9 dôvodov, prečo počas noci priberáte

Priberanie počas noci vôbec nie je výnimočné a vo väčšine prípadov ani nebezpečné, dá sa mu však zabrániť. Čo zaberá?
Priberanie nie je znakom neúspešnej diéty a cvičenia. Naopak, v určitých obdobiach ho možno považovať za neškodné a prirodzené, a to dokonca aj vtedy, keď k nemu dochádza počas spánku.
Ako pre portál Mirror vysvetľuje osobná trénerka Jess Suthardová, o priberanie počas v noci sa môžu postarať aj maličkosti v podobe dehydratácie alebo nespavosti. Kilá navyše vám pravdepodobne pribudnú aj vtedy, keď jete krátko pred spaním alebo počas dňa prijímate nadbytok sacharidov.
Častým dôvodom priberania počas noci je nespavosť; Foto: Marcos Mesa Sam Wordley/Shutterstock.com
Suthardová pripomína, že číslo na váhe by pri chudnutí nemalo byť jediným ukazovateľom úspechu. Okrem neho sa treba pravidelne merať v obvode pása a končatín a všímať si, do akej miery vám pasuje bežne nosené oblečenie.
„Priberanie počas noci vám naozaj nemusí robiť vrásky na čele a rozhodne nie je dôvodom na zmenu stravovania alebo fitness rutiny,“ ubezpečuje Suthardová. „Rovnako nie je dôvodom na nerobenie vecí, ktoré zbožňujete.“
Ku kolísaniu váhy bežne dochádza aj pri dodržiavaní stravy s obmedzeným množstvom kalórií. Ak sa s ním stretnete počas noci, najčastejšiu príčinu treba hľadať v týchto dôvodoch:
1. Intenzívne cvičenie
Po intenzívnej fyzickej aktivite sa telo potrebuje regenerovať a opraviť „každú drobnú ranku a tlak aplikovaný na svaly, čo môže vyústiť do priberania počas noci,“ vysvetľuje trénerka.
2. Nedostatok spánku
Spánok je dôležitý pre regeneráciu celého tela. Jedným z následkov jeho nedostatku je aj zadržiavanie vody v tele, čo ráno vedie k pribúdajúcim číslam na váhe.
3. Dehydratácia
V prípade, že organizmus nezásobujete dostatkom vody, obličky ju začnú zhromažďovať, čo sa môže podpísať aj na hmotnosti. „Začnite sa znovu hydratovať, a všetko sa vráti do normálu,“ uvádza Suthardová.
4. Alkohol
Aj v tomto prípade treba myslieť na dehydratáciu. Keďže alkohol pôsobí močopudne, z tela sa pri jeho konzumácii vyplavuje množstvo tekutín, čo vedie k snahe organizmu zadržiavať všetku vodu, ktorú potom vypijete. Opäť sa to podpíše aj na váhe.
5. Zlé trávenie
Starostlivosť o telo a jedenie jedál, ktoré podporujú trávenie, pomáha v regulácii chodu tráviacej sústavy a zbavuje nás prebytočných kíl. „Je dôležité, aby strava obsahovala dostatok vlákniny,“ uvádza trénerka. „Inak sa môžete stretnúť s problémami pri vylučovaní.“
6. Neskorá večera
Ak jete len krátko pred spaním alebo neskoro večer, je vysoko pravdepodobné, že sa to ráno ukáže aj na váhe. Ide však o prirodzený následok a jeho dlhodobých účinkov sa netreba obávať.
7. Zvýšený počet sacharidov
Ak ste počas dňa zjedli jedlá s vyšším obsahom škrobu alebo iných sacharidov, neskôr sa môžete stretnúť s nafukovaním, čo má vplyv aj na telesnú hmotnosť.
8. PMS
„Priberanie pred menštruáciou je normálne. Každá žena je iná – môžete pribrať krátko pred menštruáciou, alebo počas jej prvého dňa,“ vysvetľuje Suthardová.
9. Stres
Stres vyčerpáva celý organizmus, ktorý sa kvôli tomu snaží v sebe zadržiavať všetku vodu, aká sa k nemu dostane. Opäť ide o prirodzenú reakciu, ktorá pominie, keď dosiahnete vnútorný pokoj.

Opuch tváre po alkohole: Nejde len o opicu, muž naň ťažko doplatil
Opuch tváre po konzumácii alkoholu nemusí súvisieť len s klasickými príznakmi opice.

Krvná skupina môže ovplyvniť riziko rakoviny. Tieto skupiny sú najviac ohrozené
Vaša krvná skupina môže značiť vyššie riziko rakoviny. Na toto si dávajte pozor.

Pozor na tieto voľnopredajné lieky, môžu spôsobiť závislosť!
Lekári upozorňujú na niekoľko druhov voľnopredajných liekov, ktorých nadmerné užívanie môže viesť k vzniku závislosti.

Doktor varuje pred nesprávnym obliekaním spodnej bielizne. Takto riskujete infekciu
Poradie, v akom si na seba dávate kúsky oblečenia, môže ovplyvniť aj riziko infekcií.

Lekár upozorňuje: Až 50 % prípadov rakoviny ovplyvňuje tento faktor
Odborník na výskum rakoviny uviedol, aké kroky je možné urobiť na zníženie rizika rakoviny.