Pred 100 rokmi sa narodil legendárny český hudobník, herec a výtvarník Jiří Šlitr
Bol to multiinštrumentalista, ktorý vedel hrať snáď na všetky hudobné nástroje. Napriek tomu radšej vystupoval ako herec v kabaretoch. Zároveň bol textárom, dramatikom, spisovateľom a výtvarníkom.
Vo dvojici s Jiřím Suchým vytvorili jedinečný autorský tím, ktorý patrí k vrcholom českej divadelnej a hudobnej kultúry minulého storočia. Dnes (15. februára) uplynie 100 rokov od narodenia českej hereckej a skladateľskej legendy Jiřího Šlitra.
Narodil sa 15. februára 1924 v Zálesní Lhote v bývalom Československu. Po ukončení gymnázia študoval na Právnickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Povolaniu právnika sa napriek získaniu titulu nikdy nevenoval.
Šlitr, ako multiinštrumentalista, hral na piane, harmonike, gitare, saxofóne či trubke. V začiatkoch spolupracoval s humoristom Miroslavom Horníčkom v jeho estrádnom súbore. Osudovým sa mu stalo stretnutie s dramatikom a textárom Jiřím Suchým. V roku 1959 spolu založili pražské hudobné divadlo Semafor. Názov divadla pochádza z prvých slabík spojenia slov „SEdm MAlých FOrem“.
Už 30. októbra toho roku prinieslo divadlo prvú premiéru, a to hry Člověk z půdy, v hlavných úlohách s Miroslavom Horníčkom a Milošom Kopeckým (neskôr Františkom Filipovským). Prakticky cez noc vznikol hudobný a divadelný fenomén s členmi, ktorými boli také legendy ako Waldemar Matuška, Karel Štědrý, Pavlína Filipovská, sestry Poslušné či Václav Štekl. V tej dobe bol Šlitr externým členom a skladal drvivú väčšinu hudobného repertoáru.
V nasledujúcich dvoch rokoch divadlo produkovalo množstvo „semaforských“ hitov ako Pramínek vlasů, Včera neděle byla, Léta dozrávání („Obnošená vesta“), Klokočí, Dítě školou povinné, Zuzana je sama doma, Píseň o rose, Co je to láska („Kočka není pes“), Ach, ta láska nebeská, Kočka na okně, Písnička pro Zuzanu či Árie měsíce.
Šlitr sa po prvý raz na pódiu objavil v roku 1962. Zahral si v hre Jonáš a tingl tangl, v ktorej zároveň jej autori prvýkrát vystúpili spolu ako duo S+Š (Suchý, Šlitr). Hra vyvolala mimoriadny divácky ohlas. V roku 1963 prišli z kaviarne Vltava do divadla nové mužské posily ako Karel Gott či Milan Drobný. V tom čase vznikli nahrávky Klementajn, Zlá neděle, Motýl. Popri tom sa dvojica objavila v hudobnom poviedkovom filme Konkurs (1963) v réžii Miloša Formana, v ktorom autorom hudby nebol nikto iný ako Šlitr.
Príjemným prekvapením bolo uvedenie muzikálu Kdyby tisíc klarinetů (1964) v réžii Jána Roháča a Vladimíra Svitáčka. Dnes už legendárny muzikál postavili na grotesknej možnosti premeny zbraní na hudobné nástroje. V roku 1965 zaujal publikum hudobný Recitál Jiří Suchý – Jiří Šlitr. Nasledovala moderná westernová mikrokomédia Magnetické vlny léčí. V príbehu si zahrali vynikajúci českí herci Jan Werich a Jiří Sovák. Dej sa odvíjal podľa scenára Jany Werichovej – Kvapilovej a hudba k filmu pochádzala z tvorby Šlitra.
V tom istom roku mala v divadle Semafor premiéru džezová opera s názvom Dobře placená procházka. Mimoriadny ohlas predstavenia viedol k jej televíznemu spracovaniu. Šlitr chcel pôvodne snímku predstaviť na Broadwayi. Vyrobil kópiu filmu s anglickými titulkami a zobral ju so sebou na svetovú výstavu EXPO 67 do kanadského Montrealu. Jeho ambície sa však nepodarilo naplniť. V porovnaní s broadwayskými hudobnými produkciami ako „Cabaret“ (1966) či „Hair“ (1967) pôsobila Dobře placená procházka až príliš skromne. Jednou z posledných komédií, v ktorých duo S+Š spoločne vystupovalo a hudbu k nej opäť zložil Šlitr, bola Poslední štace (premiéra 1968).
Jiří Šlitr zomrel záhadnou smrťou vo veku 45 rokov. Našli ho mŕtveho 26. decembra 1969 v jeho ateliéri na Václavskom námestí v Prahe. Dôvodom jeho smrti bola otrava plynom. Vedľa neho našli aj telo študentky.
K 50. výročiu založenia divadla Semafor vydal český Supraphon ďalšiu zo série slávnych piesní tvorcov Suchý - Šlitr. Medzi nimi nechýbala ani skladba Pověrčivý úzenář z hry Kdyby tisíc klarinetů, v minulosti cenzúrou zakázaná pieseň Kdo chce psa bít, vždycky si hůl najde (1969), pieseň na tému výtvarného štýlu Surrealistická krajina i nezabudnuteľné melódie zo Šlitrovej pozostalosti.
Len nedávno vydalo vydavateľstvo Supraphon pri príležitosti 100. výročia narodenia Šlitra LP platňu s názvom Jiří Šlitr stoletý s podtitulom Nejlepší písně. Novinka obsahuje 14 piesní z najslávnejšej éry Divadla Semafor (1960 - 1965). Všetky tieto hity s nezameniteľnými textami Suchého najvýraznejšie charakterizujú Šlitrov význam pre českú populárnu hudbu.
Šlitr sa okrem spomínanej tvorby venoval aj kresleniu a maľovaniu. Jeho obrazy a ilustrácie vystavili v Československu i v zahraničí a vyšli aj knižne. V roku 2005 mu udelili medailu za zásluhy 1. stupňa in memoriam. Jeho dielo je stále živé a obľúbené u mnohých generácií divákov a poslucháčov. Piesne autorskej dvojice patria do zlatého fondu českej populárnej hudby.
Šlitrove jubileum, jeho nezabudnuteľný talent a humor, pripomenú aj viaceré podujatia, venované umelcovej storočnici. Tak napríklad už dnes, v deň výročia narodenia, predstaví divadlo Semafor premiéru hry ŠLI TŘI ŠLITŘI. V rámci nej vystúpi aj 92-ročný bývalý „parťák“ Šlitra a riaditeľ divadla Jiří Suchý. Hra bude mať len do konca apríla tohto roku 11 repríz. A rovnako tento mesiac, 19. februára, predstaví divadlo Royal Theatre & Club Chic komponovaný večer na Šlitrovu počesť s názvom Ďábel z Vinohrad: Jiří Šlitr – 100 let.
Herec mnohých obľúbených filmov Andy Hryc by dnes oslávil 75 rokov
Dnes uplynie od narodenia herca Andreja Hryca 75 rokov.
Scarlett Johanssonová, jedna z najžiadanejších herečiek, má 40 rokov
V tomto storočí azda najžiadanejšia americká herečka a menej známa speváčka Scarlett Johanssonová má dnes 40 rokov.
V Poľsku mal svetovú premiéru film Rust, ktorého nakrúcanie poznačila tragédia
Americký western Rust mal v stredu svetovú premiéru na filmovom festivale Camerimage v poľskom meste Toruň, tri roky po tom, ako kameramanku Halynu Hutchinsovú zastrelil herec Alec Baldwin.
Na Pohodu 2025 prídu Queens of the Stone Age
Americká rocková skupina Queens of the Stone Age je ďalším veľkým medzinárodným menom budúcoročnej Pohody.
Na Pohodu príde "krstný otec punku" Iggy Pop
Americký rockový spevák Iggy Pop je ďalším potvrdeným účinkujúcim multižánrového festivalu Pohoda 2025. "Krstný otec punku sa po 19 rokoch vracia na Slovensko," potvrdzujú organizátori festivalu.