9 dôvodov, prečo počas noci priberáte
Priberanie počas noci vôbec nie je výnimočné a vo väčšine prípadov ani nebezpečné, dá sa mu však zabrániť. Čo zaberá?
Priberanie nie je znakom neúspešnej diéty a cvičenia. Naopak, v určitých obdobiach ho možno považovať za neškodné a prirodzené, a to dokonca aj vtedy, keď k nemu dochádza počas spánku.
Ako pre portál Mirror vysvetľuje osobná trénerka Jess Suthardová, o priberanie počas v noci sa môžu postarať aj maličkosti v podobe dehydratácie alebo nespavosti. Kilá navyše vám pravdepodobne pribudnú aj vtedy, keď jete krátko pred spaním alebo počas dňa prijímate nadbytok sacharidov.
Častým dôvodom priberania počas noci je nespavosť; Foto: Marcos Mesa Sam Wordley/Shutterstock.com
Suthardová pripomína, že číslo na váhe by pri chudnutí nemalo byť jediným ukazovateľom úspechu. Okrem neho sa treba pravidelne merať v obvode pása a končatín a všímať si, do akej miery vám pasuje bežne nosené oblečenie.
„Priberanie počas noci vám naozaj nemusí robiť vrásky na čele a rozhodne nie je dôvodom na zmenu stravovania alebo fitness rutiny,“ ubezpečuje Suthardová. „Rovnako nie je dôvodom na nerobenie vecí, ktoré zbožňujete.“
Ku kolísaniu váhy bežne dochádza aj pri dodržiavaní stravy s obmedzeným množstvom kalórií. Ak sa s ním stretnete počas noci, najčastejšiu príčinu treba hľadať v týchto dôvodoch:
1. Intenzívne cvičenie
Po intenzívnej fyzickej aktivite sa telo potrebuje regenerovať a opraviť „každú drobnú ranku a tlak aplikovaný na svaly, čo môže vyústiť do priberania počas noci,“ vysvetľuje trénerka.
2. Nedostatok spánku
Spánok je dôležitý pre regeneráciu celého tela. Jedným z následkov jeho nedostatku je aj zadržiavanie vody v tele, čo ráno vedie k pribúdajúcim číslam na váhe.
3. Dehydratácia
V prípade, že organizmus nezásobujete dostatkom vody, obličky ju začnú zhromažďovať, čo sa môže podpísať aj na hmotnosti. „Začnite sa znovu hydratovať, a všetko sa vráti do normálu,“ uvádza Suthardová.
4. Alkohol
Aj v tomto prípade treba myslieť na dehydratáciu. Keďže alkohol pôsobí močopudne, z tela sa pri jeho konzumácii vyplavuje množstvo tekutín, čo vedie k snahe organizmu zadržiavať všetku vodu, ktorú potom vypijete. Opäť sa to podpíše aj na váhe.
5. Zlé trávenie
Starostlivosť o telo a jedenie jedál, ktoré podporujú trávenie, pomáha v regulácii chodu tráviacej sústavy a zbavuje nás prebytočných kíl. „Je dôležité, aby strava obsahovala dostatok vlákniny,“ uvádza trénerka. „Inak sa môžete stretnúť s problémami pri vylučovaní.“
6. Neskorá večera
Ak jete len krátko pred spaním alebo neskoro večer, je vysoko pravdepodobné, že sa to ráno ukáže aj na váhe. Ide však o prirodzený následok a jeho dlhodobých účinkov sa netreba obávať.
7. Zvýšený počet sacharidov
Ak ste počas dňa zjedli jedlá s vyšším obsahom škrobu alebo iných sacharidov, neskôr sa môžete stretnúť s nafukovaním, čo má vplyv aj na telesnú hmotnosť.
8. PMS
„Priberanie pred menštruáciou je normálne. Každá žena je iná – môžete pribrať krátko pred menštruáciou, alebo počas jej prvého dňa,“ vysvetľuje Suthardová.
9. Stres
Stres vyčerpáva celý organizmus, ktorý sa kvôli tomu snaží v sebe zadržiavať všetku vodu, aká sa k nemu dostane. Opäť ide o prirodzenú reakciu, ktorá pominie, keď dosiahnete vnútorný pokoj.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.