Tajné okno na webových stránkach, ktoré kradne vaše údaje
- 18:58 12.03.2024
- Bratislava
Túto funkciu ste už určite aspoň raz využili. Poznáte však všetky jej úskalia?
Bezpečnostní experti upozorňujú na bežne používaný trik na internete, ktorého jediným cieľom je ukradnúť prístupové údaje k vášmu online účtu.
Ide o známu pomôcku automatického vypĺňania prihlasovacieho mena a hesla pri prihlasovaní. Niektoré stránky ponúkajú tiež možnosť uložiť údaje z bankomatovej karty.
Internetový prehliadač dokáže rozpoznať stránky, ktoré ponúkajú túto možnosť, a vždy pri prihlasovaní vám poskytne príležitosť zapamätať si zadané údaje a automaticky ich vyplniť pri ďalšej návšteve.
Skryté okno nezbadáte, takto vám uškodí
Napriek tomu, že pomocou funkcie automatického vypĺňania dokážete ušetriť trochu času, nemali by ste zabúdať na jej skryté nástrahy.
„Využívať funkciu automatického vypĺňania je lákavé najmä pri dlhších formulároch, no nie vždy je to bezpečné,“ upozorňujú odborníci na kybernetickú bezpečnosť zo spoločnosti McAfee.
Podľa odborníkov hekeri dokážu vytvoriť kópiu formulára na webovej stránke a skryť ho tak, aby ho používateľ nevidel. „Takže keď využijete možnosť automatického vyplnenia prihlasovacieho mena a hesla, vyplníte aj tieto falošné kolónky,“ varuje McAfee.
Pozor si treba dávať najmä pri menších a menej známych stránkach, keďže tie známejšie sú lepšie zabezpečené. Na neznámych stránkach si dávajte obrovský pozor pri zverejňovaní akýchkoľvek informácií – nielen pri automatickom vypĺňaní.
Používanie správcu hesiel, ktoré je dostupné napríklad na prehliadači Google Chrome alebo iCloud Keychain od Apple, experti naďalej hodnotia ako bezpečné, takže tejto funkcie sa netreba obávať.
Uškodia aj reklamy
Niektorí podvodníci používajú na šírenie škodlivého systému aj reklamy – ide o tzv. malvertising, pri ktorom stačí, aby ste klikli na podozrivú reklamu, a hrozí, že sa vystavíte početným hrozbám.
„Tieto reklamy sú infikované malvérom, ako sú vírusy alebo spyware,“ vysvetľuje McAfee.
„Hekeri môžu preniknúť k používateľovi cez slabé stránky webu a naviesť ho na stiahnutie malvéru, ukradnúť informácie o zariadení, ktoré používa, a získať prístup k jeho funkciám,“ približujú odborníci.
V takomto prípade sa treba vyhnúť klikaniu na podozrivé reklamy, ktoré sľubujú na prvý pohľad nereálne produkty alebo služby.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.
Experti varujú: Takto umývačku nezapínajte, prídete o peniaze
Porovnávací portál zisťoval, ktorý program na umývačke riadu je najmenej efektívny z hľadiska šetrenia času a peňazí.