Cestoviny nie sú nezdravé, takejto príprave sa však vyhnite
Cestoviny ako také netreba zatracovať. Ak sa však chcete vyhnúť negatívnym zdravotným následkom ich konzumácie, jedzte ich podľa odporúčaní odborníkov.
V diskusiách o chudnutí a zdravom životnom štýle si spomedzi všetkých makroživín odnášajú najviac kritiky sacharidy. Shyla Cadoganová, ktorá vo Washingtone pôsobí ako výživová poradkyňa, sa však nazdáva, že túto povesť si získali neprávom.
Na webovej stránke StudyFinds Cadoganová tvrdí, že jedna z najzatracovanejších potravín – cestoviny – v skutočnosti vôbec neškodí zdraviu – ak ju jeme správne.
Ak to nepreženiete s dávkovaním, cestoviny vám neublížia. Odporúča sa jesť ich skôr ako prílohu, a nie ako hlavné jedlo; Foto: Oleksandra Usenko/Shutterstock.com
Odporúčaná denná dávka cestovín pre dospelého predstavuje 56 gramov surovej potraviny, čo je asi 240 gramov uvarených cestovín. Takéto informácie uvádza na svojich stránkach najväčší výrobca cestovín na svete, spoločnosť Barilla.
Jedna dávka cestovín pritom obsahuje asi 200 kalórií, 40 gramov sacharidov, 6 gramov bielkovín a 1 až 2 gramy vlákniny.
Keďže cestoviny pozostávajú predovšetkým zo sacharidov, ľudia ich často označujú ako „prázdne kalórie,“ tvrdí Cadoganová. Podotýka, že sacharidy sú pritom „skvelým zdrojom energie“ pre ľudské telo, takže ich možno považovať aj za dobrý zdroj výživy. Platí to najmä pre celozrnné cestoviny, ktoré obsahujú viac vlákniny a bielkovín, takže vás zasýtia na dlhšie a minimalizujú pocit hladu počas dňa.
Kľúčová je príprava
Pri podávaní cestovín treba myslieť aj na vyváženú prílohu. Omáčka, maslo, smotana, mäso a syr totiž zvyšujú kalorickú zásobu jedla a môžu ohroziť jeho výživový profil.
Chybou je aj podávanie cestovín ako hlavného jedla namiesto prílohy. V takom prípade totiž hrozí, že prekročíme odporúčanú dávku, varuje Cadoganová.
„U každého jedného jedla platí, že ak ho jeme nadbytok alebo ako súčasť nevyváženej stravy, rýchlo sa môže premeniť na nezdravé,“ podotýka odborníčka. „Najdôležitejšie je správne vyváženie jedla.“
Každé jedlo by malo obsahovať farebné komponenty, a cestoviny nie sú výnimkou. Ak napríklad pripravujete cestoviny s paradajkovým základom, obohaťte ich o rôzne druhy zeleniny a nejaký zdroj bielkovín. Prípadne podávajte cestoviny len ako prílohu.
Pre tých, ktorí si neodpustia väčšie porcie cestovín, trh ponúka alternatívy s vyšším obsahom vlákniny a bielkovín, ako sú cícerové cestoviny, proteínové cestoviny, edamamové cestoviny či cestoviny z čiernej fazule.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.