť na budúci rok v septembri.
Sonda bude zbierať zábery a údaje, ktoré pomôžu pri zisťovaní, akým spôsobom funguje počasie na Marse a čo sa stalo s obrovským množstvom vody, ktorá kedysi na ňom existovala. Mangalján bude zároveň pátrať po zvyškoch metánu, kľúčovom chemickom prvku v procese tvorby života.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.