Pečeň ročne vymenia asi sto Slovákom, operuje sa v Banskej Bystrici
V minulosti museli pacienti za liečbou buď vycestovať do zahraničia, alebo zomierali na terminálne zlyhanie pečene.
Ročne na Slovensku potrebuje na záchranu svojho života transplantáciu pečene približne 100 pacientov.
V minulosti museli pacienti za liečbou buď vycestovať do zahraničia, alebo zomierali na terminálne zlyhanie pečene. Momentálne je Banská Bystrica jedinou nemocnicou na Slovensku, kde sa tento druh transplantácií vykonáva. "Transplantácie pečene sú markerom úrovne zdravotníctva v danom štáte," povedal pre TASR vedúci programu transplantácií pečene František Hampl.
Transplantačný program je výsledkom slovensko–českej spolupráce Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica a pražského Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM), ktorá má vyše 20-ročnú tradíciu. Začala sa v období založenia Transplantačného centra v Banskej Bystrici. Vrchol spolupráce predstavuje práve program transplantácií pečene, ktorý bol na základe zmluvy o vzájomnej spolupráci spustený v nemocnici v roku 2008.
"Úspešný rozvoj programu a spolupráca s IKEMom neustále pretrváva, čoho dôkazom je aj raritná dominotransplantácia, ktorú banskobystrickí transplantológovia uskutočnili v spolupráci s IKEM v roku 2010," skonštatovala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje. Bola to prvá medzištátna dominotransplantácia na svete.
Zároveň to bola prvá dominotransplantácia na Slovensku, keď 30–ročnému pacientovi s familiárnou amyloidnou polyneuropatiou transplantovali pečeň od mŕtveho darcu. "Jeho, inak zdravo fungujúcu pečeň následne transplantovali 50-ročnému pacientovi s rakovinou, ktorý by bol o niekoľko mesiacov zomrel. Transplantovaná pečeň, hoci hendikepovaná metabolickou poruchou, mu však bude slúžiť do prepuknutia prejavov ochorenia minimálne 15 až 20 rokov," zhrnula Maťašeje.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.