Slovenský Facebook čaká zmena, takto Meta zasiahne už v marci
Spoločnosť Meta rozširuje možnosti overovania faktov na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Prvá zmena nastane už v marci.
Spoločnosť Meta avizuje na marec 2024 zmenu, ktorá sa dotkne sociálnych sietí Facebook a Instagram. Ako na svojej stránke uvádza portál Demagog.sk, táto slovenská organizácia na overovanie faktov sa po novom stane spolupracovníkom Mety.
„Demagog.sk bude zamestnávať iba fact-checkerov, ktorých rodný jazyk je slovenčina a ich úlohou bude kontrolovať a hodnotiť presnosť obsahu na Slovensku,“ píše Demagog.sk. Minulý rok Meta takto zahrnula do svojho programu českú pobočku Demagog.cz.
Znižovanie dosahov a upozornenie pre používateľov
Demagog.sk ďalej informuje, že Meta pri overovaní faktov spolupracuje s nezávislými organizáciami z celého sveta. „Keď fact-checker vyhodnotí príspevok ako nepravdivý, Meta ho vo Feede zobrazí nižšie, tým sa zastaví šírenie dezinformácií a zníži sa počet ľudí, ktorí príspevok uvidia,“ spresňuje portál.
Posilu pri overovaní faktov si budú môcť všimnúť aj samotní používatelia sociálnych sietí Facebook a Instagram. Stránkam a účtom, ktoré vyhodnotia ako pravidelných šíriteľov nepravdivých príspevkov, znížia dosah a zbavia ich možnosti zarábať a inzerovať. Príspevky hodnotené ako nepravdivé budú takto aj označené.
„Sme radi, že sa Demagog.sk pripája k nášmu programu overovania faktov na Slovensku a bude naďalej pomáhať Slovákom pochopiť kľúčové súvislosti toho, čo čítajú na internete,“ uviedol Public Policy Manager v spoločnosti Meta pre Slovensko Patrik Tovaryš.
„Od vzniku portálu Demagog.sk sa snažíme bojovať proti nepravdám a zavádzaniu vo verejnej diskusii. Spoluprácu so spoločnosťou Meta, vďaka ktorej sa zameriame na misinformácie šírené na sociálnych sieťach, vnímame ako ďalší krok k napĺňaniu našej misie," dodala Veronika Frankovská, projektová manažérka Demagog.sk.
Ako program funguje
Samotná Meta na svojej stránke priblížila fungovanie programu na overovanie faktov pomocou tretích strán. Program má niekoľko krokov:
Identifikovanie falošných správ: Fact-checkeri skontrolujú obsah vyhodnotený používateľmi Facebooku a Instagramu ako dezinformácia. Takýto obsah môžu vyhľadávať aj samostatne.
Preverenie obsahu: Fact-checkeri skontrolujú pravdivosť obsahu.
Označenie dezinformácií a informovanie používateľov: Meta označí dezinformačný obsah a upovedomí o ňom používateľov. Upozornenie dostanú aj používatelia, ktorí budú chcieť zdieľať daný príspevok, alebo ho v minulosti zdieľali.
Obmedzenie dosahu dezinformácie: Obsah vyhodnotený ako klamlivý, falošný alebo čiastočne falošný, sa bude zobrazovať používateľom nižšie na nástenke a bude vylúčený z položky Explore na Instagrame.
Zásah proti opakovaným porušeniam: Stránky, skupiny, účty a webové stránky, ktoré pravidelne zdieľajú dezinformácie, budú na sociálnych sieťach obmedzené.
Matovič: Premiér sa bojí aktívnych občanov, preto ich zastrašuje
Predstavitelia hnutia Slovensko zdôraznili, že krajina nepatrí Ficovi, ale občanom a vyzvali ich, aby sa nenechali zastrašiť.
KDH žiada o prijatie u prezidenta
Opozičné KDH žiada v kontexte celkovej politickej situácie aj Bezpečnostnej rady SR o prijatie prezidentom SR Petrom Pellegrinim.
Platy učiteľov by mohli narásť, potvrdiť to však musí Ministerstvo financií aj koalícia
Platy pedagogických aj nepedagogických zamestnancov by sa mohli od septembra tohto roka navýšiť o sedem percent.
SaS: Tajná služba je zneužívaná na politické účely, jej šéf Pavol Gašpar by mal na pozícii skončiť
Slovenská informačná služba je podľa opozičnej strany SaS zneužívaná na politické účely.
Vodič kamióna narazil na D1 do zvodidiel
Vodič kamióna narazil vo štvrtok ráno na D1 v smere do Bratislavy do zvodidiel.